Mar 23-Dec 31 · Resumes Today at 3:00 PM UTC
FloWrestling Radio Live
Jun 12-15, 12:00 PM UTC
14U National Duals
Jun 12-15, 3:00 PM UTC
16U National Duals
Jun 15, 2:00 PM UTC
2024 Summer Nationals
Jun 19-22, 2:00 PM UTC
Air Force Special Warfare JR Nationals
Jun 20-22, 1:00 PM UTC
Girls National Duals 14U & 16U: GR/WFS
Jun 21-26, 12:00 PM UTC
AAU Scholastic Duals
Jun 22, 10:10 PM UTC
Melee Til Midnight
Jun 24-Jul 7, 8:00 AM UTC
U17 & U20 European Championships
Jun 24-27, 11:30 PM UTC
Malecek Team Camp
Jun 27-29, 2:30 PM UTC
U17 Pan-American Championships
Jun 27-29, 3:00 PM UTC
Western States Championships
Jun 28-29, TBD
UWW Beach World Series - France
Jun 28-30, 2:00 PM UTC
Kids Freestyle & GrecoRoman National Ch
Jun 28-29, 4:00 PM UTC
Rocky Mountain National
Schedule
Schedule
FloWrestling Logo
FloWrestling Logo
Watch
Search
Log In
SIGN UP
Schedule
Search
SIGN UP
Watch
News
Schedule
Brackets
Rankings
Athletes
Results
Favorite
Nathaniel Kays
Results
High School Results
High School
High School
International
Other
Season
2021-2022
2020-2021
Team Name
Blue Valley Southwest
SW Timberwolves
2021-2022
DATE
W/L
REPLAY
RESULT
OPPONENT
OPP. TEAM
EVENT
RND.
WT.
02/20
W
DEC 3-1
P. Douglas
Shawnee-Mill Valley
KSHSAA 5A East Regional
1st Place Matches (16 man)
182
02/18
W
F 7-0 3:39
K. O`Neal
---
KSHSAA 5A East Regional
Ch Semis(16 Man)
182
02/18
W
F 6-0 1:45
K. Hutchinson
Pittsburg
KSHSAA 5A East Regional
Ch Quarters (16 Man)
182
02/18
W
F 0-0 0:28
A. Johnson
---
KSHSAA 5A East Regional
Round 1 (16 Man)
182
02/05
L
TF 19-4 6:00
M. Lancaster
---
EKL 2022
Champ Finals 8man-4manRR3
182
02/05
W
F 3-0 2:33
G. Biancalana
BV Northwest
EKL 2022
ChSemis-4manRR2
182
02/05
W
F 2-0 1:30
G. Loehr
Bishop Miege
EKL 2022
8man Qtr-4manRR1
182
01/29
L
DEC 5-0
A. Fager
---
2022 Shawnee Mission North Invitational
Round F
182
01/29
W
F 2-0 1:45
E. Jaquez-Perez
Sumner Academy
2022 Shawnee Mission North Invitational
Round D
182
01/22
L
DEC 3-1
B. Hansen
---
2022 Beloit Invitational
Saturday Round 4: Placement
182
01/22
W
F 2-0 3:28
T. Velde
Silver Lake
2022 Beloit Invitational
Saturday Round 3: Consolation Semi-Finals
182
01/22
W
F 3-2 3:35
N. Rehmer
Colby
2022 Beloit Invitational
Saturday: Round 2 Semis & Cons Quarters
182
01/22
W
F 1-0 4:08
R. Palacios
Holcomb
2022 Beloit Invitational
Saturday: Round 1 Wrestlebacks
182
01/21
L
DEC 3-1
B. Hansen
---
2022 Beloit Invitational
Friday Round 2 Quarterfinals
182
01/21
W
DEC 3-2
J. Kirchhoff
Smith Center
2022 Beloit Invitational
Friday Round 1: (16 & 18 man)
182
01/15
W
DEC 5-0
D. Napier
---
59th Newton Tournament of Champions
5th Place - 32 Man WB-3rd (USA) - Day 2
182
01/15
L
DEC 4-0
A. Fager
---
59th Newton Tournament of Champions
WB Semis - 32 Man WB-3rd (USA) Day 2
182
01/15
W
F 6-0 3:55
D. White
---
59th Newton Tournament of Champions
WB Quarters - 32 Man WB-3rd (USA) - Day 2
182
01/15
W
F 6-0 2:38
G. Blanchard
Lawrence Free State High School
59th Newton Tournament of Champions
WB 4 - 32 Man WB-3rd (USA) - Day 2
182
01/15
L
DEC 10-4
M. Rodriguez
Southeast of Saline High School
59th Newton Tournament of Champions
Championship Quarters and WB - 3 - 32 Man WB-3rd
182
01/14
W
DEC 3-1
R. Shomaker
Valley Center High School
59th Newton Tournament of Champions
Championship Round 2 and WB1 - 32 Man WB-3rd (USA)
182
12/11
L
DEC 5-2
J. Armstrong
Atlantic-CAM
2021 Council Bluffs Wrestling Classic
Placement Matches
182
12/11
L
DEC 5-3
G. McHugh
Sergeant Bluff-Luton
2021 Council Bluffs Wrestling Classic
Saturday Round 3
182
12/11
L
DEC 4-2
B. Egli
Fort Dodge
2021 Council Bluffs Wrestling Classic
Saturday Round 1
182
12/11
L
MD 10-2
N. Blair
Millard West
2021 Council Bluffs Wrestling Classic
Friday Night Round 6
182
12/11
W
F 4-0 3:09
M. Castejon
Olathe North
2021 Council Bluffs Wrestling Classic
Fri Round 5 (40 Man Only)
182
12/10
L
MD 13-3
G. Gammell
Waukee Northwest
2021 Council Bluffs Wrestling Classic
Fri Round 4
182
12/10
W
F 2-0 1:03
D. Helms
South Sioux City
2021 Council Bluffs Wrestling Classic
Fri Round 3
182
12/10
W
F 5-0 4:48
C. Chaffin
Waverly
2021 Council Bluffs Wrestling Classic
Fri Round 1 (40 Man Only)
182
12/03
W
F 2-0 1:22
B. Yoder
---
Fort Scott Dual Tournament
Round 3 (6 Team)
182
12/03
W
DEC 6-0
C. Simmers
Effingham-Atchison Co Community
Fort Scott Dual Tournament
Round 1 (6 Team)
182
12/03
W
F 2-0 0:55
P. Foltz
Anderson County
Fort Scott Dual Tournament
Round 2 (6 Team)
182
12/03
W
F 4-0 1:21
M. Ayala
Fort Scott
Fort Scott Dual Tournament
Round 4 (6 Team)
182
2020-2021
DATE
W/L
REPLAY
RESULT
OPPONENT
OPP. TEAM
EVENT
RND.
WT.
05/02
L
F 10-2 5:19
A. Hubert
Republic Co
USAWKS Freestyle State - Jr/Cadet
Semis & 3rd WB (16 Man)
182
05/02
W
F 11-0 4:06
W. Shuler
---
USAWKS Freestyle State - Jr/Cadet
2nd Wrestleback (16 Man)
182
05/02
L
TF 11-0 3:22
N. Fury
KANZA
USAWKS Freestyle State - Jr/Cadet
Quarters & 1st WB (16 Man)
182
Related Content
May 24, 2022
2024-2025 Early NCAA Lineup Looks
May 17, 2024
Greatest Pins
May 2, 2024
2004 Women's Freestyle Athens Olympic Games
May 14, 2024
David Taylor Oklahoma State Press Conference
May 10, 2024