Mar 23-Dec 31 · Resumes Monday at 3:00 PM UTC
FloWrestling Radio Live
May 31-Jun 2 · Resumes Today at 1:30 PM UTC
U23 Nationals and U20 World Team Trials
May 31-Jun 2 · Resumes Today at 2:00 PM UTC
Southern Plains Regional Championships
Today · 12:00 PM UTC
Spartan Nationals
Today · 3:00 PM UTC
CAUSA FS/GR State
Jun 6-9, 8:30 AM UTC
Ranking Series #2
Jun 8-9, 12:30 PM UTC
2024 Ultimate Boys Freestyle Duals
Jun 12-15, 12:00 PM UTC
14U National Duals
Jun 12-15, 3:00 PM UTC
16U National Duals
Jun 15, 2:00 PM UTC
2024 Summer Nationals
Jun 19-22, 2:00 PM UTC
Air Force Special Warfare JR Nationals
Jun 20-22, 1:00 PM UTC
Girls National Duals 14U & 16U: GR/WFS
Jun 21-26, 12:00 PM UTC
AAU Scholastic Duals
Jun 22, 10:10 PM UTC
Melee Til Midnight
Jun 24-Jul 7, 8:00 AM UTC
U17 & U20 European Championships
Schedule
Schedule
FloWrestling Logo
FloWrestling Logo
Watch
Search
Log In
SIGN UP
Schedule
Search
SIGN UP
Watch
News
Schedule
Brackets
Rankings
Athletes
Results
Favorite
Jaydon Castillo
Results
High School Results
High School
High School
Other
Season
2018-2019
2017-2018
2015-2016
Team Name
Burlington
Burlington CO High School
Burlington JV
2018-2019
DATE
W/L
REPLAY
RESULT
OPPONENT
OPP. TEAM
EVENT
RND.
WT.
02/16
L
F 0-0 3:26
M. Wenholz
---
CHSAA 2A Region 3
3rd and 5th Place Matches
126
02/16
L
F 0-0 4:16
R. Brown
---
CHSAA 2A Region 3
Consi Semis
126
02/16
W
F 0-0 1:52
A. Hishinuma
Wiggins
CHSAA 2A Region 3
Semis and WB3
126
02/16
W
F 0-0 1:55
E. Alder
Byers
CHSAA 2A Region 3
2nd Wrestleback (16 Man)
126
02/15
L
DEC 8-3
B. Smith
---
CHSAA 2A Region 3
Quarterfinals and WB1
126
02/11
L
DEC 6-2
R. Brown
---
Wray @ Burlington
Round 1
126
02/02
L
F 7-3 4:03
J. Thornton
Florence
2019 Thornton Invitational
Placement Matches (16 Man)
126
02/02
L
DEC 4-0
E. Rodriguez
Rangeview
2019 Thornton Invitational
3rd Wrestleback (16 Man)
126
02/02
L
F 2-0 1:04
B. Wade
---
2019 Thornton Invitational
Semis & 2nd WB (16 Man)
126
02/02
W
DEC 6-4
B. Morgan
Mead
2019 Thornton Invitational
Quarters & 1st WB (16 Man)
126
02/02
W
F 12-0 5:16
C. Collins
Akron
2019 Thornton Invitational
Champ Round 1 (16 Man)
126
01/26
L
MD 10-0
J. Biermen
Thompson Valley
2019 Northglenn Norse Varsity Invite
Consolation 1st
126
01/26
W
DEC 6-4
J. Mendoza
---
2019 Northglenn Norse Varsity Invite
3rd Wrestleback (16 Man)
126
01/26
W
F 2-0 2:42
R. Villalobos
Greeley Central
2019 Northglenn Norse Varsity Invite
Quarters & 1st WB (16 Man)
126
01/26
L
DEC 9-2
C. Ortega
Jefferson
2019 Northglenn Norse Varsity Invite
Champ Round 1 (16 Man)
126
01/19
L
DEC 5-2
M. Frank
Merino
Wiggins Invitational
RR and 3rd Place
126
01/19
W
DEC 8-2
B. Smith
---
Wiggins Invitational
Round 3
126
01/19
W
MD 8-0
C. Collins
Akron
Wiggins Invitational
Round 1
126
01/12
W
NC 0-0
M. Frank
Merino
Lamar Savage Wrestling Tournament
Round 6 16
126
01/12
W
F 9-1 4:38
M. Bargas
Dumas High School
Lamar Savage Wrestling Tournament
Round 5 16 4
126
01/12
L
F 5-0 2:57
B. Nordyke
---
Lamar Savage Wrestling Tournament
Round 4 16
126
01/12
W
MD 10-2
L. Hancock
BACA County
Lamar Savage Wrestling Tournament
