Mar 23-Dec 31 · Resumes Monday at 3:00 PM UTC
FloWrestling Radio Live
May 31-Jun 2 · Resumes Today at 1:30 PM UTC
U23 Nationals and U20 World Team Trials
May 31-Jun 2 · Resumes Today at 2:00 PM UTC
Southern Plains Regional Championships
Today · 12:00 PM UTC
Spartan Nationals
Today · 3:00 PM UTC
CAUSA FS/GR State
Jun 6-9, 8:30 AM UTC
Ranking Series #2
Jun 8-9, 12:30 PM UTC
2024 Ultimate Boys Freestyle Duals
Jun 12-15, 12:00 PM UTC
14U National Duals
Jun 12-15, 3:00 PM UTC
16U National Duals
Jun 15, 2:00 PM UTC
2024 Summer Nationals
Jun 19-22, 2:00 PM UTC
Air Force Special Warfare JR Nationals
Jun 20-22, 1:00 PM UTC
Girls National Duals 14U & 16U: GR/WFS
Jun 21-26, 12:00 PM UTC
AAU Scholastic Duals
Jun 22, 10:10 PM UTC
Melee Til Midnight
Jun 24-Jul 7, 8:00 AM UTC
U17 & U20 European Championships
Schedule
Schedule
FloWrestling Logo
FloWrestling Logo
Watch
Search
Log In
SIGN UP
Schedule
Search
SIGN UP
Watch
News
Schedule
Brackets
Rankings
Athletes
Results
Favorite
Tanner Burchett
Results
Videos
High School Results
High School
High School
Other
Season
2023-2024
2022-2023
2021-2022
2023-2024
DATE
W/L
REPLAY
RESULT
OPPONENT
OPP. TEAM
EVENT
RND.
WT.
02/10
L
DEC 7-4
J. Hartman
Fort Madison
IHSAA 3A District 2 @ Bettendorf
Placement (12 Man)
165
02/10
W
DEC 7-5 SV
B. Haughey
Clear Creek-Amana
IHSAA 3A District 2 @ Bettendorf
Cons. Semis (12 Man)
165
02/10
W
F 2-0 0:22
C. Gault
Muscatine
IHSAA 3A District 2 @ Bettendorf
Semis & WB (12 Man)
165
02/10
L
DEC 10-3
J. Hartman
Fort Madison
IHSAA 3A District 2 @ Bettendorf
Quarters (12 Man)
165
02/02
L
DEC 7-2
J. Hartman
Fort Madison
Fort Madison @ Burlington
Round 1
165
01/27
W
F 2-0 0:29
C. McClain
Fairfield
Southern Iowa Classic
Round 6 - 4man, 5man, 6man, 8man, 16man
165
01/27
W
F 8-2 2:24
A. Derby
Davis County
Southern Iowa Classic
Round 5 - 5man, 6man, 8man, 16man
165
01/27
L
F 7-4 4:59
J. Hartman
Fort Madison
Southern Iowa Classic
Round 4 - 4man, 5man, 6man, 8man, 16man
165
01/27
W
DEC 8-3
J. Stuecker
Mount Pleasant
Southern Iowa Classic
Round 2 - 4man, 5man, 6man, 8man, 16man
165
01/26
W
F 2-0 1:22
J. Stuecker
Mount Pleasant
Mount Pleasant @ Burlington
Round 1
165
01/12
W
F 0-0 4:53
S.
