Mar 23-Dec 31 · Resumes Monday at 3:00 PM UTC
FloWrestling Radio Live
May 9-12 · Resumes Tomorrow at 7:00 AM UTC
World Olympic Qualifier
Tomorrow · 2:00 PM UTC
Phil Portuese Northeast Regional Champs
Tomorrow · 3:00 PM UTC
Western Regional Championships
Tomorrow · 6:00 PM UTC
Northern Plains Regional Championships
May 11, 2:00 PM UTC
Midwest Warrior Challenge
May 11-12, 2:00 PM UTC
2024 TX-USAW State FS and GR
May 11, 3:00 PM UTC
NC Beach National & World Team Qualifier
May 17-19 · Resumes Friday at 11:56 AM UTC
CA Assoc Duals
May 18-19, 12:00 PM UTC
Frank E. Rader Southeast Regional Champs
May 18, 1:00 PM UTC
New Jersey Freestyle State Championship
May 18-19, 1:00 PM UTC
Central Regional Championships
May 25-27, 12:00 PM UTC
NHSCA National Duals
May 25, 3:00 PM UTC
Heroes Conquest
May 25-26, 4:00 PM UTC
Canadian U23 Champs & World Team
Schedule
Schedule
FloWrestling Logo
FloWrestling Logo
Watch
Search
Log In
SIGN UP
Schedule
Search
SIGN UP
Watch
News
Schedule
Brackets
Rankings
Athletes
Results
Favorite
Cole Keeten
Results
High School Results
High School
High School
Youth
Other
Season
2023-2024
2022-2023
2021-2022
Team Name
Phillipsburg
Phillipsburg HS
Phillipsburg Wrestling Club
2023-2024
DATE
W/L
REPLAY
RESULT
OPPONENT
OPP. TEAM
EVENT
RND.
WT.
05/04
W
FOR 0-0
T. Emberson
Kanza FS/GR Wrestling Club
USAWKS Freestyle State - 16U/Junior
Placement Matches (16 Man)
165
05/04
L
TF 24-14 3:18
B. Frey
Kansas City Training Center
USAWKS Freestyle State - 16U/Junior
4th Wrestleback (16 Man)
165
05/04
L
F 6-0 0:40
J. Caudill
OZ Trojan Wrestling Club
USAWKS Freestyle State - 16U/Junior
Semis & 3rd WB (16 Man)
165
05/04
W
TF 16-4 1:46
T. Emberson
Kanza FS/GR Wrestling Club
USAWKS Freestyle State - 16U/Junior
Quarters & 1st WB (16 Man)
165
02/24
L
Replay
F 7-4 4:21
B. Smith
Minneapolis
KSHSAA 4A-1A State Championships
3rd Place (16 man)
3-2-1A 150
02/24
W
Replay
F 11-4 2:59
C. Svitak
Herington
KSHSAA 4A-1A State Championships
4th Wrestleback (16 Man)
3-2-1A 150
02/23
L
Replay
DEC 11-6
C. Menold
Sabetha
KSHSAA 4A-1A State Championships
Semis (16 Man)
3-2-1A 150
02/23
W
Replay
F 2-0 0:31
J. Waldy
Topeka-Cair Paravel
KSHSAA 4A-1A State Championships
Quarterfinals (16 man)
3-2-1A 150
02/22
W
Replay
F 12-2 2:30
M. Hipp
Hoisington
KSHSAA 4A-1A State Championships
Round 1 (16 Man)
3-2-1A 150
02/18
L
F 2-0 0:56
W. Gardner
Leoti-Wichita County
KSHSAA 3-2-1A Regional C
Finals (All Brackets)
150
02/17
W
DEC 7-5
P. Hutchinson
Smith Center
KSHSAA 3-2-1A Regional C
Championship Semifinals (All Brackets)
150
02/17
W
DEC 13-8
G. Gomez
Hoxie
KSHSAA 3-2-1A Regional C
Round 2
150
02/17
W
F 4-1 1:30
C. Bergkamp
Lakin
KSHSAA 3-2-1A Regional C
Round 1 (16M & 32M)
150
02/03
L
