Mar 23-Dec 31 · Resumes Today at 3:00 PM UTC
FloWrestling Radio Live
Jun 12-15, 12:00 PM UTC
14U National Duals
Jun 12-15, 3:00 PM UTC
16U National Duals
Jun 15, 2:00 PM UTC
2024 Summer Nationals
Jun 19-22, 2:00 PM UTC
Air Force Special Warfare JR Nationals
Jun 20-22, 1:00 PM UTC
Girls National Duals 14U & 16U: GR/WFS
Jun 21-26, 12:00 PM UTC
AAU Scholastic Duals
Jun 22, 10:10 PM UTC
Melee Til Midnight
Jun 24-Jul 7, 8:00 AM UTC
U17 & U20 European Championships
Jun 24-27, 11:30 PM UTC
Malecek Team Camp
Jun 27-29, 2:30 PM UTC
U17 Pan-American Championships
Jun 27-29, 3:00 PM UTC
Western States Championships
Jun 28-29, TBD
UWW Beach World Series - France
Jun 28-30, 2:00 PM UTC
Kids Freestyle & GrecoRoman National Ch
Jun 28-29, 4:00 PM UTC
Rocky Mountain National
Schedule
Schedule
FloWrestling Logo
FloWrestling Logo
Watch
Search
Log In
SIGN UP
Schedule
Search
SIGN UP
Watch
News
Schedule
Brackets
Rankings
Athletes
Results
Favorite
Morgan King
Results
High School Results
High School
High School
Youth
Other
Season
2019-2020
2017-2018
2015-2016
Team Name
New Plymouth
Sedalia Youth Wrestling Club
Smith Cotton
Smith-Cotton
Smith-Cotton High School
2019-2020
DATE
W/L
REPLAY
RESULT
OPPONENT
OPP. TEAM
EVENT
RND.
WT.
02/15
L
TF 19-3 3:06
D. Greene
Waynesville High School
MSHSAA Class 4 District 3
Semifinals
120
02/15
W
F 2-0 1:00
Q. Bailey
Republic High School
MSHSAA Class 4 District 3
2nd Wrestleback (16 Man)
120
02/15
L
F 15-6 2:50
D. Fugitt
---
MSHSAA Class 4 District 3
Quarterfinals
120
02/08
W
F 8-0 1:40
P. Diamon
Rock Bridge
Hickman JV Tourn
Finals
120
02/08
W
F 7-0 2:47
W. Smith-vandergriff
Helias Catholic
Hickman JV Tourn
4th
120
02/08
L
F 0-2 1:26
L. Glascock
Wright City
Hickman JV Tourn
3rd Round
120
02/08
W
F 10-2 3:33
C. Moorehead
Helias Catholic
Hickman JV Tourn
2nd Round
120
02/08
W
F 2-0 1:11
C. Kosifas
Smith-Cotton
Hickman JV Tourn
1st Round
120
01/27
L
F 0-0 3:54
J. Lage
---
Smith-Cotton @ Helias Catholic
Round 1
120
01/19
L
F 4-6 5:33
E. Kuttenkuler
Tipton
Warsaw Invitational
Round 6 (12 Man)
120
01/18
L
DEC 16-11
C. Walton
---
Warsaw Invitational
Round 5 (12 Man)
120
01/18
L
F 2-0 1:36
G. Mills
---
Warsaw Invitational
Round 4 (12 Man)
120
01/18
L
F 9-1 2:31
J. Shannon
Centralia
Warsaw Invitational
rd2
120
01/18
W
F 10-0 3:58
W. Archer
Warsaw
Warsaw Invitational
Rd1
120
01/14
L
TF 17-1 2:43
D. Joiner
Lebanon
Lebanon @ Smith-Cotton
Round 1
120
12/21
W
F 6-2 3:24
C. Colbert
St Charles
Harrisonville Christmas Tournament
Medals
113
12/21
L
TF 15-0 4:05
D. Duley
Seneca JV
Harrisonville Christmas Tournament
Semi
113
12/21
L
F 2-0 2:39
B. Theil
Seneca
Harrisonville Christmas Tournament
Saturday 2
113
12/21
L
F 4-0 3:40
L. Tibben
Camdenton
Harrisonville Christmas Tournament
Saturday 1
113
12/21
L
F 7-0 3:38
D. Famiano
Republic
Harrisonville Christmas Tournament
Round 5 (16 Man)
113
12/21
L
F 2-0 0:49
A. Rizzi
Belton
Harrisonville Christmas Tournament
Rd4
113
12/21
L
F 6-4 2:51
F. Guzman
Mexico JV
Harrisonville Christmas Tournament
Rd3
113
12/20
L
F 2-0 0:13
D. Azcona
Grain Valley
Harrisonville Christmas Tournament
Rd2
113
12/20
W
F 15-12 4:00
C. Colbert
St Charles
Harrisonville Christmas Tournament
Rd1
113
12/07
L
MD 14-2
A. Pederson
---
Grain Valley Invite
Round 5
120
12/07
L
F 10-4 5:42
D. Reed
Fort Osage
Grain Valley Invite
Round 4
120
12/07
L
F 2-0 0:28
K. Sullivan
---
Grain Valley Invite
Round 3
120
12/07
L
TF 15-0 3:13
D. Stanfield
Lees Summit West
Grain Valley Invite
Round 2
120
12/07
L
F 5-0 1:51
R. Juarez
Mexico
Grain Valley Invite
Round 1
120
12/06
L
TF 18-2 4:32
C. Rhodenhizer
Camdenton
Camdenton/Smith Cotton/West Plains
Champ. Round 1
120
11/27
L
F 0-0 0:21
D. Wallace
Jefferson City
Smith-Cotton @ Jefferson City
Round 1
120
2017-2018
DATE
W/L
REPLAY
RESULT
OPPONENT
OPP. TEAM
EVENT
RND.
WT.
11/18
L
FOR 0-0
G. Hurtado
Homedale
Treasure Valley Championships
Cons Rnd 2 (16) Cons Rnd 4 (64)
90
11/18
L
FOR 0-0
J. Gillian
Meridian Middle School
Treasure Valley Championships
Round 3 Champ & WB (64 Man) Cons Semi (8 Man)
90
11/18
W
F 0-0 1:00
C. Shelton
Lowell Scott
Treasure Valley Championships
Champ 2, Con Rnd 1
90
2015-2016
DATE
W/L
REPLAY
RESULT
OPPONENT
OPP. TEAM
EVENT
RND.
WT.
01/31
L
F 9-0 1:46
C. Gittinger
---
2016 MO/USA Rookie State Tournament
Semis & 3rd WB (16 Man)
75A
01/30
W
F 11-0 2:12
L. Kirkpatrick
Independence Wrestling Club
2016 MO/USA Rookie State Tournament
2nd Wrestleback (16 Man)
75A
01/30
L
F 6-2 0:51
L. Hillard
Macon Youth Wrestling
2016 MO/USA Rookie State Tournament
Quarters & 1st WB (16 Man)
75A
Related Content
May 24, 2022
2024-2025 Early NCAA Lineup Looks
May 17, 2024
Greatest Pins
May 2, 2024
2004 Women's Freestyle Athens Olympic Games
May 14, 2024
David Taylor Oklahoma State Press Conference
May 10, 2024