Mar 23-Dec 31 · Resumes Today at 3:00 PM UTC
FloWrestling Radio Live
Jun 12-15, 12:00 PM UTC
14U National Duals
Jun 12-15, 3:00 PM UTC
16U National Duals
Jun 15, 2:00 PM UTC
2024 Summer Nationals
Jun 19-22, 2:00 PM UTC
Air Force Special Warfare JR Nationals
Jun 20-22, 1:00 PM UTC
Girls National Duals 14U & 16U: GR/WFS
Jun 21-26, 12:00 PM UTC
AAU Scholastic Duals
Jun 22, 10:10 PM UTC
Melee Til Midnight
Jun 24-Jul 7, 8:00 AM UTC
U17 & U20 European Championships
Jun 24-27, 11:30 PM UTC
Malecek Team Camp
Jun 27-29, 2:30 PM UTC
U17 Pan-American Championships
Jun 27-29, 3:00 PM UTC
Western States Championships
Jun 28-29, TBD
UWW Beach World Series - France
Jun 28-30, 2:00 PM UTC
Kids Freestyle & GrecoRoman National Ch
Jun 28-29, 4:00 PM UTC
Rocky Mountain National
Schedule
Schedule
FloWrestling Logo
FloWrestling Logo
Watch
Search
Log In
SIGN UP
Schedule
Search
SIGN UP
Watch
News
Schedule
Brackets
Rankings
Athletes
Results
Favorite
Jayden McLaughlin
Results
High School Results
High School
High School
Other
Season
2016-2017
2015-2016
2014-2015
2013-2014
Team Name
Lincoln Southwest
Lincoln Southwest (JV)
2016-2017
DATE
W/L
REPLAY
RESULT
OPPONENT
OPP. TEAM
EVENT
RND.
WT.
02/01
L
DEC 4-3
E. Lankas
Lincoln East
Lincoln Southwest @ Lincoln East
Round 1
152
02/01
W
F 2-0 1:41
O. Ilyas
Lincoln North Star
Lincoln Southwest @ Lincoln North Star
Round 1
152
01/28
L
F 4-2 1:52
A. York
Fairbury
Fairbury Invite
Round 4
152
01/28
W
DEC 8-7
T. Bahensky
Lincoln Southeast (JV)
Fairbury Invite
2nd Wrestleback (16 Man)
152
01/27
W
F 5-2 2:57
P. Rivera
Wood River
Fairbury Invite
round 2
152
01/27
L
DEC 10-4
C. Beyer
Lincoln North Star (JV)
Fairbury Invite
Round 1 (16 Man)
152
01/06
W
F 2-0 0:54
O. Dawson
Bellevue West
Millard West JV Dual Tournament
Round 2 (4 Team)
145
01/06
W
F 8-6 5:49
B. Olson
Bellevue East
Millard West JV Dual Tournament
Finals (2 Team)
145
01/06
W
DEC 6-2
W. Dietsch
Millard West
Millard West JV Dual Tournament
Round 1 (4 Team)
145
12/10
W
F 8-0 1:41
C. Jernigan
McCook JV
2016 Duster JV Scramble
Round III
145
12/10
W
F 2-0 1:38
E. Wiltfong
Norton
2016 Duster JV Scramble
Round II
145
12/10
L
F 7-2 4:18
B. Vacura
Norton
2016 Duster JV Scramble
Round I
145
12/03
L
F 2-0 2:22
H. Lynch
Lincoln Southwest
Kearney High JV Invite
Round 3 (4 Man)
150-153
12/03
L
DEC 1-0
J. Hagemann
Kearney
Kearney High JV Invite
Round 2 (4 Man)
150-153
12/03
L
DEC 3-3
M. Wooten
Lincoln East
Kearney High JV Invite
Round 1 (4 Man)
150-153
2015-2016
DATE
W/L
REPLAY
RESULT
OPPONENT
OPP. TEAM
EVENT
RND.
WT.
02/10
L
DEC 7-5 SV
M. Gunther
Lincoln Southeast
Harold Simpson Invite
Round 3
138
02/09
L
F 0-0 1:32
D. Lee
Lincoln Southeast
Harold Simpson Invite
Round 2
138
02/09
L
DEC 6-1 TB1
P. Miley
Lincoln Southeast
Harold Simpson Invite
Round 1
138
01/30
L
DEC 4-3
J. Rodriquez
Wood River
Fairbury Invite
2nd Wrestleback (16 Man)
138
01/29
L
F 9-1 3:50
D. Lee
Lincoln Southeast (JV)
Fairbury Invite
round 2
138
01/29
W
DEC 7-1
K. Veney
Lincoln Southwest (JV)
Fairbury Invite
Round 1 (16 Man)
138
01/27
W
DEC 11-6
D. Lynch
Millard South
Millard South @ Lincoln Southwest
Round 1
145
01/20
W
DEC 2-0
K. Harris
Lincoln Southwest
2016 Lincoln Pius X JV Invitational
Round 3 (3 & 4 Man)
145Z
01/20
W
DEC 5-0
R. Chase
Lincoln Northeast
2016 Lincoln Pius X JV Invitational
Round 2 3 & 4 man
145Z
01/16
W
DEC 7-0
M. Miller
Lincoln Southeast
Gator JV Invite
Placement Matches (8 Man)
138A
01/16
W
F 4-0 0:49
D. Cleverly
Lincoln East
Gator JV Invite
Semis & 1st WB (8 Man)
138A
01/16
W
F 2-0 1:12
M. Salazar
Lincoln Northeast
Gator JV Invite
Quarterfinals (8 Man)
138A
01/08
W
DEC 5-3
P. Adamson
Millard West
Millard West JV Dual Tournament
Round 1 (4 Team)
145
01/08
L
F 8-0 3:39
K. Dawson
---
Millard West JV Dual Tournament
Round 3 (4 Team)
152
01/08
W
DEC 3-2
M. Wold
Bellevue East
Millard West JV Dual Tournament
Finals (2 Team)
152
12/30
L
F 0-4 4:45
R. Chase
Lincoln Northeast
Spartan Invite
Round 3
145A
12/30
L
F 7-0 0:01
R. Davis
Plattsmouth
Spartan Invite
Round 2
145A
12/30
L
F 0-0 2:42
Z. Benne
Columbus
Spartan Invite
Round 1
145A
2014-2015
DATE
W/L
REPLAY
RESULT
OPPONENT
OPP. TEAM
EVENT
RND.