Carthage (Illini West)
Burlington / Keokuk / Illini West
Round 1
175
01/12
W
DEC 5-4
X. Johnson
Keokuk
Burlington / Keokuk / Illini West
Round 1
165
01/07
W
DEC 3-1
B. Thompson
Albia
Ottumwa Invitational 2024
Placement Matches (24 Man)
157
01/06
W
DEC 3-2
F. Buckingham
Wayne
Ottumwa Invitational 2024
Round 5 (24 Man)
157
01/06
L
DEC 6-1 SV
L. Bell
Iowa City, Liberty
Ottumwa Invitational 2024
Round 4 (24 Man)
157
01/06
W
DEC 4-0
P. Johnson
Mediapolis
Ottumwa Invitational 2024
Round 3 (24 Man)
157
01/05
W
MD 11-3
I. Harper
Davenport North
Central/Burlington/Mediapolis/North
Round 1
165
01/05
W
F 2-0 1:33
J. Jantzi
Davenport Central
Central/Burlington/Mediapolis/North
Round 1
157
01/05
W
DEC 7-3
P. Johnson
Mediapolis
Central/Burlington/Mediapolis/North
Round 1
157
12/06
W
DEC 9-2
G. Wilkerson
Wapello
Wapello/Burlington/Fort Madison/Lone Tree
Round 1
165
2022-2023
DATE
W/L
REPLAY
RESULT
OPPONENT
OPP. TEAM
EVENT
RND.
WT.
01/27
W
F 2-0 0:37
J. Dodson
Mount Pleasant
Burlington @ Mount Pleasant
Round 1
160
01/21
L
F 9-1 5:21
L. Huisenga
WACO, Wayland
Louisa-Muscatine Wrestling Invitational
Round 5 A
160
01/21
W
F 4-4 1:20
D. Coffman
Van Buren County
Louisa-Muscatine Wrestling Invitational
Round 4 Consi SF
160
01/21
L
TF 24-9 4:22
D. Lopez
New London
Louisa-Muscatine Wrestling Invitational
Round 3 SF and WB 2
160
01/21
W
F 2-0 0:41
G. Kaplan
Belle Plaine
Louisa-Muscatine Wrestling Invitational
Round 2 QF and WB 1
160
01/08
L
F 6-3 3:46
W. Bolinger
Creston
2023 Ottumwa Invitational
Placement Matches (16 Man)
160
01/07
W
F 2-0 2:00
J. Moore
Sigourney
2023 Ottumwa Invitational
Round 4 (16 Man)
160
01/07
W
F 2-0 0:27
J. Pearson
Albia
2023 Ottumwa Invitational
Round 3 (16 Man)
160
01/07
W
F 2-0 0:13
L. Farley
Davis County
2023 Ottumwa Invitational
Round 2 (16 Man)
160
01/07
W
F 2-0 0:49
C. Nash
Tipton
2023 Ottumwa Invitational
Round 1 (16 Man)
160
2021-2022
DATE
W/L
REPLAY
RESULT
OPPONENT
OPP. TEAM
EVENT
RND.
WT.
01/15
L
DEC 5-1
T. Wei
Waukee
Bettendorf Midwest Shootout
Last WB`s (both)
145
01/15
L
DEC 4-3 TB1
N. King
Iowa City West
Bettendorf Midwest Shootout
Semis and WB (1st 8-man & 2nd 16-man)
145
01/15
L
DEC 5-1
M. Cornwell
Johnston
Bettendorf Midwest Shootout
Quarters (both) and 1st WB`s 16-man
145
12/18
L
Replay
DEC 5-0
B. Haughey
Clear Creek-Amana
Fort Madison Invitational
7th Place Match
145
12/18
L
Replay
F 2-0 1:03
R. Belger
Notre Dame, Burlington
Fort Madison Invitational
Gold Semis & WB
145
12/18
L
Replay
DEC 7-0
B. Griffiths
Ottumwa
Fort Madison Invitational
Gold Quarters
145
12/18
W
Replay
F 2-0 1:10
C. Kirchner
Keokuk
Fort Madison Invitational
Round 3 (16 Man)
145
12/18
W
Replay
F 2-0 0:19
A. Havel
Highland, Riverside
Fort Madison Invitational
Round 2 (16 Man)
145
12/17
L
Replay
F 10-3 1:50
C. Falck
Cedar Rapids Kennedy
Fort Madison Invitational
Round 1 (16 Man)
145
Related Content
May 24, 2022
2024-2025 Early NCAA Lineup Looks
May 17, 2024
Greatest Pins
May 2, 2024
2004 Women's Freestyle Athens Olympic Games
May 14, 2024
David Taylor Oklahoma State Press Conference
May 10, 2024