Today · 12:00 PM UTC
NHSCA National Duals
Today · 1:00 PM UTC
U16 and Junior FS and GR State 2024
Mar 23-Dec 31 · Resumes Thursday at 3:00 PM UTC
FloWrestling Radio Live
Today · 3:00 PM UTC
Heroes Conquest
Today · 4:00 PM UTC
Canadian U23 Champs & World Team
Today · 4:00 PM UTC
Mark Halvorson Memorial (2024)
May 26, TBD
U16 and Junior Greco State 2024
May 31-Jun 2, 2:00 PM UTC
U23 Nationals and U20 World Team Trials
May 31-Jun 2, 11:00 PM UTC
Southern Plains Regional Championships
Jun 1-2, 12:00 PM UTC
Spartan Nationals
Jun 1, 12:00 PM UTC
TESTING TOURNAMENT
Jun 1-2, 3:00 PM UTC
CAUSA FS/GR State
Jun 6-9, 8:30 AM UTC
Ranking Series #2
Jun 8-9, 12:30 PM UTC
2024 Ultimate Boys Freestyle Duals
Jun 12-15, 12:00 PM UTC
14U National Duals
Schedule
Schedule
FloWrestling Logo
FloWrestling Logo
Watch
Search
Log In
SIGN UP
Schedule
Search
SIGN UP
Watch
News
Schedule
Brackets
Rankings
Athletes
Results
Favorite
Sebastian Herrera
Results
High School Results
High School
High School
Youth
Other
Season
2023-2024
2021-2022
2020-2021
Team Name
Lexington
Lexington JV
2023-2024
DATE
W/L
REPLAY
RESULT
OPPONENT
OPP. TEAM
EVENT
RND.
WT.
02/10
L
DEC 6-3
G. Grandel
Ralston
NSAA Class B District 1
Placements
138
02/10
W
DEC 11-8
K. Torres
Seward
NSAA Class B District 1
Consi Semis
138
02/10
W
MD 15-4
C. Wienke
Lincoln Christian
NSAA Class B District 1
Semis and WB3
138
02/10
W
F 2-0 0:36
J. Wellendorf
Omaha Concordia
NSAA Class B District 1
2nd Wrestleback (16 Man)
138
02/10
L
DEF 4-2 4:00
M. Maloney
Elkhorn North
NSAA Class B District 1
Quarters and WB1
138
02/02
W
DEC 11-7
D. Alfaro
Fremont
Adams Central Invite
Placements
138
02/02
W
DEC 5-1
C. Washington
Millard West
Adams Central Invite
Varsity R2-8
138
02/02
W
F 6-2 2:25
P. Amen
Waverly
Adams Central Invite
Varsity Rd 1-8
138
01/20
L
F 10-0 3:14
A. Buoy
Wray
John Higgins Invitational
Semis and WB
138
01/20
W
DEC 9-4
C. Eyten
North Platte
John Higgins Invitational
2nd Wrestleback (16)
138
01/20
L
MD 13-3
J. Hakert
Gering
John Higgins Invitational
Round 1
138
01/20
L
DEC 5-0
A. Rodriguez
Scott Community HS
Scott Community HS @ Lexington
Round 1
138
01/12
L
DEC 6-1
B. Irish
Cozad
Lexington @ Cozad
Round 1
138
01/05
W
DEC 6-3
Z. Roach
Amherst
Amherst @ Lexington
Round 1
138
12/08
L
F 9-1 3:02
A. Wilson
Cozad
2023 Eagle Invitational
Round 2 (3 Team)
138
12/08
L
MD 16-2
B. Buresh
Phillipsburg
2023 Eagle Invitational
Round 8 Sat 10:45
138
12/08
L
DEC 9-3
A. Smith
Atchinson County Community
2023 Eagle Invitational
Round 1 (3 Team)
138
12/08
W
MD 11-3
A. Fitzgerald
Lawrence
2023 Eagle Invitational
Round 1 Friday 2:00
138
12/08
L
DEC 10-7
J. Vetter
Hutchinson
2023 Eagle Invitational
Round 2 Friday 3:15
138
12/02
L
DEC 13-7
T. Raile
McCook
Cozad Invite
Varsity Semis, 3rd & 1st WB
138
12/02
W
DEC 8-3
B. Krammer
Gretna East
Cozad Invite
Varsity 2nd WB (16 Man)
138
12/02
L
DEC 7-2
A. Wilson
Cozad
Cozad Invite
Varsity Quarterfinals (8 & 16), 1st WB (16)
138
12/02
W
DEC 13-8
J. Bell
Holdrege
Cozad Invite
Varsity Round 1 (16 Man)
138
2021-2022
DATE
W/L
REPLAY
RESULT
OPPONENT
OPP. TEAM
EVENT
RND.
WT.