WT.
01/31
L
DEC 3-1 SV
B. Novak
York B
Fairbury Invite
2nd Wrestleback (16 Man)
132
01/30
W
F 3-0 4:05
S. Nabb
Lincoln Southeast (JV)
Fairbury Invite
round 2
132
01/30
L
F 2-0 0:57
A. Moyer
Fairbury
Fairbury Invite
Round 1 (16 Man)
132
01/21
W
F 2-0 0:47
J. Puls
Lincoln East
Lincoln Pius X JV Invite
Round 3
132B
01/21
L
F 0-0 1:54
T. Harms
Beatrice
Lincoln Pius X JV Invite
Round 2
132B
01/20
W
DEC 1-0
K. Berlowitz
Lincoln Southeast
Lincoln Pius X JV Invite
Round 1
132B
01/17
L
DEC 2-1
K. Berlowitz
Lincoln Southeast
LPS JV Wrestling Classic
Round 3
132
01/17
L
DEC 3-1
B. Hergott
Lincoln Southeast
LPS JV Wrestling Classic
Round 2
132
01/17
L
DEC 7-1
A. Erb
Lincoln Southeast
LPS JV Wrestling Classic
Round 1
132
12/13
L
F 5-0 1:49
W. Hernandez
Lexington
Holdrege Invitational--JV
Round 2 (3 Man)
132
12/13
L
F 9-0 1:46
B. Westerby
Northwest JV
Holdrege Invitational--JV
Round 1 (3 Man)
132
12/06
L
F 5-0 2:26
D. Qudus
Lincoln East
Kearney High JV Invitational
Round 3 (4 Man)
130-138
12/06
L
F 2-0 0:32
C. Pedroza
Hastings
Kearney High JV Invitational
Round 2 (4 Man)
130-138
12/06
L
DEC 9-3
J. McCann
---
Kearney High JV Invitational
Round 1 (4 Man)
130-138
2013-2014
DATE
W/L
REPLAY
RESULT
OPPONENT
OPP. TEAM
EVENT
RND.
WT.
02/08
L
F 0-0 1:27
D. Blankenfeld
Millard South
Millard South Freshmen Invitational
Finals & Round Robin Round 5
120
02/08
W
F 8-4 4:07
K. Talton
Norfolk
Millard South Freshmen Invitational
Cons. Semis (8 & 16) & Round Robin Round 4
120
02/08
L
MD 8-0
J. Vera
Millard West
Millard South Freshmen Invitational
Semis (8, & 16), 1st WB (8), 3rd WB (16), R.R. 3
120
02/08
W
MD 11-0
T. Thimm
Millard West
Millard South Freshmen Invitational
Quarters (8 & 16) & 1st WB (16)
120
02/08
W
MD 12-2
J. Paulson
Lincoln North Star
Millard South Freshmen Invitational
Round 1 (16 Man & Round Robins Round 1)
120
02/01
L
F 2-0 0:51
A. Moyer
Fairbury
Fairbury Invite
Round 6
120
02/01
W
DEC 8-1
K. Harris
Lincoln Southwest (JV)
Fairbury Invite
Round 5
120
01/31
L
F 2-0 0:57
C. Melroy
Lincoln Southeast (JV)
Fairbury Invite
Round 4
120
01/31
W
DEC 5-0
P. Miley
Lincoln Southeast (JV)
Fairbury Invite
round 2
120
01/25
L
DEC 9-8 UTB
C. Heil
Beatrice
John Higgins (JV)
Round 4
120
01/25
L
F 9-1 4:42
D. Diaz
North Platte
John Higgins (JV)
Round 2
120
01/22
W
DEC 4-2
P. Miley
Lincoln Southeast
Lincoln Pius X JV Invitational
Round 3 (4 Man)
120B
01/22
L
F 7-3 2:57
C. Heil
Beatrice
Lincoln Pius X JV Invitational
Round 2 (4 Man)
120B
01/21
W
F 2-0 1:56
J. Kenkel
Lincoln East
Lincoln Pius X JV Invitational
Round 1 (4 Man)
120B
12/14
L
F 11-0 1:33
A. Probasco
Lexington
Holdrege Invitational--JV
Round 4
120
12/14
L
F 2-0 0:50
A. Linden
Northwest JV
Holdrege Invitational--JV
Round 2
120
12/14
L
F 2-0 0:43
P. Schulte
Lincoln Southwest
Holdrege Invitational--JV
Round 1
120
Related Content
May 24, 2022
2024-2025 Early NCAA Lineup Looks
May 17, 2024
Greatest Pins
May 2, 2024
2004 Women's Freestyle Athens Olympic Games
May 14, 2024
David Taylor Oklahoma State Press Conference
May 10, 2024