Round 2 16
126
01/12
W
F 11-0 5:02
I. Camacho
Crowley County
Lamar Savage Wrestling Tournament
Round 1 16 4
126
12/16
L
MD 12-3
L. Robinett
---
Sidney Bridgeport Invite 2018
Placement Matches (16 Man)
126
12/15
W
DEC 2-1
C. Cluff
Kimball
Sidney Bridgeport Invite 2018
Semis & 3rd WB (16 Man)
126
12/15
W
F 4-2 5:14
B. Carpenter
Holdredge
Sidney Bridgeport Invite 2018
Quarters & 1st WB (16 Man) JV R-2 RR
126
12/15
W
F 4-1 1:41
G. Packard
Ogallala
Sidney Bridgeport Invite 2018
Round 1 (16 Man)
126
12/15
L
F 0-0 3:59
D. Jaramillo
---
Rocky Ford @ Burlington
Round 1
126
12/14
W
DEC 8-5
H. Burr
Sedgwick County/Fleming
Yuma/Burlington/Sedgwick CO. Tri
Champ. Round 1
126
12/13
L
DEC 5-4
B. Smith
---
Yuma/Burlington/Sedgwick CO. Tri
Champ. Round 1
126
12/08
L
F 0-0 2:24
A. Nolte
Swink
LImon Badger Invitational
Round 6
126
12/08
W
DEC 10-9
B. Despard
---
LImon Badger Invitational
Round 4
126
12/08
W
DEC 2-1
T. Brewer
Crowley County
LImon Badger Invitational
Round 2
126
2017-2018
DATE
W/L
REPLAY
RESULT
OPPONENT
OPP. TEAM
EVENT
RND.
WT.
02/10
W
DEC 6-2
M. Wenholz
Gilpin County
CHSAA Region 2A-Region 3
3rd and 5th Place Matches
126
02/10
L
MD 10-2
O. Huff
Lyons
CHSAA Region 2A-Region 3
Consi Semis
126
02/10
L
TF 17-1
C. Croissant
Wiggins
CHSAA Region 2A-Region 3
Semis and WB3
126
02/09
W
F 0-0 3:46
M. Wenholz
Gilpin County
CHSAA Region 2A-Region 3
Quarterfinals and WB1
126
02/09
L
NC 0-0
O. Huff
Lyons
CHSAA Region 2A-Region 3
4th Place Matches
126
02/02
W
F 2-0 0:13
J. Vallejo
Goodland
Burlington @ Goodland
Round 1
126
01/29
L
DEC 6-0
S. Mendoza
---
Burlington @ Rocky Ford
Round 1
126
01/27
L
DEC 4-1
J. Kiefer
Fruita
2018 Thornton Invitational
Semis & 2nd WB (16 Man)
126
01/27
L
DEC 10-3
C. Baurenschmidt
Ralston Valley
2018 Thornton Invitational
Quarters & 1st WB (16 Man)
126
01/27
W
F 8-3 4:22
M. Bitterman
Niwot
2018 Thornton Invitational
Champ Round 1 (16 Man)
126
01/20
L
DEC 9-2
G. Sauer
Legend
2018 Northglenn Norse Invitational
Semis & 2nd WB (16 Man)
126
01/20
L
DEC 7-1
B. Urroz
Heritage
2018 Northglenn Norse Invitational
Quarters & 1st WB (16 Man)
126
01/20
W
F 8-0 2:30
D. White
---
2018 Northglenn Norse Invitational
Champ Round 1 (16 Man)
126
01/19
L
DEC 13-11
J. Arambula
Wray
Burlington @ Wray
Round 1
126
01/13
L
F 2-0 0:38
G. Stokey
---
Chase County Invitational 2018
Round 6
126
01/13
W
MD 11-3
S. Hare
Hitchcock County
Chase County Invitational 2018
Round 5
126
01/13
W
F 11-1 2:56
K. Biesecker
---
Chase County Invitational 2018
Round 3
126
01/13
W
F 4-0 1:35
A. Barnette
Bridgeport
Chase County Invitational 2018
Round 2
126
01/13
W
F 2-0 1:58
L. Dalbey
Bayard
Chase County Invitational 2018
Round 1
126
01/06
W
NC 0-0
M. Mendoza
---
Savage Invitational Tournament
Round 6
126
01/06
L
DEC 4-1
D. Armijo
---
Savage Invitational Tournament
Round 5
126
01/06
W
F 4-2 3:42
B. Smith
---
Savage Invitational Tournament
Round 4
126
01/06
W
F 4-0 2:45
S. Navarro
Highland
Savage Invitational Tournament
Round 3
126
01/06
L
DEC 9-5
J. Iv
---
Savage Invitational Tournament
Round 2
126
01/06
W
F 6-4 3:54
E. Judd
Dumas High School