02/04
W
F 12-2 3:40
T. Wolf
---
Adams Central Invite
JV Round 3
JV138
02/04
W
F 4-0 1:13
C. Hanson
Holdrege
Adams Central Invite
JV Round 2
JV138
02/04
W
F 4-1 0:54
C. Lainez
Lexington
Adams Central Invite
JV Round 1
JV138
01/15
L
F 2-0 1:54
G. Nutter
North Platte St. Patrick`s
ELM CREEK INVITE
Round 6
138
01/15
L
F 12-2 5:17
J. Peterka
Sutherland
ELM CREEK INVITE
Round 5
138
01/14
W
F 6-1 3:48
C. Peterson
---
ELM CREEK INVITE
Round 3
138
01/14
W
F 6-1 2:32
H. Velasquez
Lexington JV
ELM CREEK INVITE
Round 2
138
01/14
W
F 3-0 3:11
R. Copeland
---
ELM CREEK INVITE
Round 1
138
01/14
W
MD 10-2
A. Priel
Cozad
Lexington @ Cozad
Round 1
138
01/06
L
DEC 12-5
A. McFarland
Broken Bow
Gothenburg JV Invite
Round 3
138A
01/06
W
F 7-0 4:17
A. Chestnutt
Gothenburg
Gothenburg JV Invite
Round 2
138A
01/06
W
MD 12-2
A. Jacobson
Holdrege
Gothenburg JV Invite
Round 1
138A
12/21
W
F 2-0 1:04
Z. Hruza
Gothenburg
Gothenburg/Lexington/Scottsbluff Triangular
Champ. Round 1
145
12/21
W
MD 17-6
A. Chestnutt
Gothenburg
Gothenburg/Lexington/Scottsbluff Triangular
Champ. Round 1
138
12/14
W
NC 0-0
J. Kenning
Milford
Axtell Invite
Finals
138
12/14
W
DEC 5-0
B. Smolik
Minden
Axtell Invite
round5
138
12/14
L
DEC 6-0
L. Clarke
Kearney Gold JV
Axtell Invite
Round 4
138
12/14
W
DEC 12-6
J. Kenning
Milford
Axtell Invite
Round 2
138
12/10
W
F 2-0 0:29
O. Fischer
Northwest
Northwest @ Lexington
Round 1
138
12/03
L
F 2-1 2:24
E. Messersmith
Maxwell
Hi-Line Invite
round 4
138
12/03
W
F 5-8 2:14
B. Frederick
Sutherland
Hi-Line Invite
Round 3
138
12/03
L
MD 16-4
J. Peterka
Sutherland
Hi-Line Invite
Round 2
138
2020-2021
DATE
W/L
REPLAY
RESULT
OPPONENT
OPP. TEAM
EVENT
RND.
WT.
02/08
L
DEC 12-10
B. Reiman
Norfolk
Northwest JV Invite
round 2
138
02/08
L
DEC 9-2
A. Dahlke
Kearney
Northwest JV Invite
round 1
138
01/15
L
MD 10-0
M. Kuszak
---
ELM CREEK INVITE
Round 3
132
01/15
L
F 2-0 0:32
J. Peterka
Sutherland
ELM CREEK INVITE
Round 2
132
01/15
L
F 2-0 1:46
T. Wolf
---
ELM CREEK INVITE
Round 1
132
01/08
L
F 8-0 2:30
A. Martinez
---
Gothenburg JV Invite
Round 3
132B
01/08
W
F 3-6 3:58
C. Carrizales
---
Gothenburg JV Invite
Round 2
132B
01/07
L
F 6-0 3:55
B. Ridder
Broken Bow
Gothenburg JV Invite
Round 1
132B
01/06
W
DEC 6-5
D. Freeze
Amherst
Amherst @ Lexington
Round 1
132
12/23
W
F 2-0 0:51
E. Tiede
Gothenburg
Gothenburg/Lexington/Scottsbluff
Champ. Round 1
138
12/18
L
DEC 9-7 SV
R. Teets
North Platte
McCook JV Open Tournament
Round 4
132B
12/17
W
F 5-0 3:33
W. Meyers
McCook
McCook JV Open Tournament
Round3
132B
12/12
L
F 2-1 2:11
G. Keith
Twin Loup
Anselmo-Merna Coyote Invitational
Round 4
132
12/12
W
DEC 8-5
C. Rager
Ravenna
Anselmo-Merna Coyote Invitational
Round 3
132
12/12
L
F 2-2 1:59
J. Wells
Anselmo-Merna
Anselmo-Merna Coyote Invitational
Round 2
132
12/12
W
F 6-3 3:31
e. rojas
Elm Creek
Anselmo-Merna Coyote Invitational
Round 1
132
12/05
L
F 9-2 3:36
G. Hunt
Garden County
Hi-Line Invite
finals
132
12/05
W
F 6-2 1:48
T. O`Neil
Chase County
Hi-Line Invite
Consi Semis
132
12/04
L
F 6-0 4:58
J. Hernandez
Lexington JV
Hi-Line Invite
round 4
132
Related Content
2024-2025 Early NCAA Lineup Looks
May 17, 2024
Greatest Pins
May 2, 2024
2004 Women's Freestyle Athens Olympic Games
May 14, 2024
David Taylor Oklahoma State Press Conference
May 10, 2024
RMN Events
Nov 18, 2020