F 9-6 5:51
J. Welsh
Abilene
Panther Classic Boys Varsity
Round 6B - Finals 1st/2nd
150
02/03
W
DEC 12-8
G. Hanson
Atwood-Rawlins County
Panther Classic Boys Varsity
Round 4 - Semifinals
150
02/03
W
F 2-0 0:34
K. Jones
Russell
Panther Classic Boys Varsity
Round 2 - Quarterfinals
150
01/27
W
F 5-0 2:36
P. Hutchinson
Smith Center
MCL Boys Tournament 2024
1st & 3rd (16 Man)
150
01/26
W
TF 21-6 5:17
G. Gomez
Hoxie
MCL Boys Tournament 2024
Semis & 3rd WB (16 Man)
150
01/26
W
F 2-0 0:46
C. Metzler
Ellis
MCL Boys Tournament 2024
Quarters & 1st WB (16 Man)
150
01/20
W
DEF 5-0 0:53
A. Samson
Trego Community
Bob Kuhn Prairie Classic
Round 9 Placement (Cons)
150
01/20
W
MD 13-1
C. Jeanneret
Carbondale-Santa Fe Trail HS
Bob Kuhn Prairie Classic
Round 8 Cons. Semi. Finals
150
01/20
L
F 5-0 1:37
T. DuVall
Holly
Bob Kuhn Prairie Classic
Round 4 (Semis)
150
01/20
W
DEC 10-4
M. Marquez
Greeley West
Bob Kuhn Prairie Classic
Round 3 Quarters (WB 32 Rd 2 Cons. Rd. 2)
150
01/13
L
DEC 7-6
J. Pattangall
Decatur Community High School
Buzz Matson
Round 3 (3 Man)
150
01/13
W
F 2-0 1:29
P. Hutchinson
Smith Center
Buzz Matson
Round 2 (3 Man)
150
12/20
W
DEC 5-4
A. Samson
WaKeeney-Trego Community HS/Quinter HS
WaKeeney-Trego Community HS/Quinter HS @ Phillipsburg HS
Round 1
150
12/08
W
F 4-0 3:23
J. Espinoza
Lexington
2023 Eagle Invitational
Round 8 Sat 10:45
150
12/08
L
DEC 9-7
W. Carlucci
Monarch
2023 Eagle Invitational
Round 2 (3 Team)
150
12/08
L
F 0-2 2:13
J. Frerichs
Wray
2023 Eagle Invitational
Round 2 Friday 3:15
150
12/08
W
MD 11-3
A. Collier
Lawrence
2023 Eagle Invitational
Round 4 Friday 5:45
150
12/08
L
DEC 9-2
A. Schwindt
Liberal
2023 Eagle Invitational
Round 1 (3 Team)
150
12/08
W
F 2-0 1:06
C. Higbee
Wichita West
2023 Eagle Invitational
Round 1 Friday 2:00
150
12/08
W
DEC 9-2
J. Anderson
Hutchinson
2023 Eagle Invitational
Round 6 Friday 8:15
150
12/08
W
F 5-0 0:23
P. Stark
Norton Community HS
Phillipsburg HS @ Norton Community HS
Round 1
150
12/02
W
DEC 5-3
A. Samson
WaKeeney-Trego Community
Christmas City Wrestling Classic (Boys)
1st & 3rd (16 Man)
150
12/02
W
F 0-0
C. Metzler
Ellis
Christmas City Wrestling Classic (Boys)
Semis & 3rd WB (16 Man)
150
12/02
W
MD 14-2
C. Marintzer
Hays-Thomas More Prep-Marian
Christmas City Wrestling Classic (Boys)
Quarters & 1st WB (16 Man)
150
12/02
W
F 5-0 1:00
G. Martinez
Ellinwood
Christmas City Wrestling Classic (Boys)
Round 1 (16 Man)
150
12/01
W
F 2-0 0:14
C. Keas
Plainville HS
Plainville, Beloit, Phillipsburg Triangular Dual
Round 1
150
12/01
W
F 2-0 0:36
K. Elam
Beloit HS/Mankato-Rock Hills HS
Plainville, Beloit, Phillipsburg Triangular Dual
Round 1
150
2022-2023
DATE
W/L
REPLAY
RESULT
OPPONENT
OPP. TEAM
EVENT
RND.
WT.