Savage Invitational Tournament
Round 1
126
12/17
W
NC 0-0
C. Buchheit
Hemingford
Bridgeport-Sidney Invite
FINALS
126
12/16
L
DEC 8-2
J. Chasek
---
Bridgeport-Sidney Invite
Round 5 Cons Semis
126
12/16
W
F 5-0 2:08
C. Greenland
Arcadia-Loup City
Bridgeport-Sidney Invite
Semis & 3rd WB (16 Man)
126
12/16
W
DEC 6-1
M. VanKerrebrook
Alliance JV
Bridgeport-Sidney Invite
Round 3
126
12/16
L
DEC 8-2
G. Stokey
---
Bridgeport-Sidney Invite
Round 2 Qtrs
126
12/13
W
DEC 3-1
B. Brophy
Yuma
Burlington/Sedgwick County/Yuma
Champ. Round 1
126
12/09
L
DEC 5-4
C. Sims
Rye
Limon Badger Invitational
Round 6
126
12/09
W
DEC 6-4
M. Mendoza
Swink
Limon Badger Invitational
Round 5
126
12/09
L
MD 14-6
B. Brophy
Yuma
Limon Badger Invitational
Round 4
126
12/09
W
F 0-0 3:47
C. Collins
Akron
Limon Badger Invitational
Round 2
126
12/09
W
F 0-0 0:48
A. Weber
Limon
Limon Badger Invitational
Round 1
126
12/02
L
MD 13-2
B. Schroeder
---
St. Francis Gabel/Jenkins Invitational
Round 5
132
12/02
W
MD 12-3
M. Soto
Holyoke
St. Francis Gabel/Jenkins Invitational
Round 4
132
12/02
L
DEC 9-2
R. Bornhoft
Sterling High School
St. Francis Gabel/Jenkins Invitational
Round 2
132
12/01
W
DEC 2-1
C. Tiemeyer
---
Burlington @ Atwood-Rawlins County
Round 1
132
2015-2016
DATE
W/L
REPLAY
RESULT
OPPONENT
OPP. TEAM
EVENT
RND.
WT.
02/13
L
TF 16-0
A. Wright
---
CHSAA 2A - Region 3
2nd Wrestleback (16 Man)
132
02/12
L
DEC 8-1
W. Reed
Byers
CHSAA 2A - Region 3
Round 1 (16 Man)
132
02/04
W
F 8-3 4:59
D. Kroskey
Goodland Cowboys
Burlington @ Goodland Cowboys
Round 1
120
01/30
W
DEC 16-10
R. Carbajal-Acosta
Colorado School of Deaf and Blind
Stratton Invitational
Round 3 (4 Man)
120
01/30
L
F 7-1 2:48
L. Stine
Las Animas
Stratton Invitational
Round 2 (4 Man)
120
01/30
L
F 4-0 1:59
E. Yarger
Stratton
Stratton Invitational
Round 1 (4 Man)
120
01/23
L
TF 19-4 2:07
S. Curell
---
Tony Tresch Memorial
Round 5 (5 Man)
120
01/23
L
MD 17-3
L. Raines
---
Tony Tresch Memorial
Round 4 (5 Man)
120
01/23
W
MD 16-4
C. Clemans
Burlington
Tony Tresch Memorial
Round 3 (5 Man)
120
01/23
L
F 0-0 1:53
C. Jacobsen
---
Tony Tresch Memorial
Round 1 (5 Man)
120
01/22
W
F 12-0 3:01
M. Phillips
Holyoke
Burlington @ Holyoke
Round 1
120
01/16
L
DEC 4-2
C. Croissant
Wiggins
Wiggins Invitational
4th Wrestleback (16 Man)
120
01/16
W
F 0-0 2:14
O. Martinez
---
Wiggins Invitational
Semis & 3rd WB (16 Man)
120
01/16
L
F 0-0 2:39
R. Carbajal-Acosta
Colorado Sch For Deaf-Blind
Wiggins Invitational
Quarters & 1st WB (16 Man)
120
12/05
L
DEF 2-0
P. Whited
Sterling CO High School
Goodland JV Wrestling Tournament
Round 3
120A
12/05
L
MD 9-1
E. Mieja
Garden City High School
Goodland JV Wrestling Tournament
Round 2
120A
12/05
W
F 8-2
K. Harris
Liberal High School
Goodland JV Wrestling Tournament
Round 1
120A
12/04
W
F 0-0 0:57
C. Silva
Ellicott High School
Ray Rhoades Classic
Champ. Round 1
120
Related Content
May 24, 2022
2024-2025 Early NCAA Lineup Looks
May 17, 2024
Greatest Pins
May 2, 2024
2004 Women's Freestyle Athens Olympic Games
May 14, 2024
David Taylor Oklahoma State Press Conference
May 10, 2024