03/05
L
F 5-3 1:55
B. Pfannenstiel
Norton Wrestling Club
USAWKS 2023 District 4 Championships
8
144
03/04
L
F 12-3 2:41
A. Ramirez
Dodge City Wrestling Academy
USAWKS 2023 District 4 Championships
7
144
03/04
W
F 8-2 3:46
L. Beaver
Hoisington Jr. Cardinal Wrestling
USAWKS 2023 District 4 Championships
6
144
03/04
L
F 2-0 2:32
B. Pfannenstiel
Norton Wrestling Club
USAWKS 2023 District 4 Championships
4
144
02/25
L
Replay
F 4-0 2:41
C. Svitak
Herington
KSHSAA 3A/2A/1A Championships
3rd WB (16 Man)
144
02/25
W
Replay
DEC 10-9
K. Crossland
---
KSHSAA 3A/2A/1A Championships
2nd Wrestleback (16 Man)
144
02/24
W
Replay
F 4-0 2:17
T. Divine
Halstead
KSHSAA 3A/2A/1A Championships
1st WB (16 Man)
144
02/24
L
Replay
F 2-0 4:46
C. Hinton
Sabetha
KSHSAA 3A/2A/1A Championships
Round 1 (16 Man)
144
02/04
L
FOR 0-0
J. Schartz
Great Bend High School
2023 Varsity Boys Panther Classic
3rd/4th
144
02/04
W
FOR 0-0
O. Open
Norton Community
Norton Community @ Phillipsburg
Round 1
144
01/27
W
TF 15-0 2:50
K. Glassman
Oakley
Boys MCL Tournament
Placement Matches
144
01/27
W
F 2-0 0:44
K. Harvey
WaKeeney-Trego Community
Boys MCL Tournament
Round 4
144
01/27
L
F 6-1 4:49
A. Wilkinson
Smith Center
Boys MCL Tournament
Round 2
144
01/27
W
TF 16-0 4:43
K. Glassman
Oakley
Boys MCL Tournament
Round 1
144
01/21
L
DEC 8-4
J. Roeder
Buhler
Bob Kuhn Prairie Classic
Round 8 (Cons. Quarters, 3rd Round Wrestle back)
144
01/21
W
MD 18-7
B. Uher
Manhattan
Bob Kuhn Prairie Classic
Round 7 (2nd Wrestle back Cons. Rd. 2)
144
01/20
L
DEC 8-2
J. Schartz
Great Bend
Bob Kuhn Prairie Classic
Round 3 (Quarters)
144
01/20
W
F 2-0 1:20
C. Colby
Trego Community
Bob Kuhn Prairie Classic
Round 2 (16 Man Rd. 1)
144
01/14
W
DEC 11-5
T. Weber
Wamego
JayHusker 2023
Round 6
144
01/14
W
F 2-0 0:52
J. Siess
Nemaha Central
JayHusker 2023
Round 5
144
01/14
L
DEC 3-0
C. Trimble
Marysville
JayHusker 2023
Round 4
144
01/14
W
MD 12-2
H. Flower
Augusta
JayHusker 2023
Round 2
144
01/13
L
F 0-0
T. Campbell
McCook
McCook @ Phillipsburg
Round 1
144
01/13
L
F 3-2 2:26
T. Campbell
McCook
McCook vs. Phillipsburg
Round 1
144
01/12
W
FOR 0-0
O. Open
Oberlin-Decatur Community
Phillipsburg @ Oberlin-Decatur Community
Round 1
144
12/09
W
F 2-0 0:32
J. Colby
Goodland Cowboys
2022 Eagle Invitational
Round 4 Friday 5:45
144
12/09
W
F 4-0 1:28
B. Western
McPherson
2022 Eagle Invitational
Round 8 Sat 10:45
144
12/09
L
DEC 18-16 SV
A. Flock
Hays
2022 Eagle Invitational
Round 1 Friday 2:00
144
12/09
L
F 7-2 1:38
E. Trujillo-Deen
Monarch
2022 Eagle Invitational
Round 3 (3 Team)
144
12/09
L
F 8-1 4:42
C. Cano
Lexington
2022 Eagle Invitational
Round 2 Friday 3:15
144
12/09
W
F 2-0 1:30
K. Crossland
Atchinson County Community
2022 Eagle Invitational
Round 2 (3 Team)
144
12/09
L
F 7-0 3:39
K. Blake
Junction City
2022 Eagle Invitational
Round 6 Friday 8:15
144
2021-2022
DATE
W/L
REPLAY
RESULT
OPPONENT
OPP. TEAM
EVENT
RND.
WT.
01/28
L
DEC 3-2
J. Mader
Ellis
MCL Tournament
2nd Wrestleback (8 Man)
138
01/28
L
F 2-4 2:59
D. Stephens
Hill City
MCL Tournament
Quarterfinals (8 Man)
138
01/22
L
DEC 5-2
H. Clark
Greeley West
Bob Kuhn Prairie Classic
Con. Placement Matches (16 Man)
138
01/22
L
MD 12-3
J. Mader
Ellis
Bob Kuhn Prairie Classic
4th Wrestleback (16 Man)
138
01/22
L
F 12-1 3:50
W. Weber
Great Bend
Bob Kuhn Prairie Classic
Semis
138
01/21
W
DEC 8-2
H. Clark
Greeley West
Bob Kuhn Prairie Classic
Round 2 Quarters
138
01/21
W
F 14-2 5:29
D. Anguiano
Ulysses
Bob Kuhn Prairie Classic
Round 1 (16 Man)
138
Related Content
RMN Events
Nov 18, 2020
FloWrestling Radio Live
May 12, 2021
Women's Weekly
Dec 2, 2021
7 D1 Schools In 7 Days For Maui Fundraiser
Aug 28, 2023
FloWrestling Radio Live Clips
Jun 18, 2020