Mar 23-Dec 31 · Resumes Monday at 3:00 PM UTC
FloWrestling Radio Live
Jun 6-9 · Resumes Today at 8:30 AM UTC
Ranking Series #2
Jun 6-8 · Resumes Today at 11:30 AM UTC
Knockout Summer Slam 2024
Today · 12:30 PM UTC
2024 Ultimate Boys Freestyle Duals
Today · 2:00 PM UTC
Freeco USA Elementary National Duals
Jun 12-15, 12:00 PM UTC
14U National Duals
Jun 12-15, 3:00 PM UTC
16U National Duals
Jun 15, 2:00 PM UTC
2024 Summer Nationals
Jun 19-22, 2:00 PM UTC
Air Force Special Warfare JR Nationals
Jun 20-22, 1:00 PM UTC
Girls National Duals 14U & 16U: GR/WFS
Jun 21-26, 12:00 PM UTC
AAU Scholastic Duals
Jun 22, 10:10 PM UTC
Melee Til Midnight
Jun 24-Jul 7, 8:00 AM UTC
U17 & U20 European Championships
Jun 24-27, 11:30 PM UTC
Malecek Team Camp
Jun 27-29, 2:30 PM UTC
U17 Pan-American Championships
Schedule
Schedule
FloWrestling Logo
FloWrestling Logo
Watch
Search
Log In
SIGN UP
Schedule
Search
SIGN UP
Watch
News
Schedule
Brackets
Rankings
Athletes
Results
Favorite
Cooper Jones
Results
High School Results
High School
High School
Other
Season
2020-2021
2018-2019
2017-2018
2016-2017
Team Name
Lansing
Lansing High School
Pike County
2020-2021
DATE
W/L
REPLAY
RESULT
OPPONENT
OPP. TEAM
EVENT
RND.
WT.
01/09
W
F 2-0 1:39
I. Thomas
Mount De Sales
Locust Grove High School
Placement Matches (8 Man)
160
01/09
W
F 2-0 0:32
D. Glenn
Strong Rock
Locust Grove High School
Cross Bracket (8 Man)
160
01/09
L
MD 15-3
J. Millhollan
Rockmart
Locust Grove High School
Round 3 (8 Man)
160
01/09
L
F 4-1 5:22
B. Ross
Social Circle
Locust Grove High School
Round 1 (8 Man)
160
12/19
L
DEC 5-3
L. Fiannca
---
Allstate Wildcat Invitational
Placement Matches (16 Man)
160
12/19
L
MD 14-1
H. Harris
Bainbridge
Allstate Wildcat Invitational
4th Wrestleback (16 Man)
160
12/19
L
F 2-0 0:45
C. Hebb
---
Allstate Wildcat Invitational
Semis & 3rd WB (16 Man)
160
12/18
W
FOR 0-0
C. Velazquez
Berrien County
Allstate Wildcat Invitational
Quarters & 1st WB (16 Man)
160
12/18
W
DEC 9-6
T. Peoples
Cairo
Allstate Wildcat Invitational
Round 1 (16 Man)
160
2018-2019
DATE
W/L
REPLAY
RESULT
OPPONENT
OPP. TEAM
EVENT
RND.
WT.
02/16
L
DEC 7-3
E. Scragg
Topeka-Seaman
KSHSAA 5A Regional @ Bonner Springs
2nd Wrestleback (16 Man)
170
02/15
L
F 9-1 4:25
S. Nitzel
OP-Blue Valley Southwest
KSHSAA 5A Regional @ Bonner Springs
Ch Quarters (16 Man)
170
02/15
W
F 9-0 3:35
E. Cabrera
Lenexa-St. James Academy
KSHSAA 5A Regional @ Bonner Springs
Round 1 (16 Man)
170
02/09
L
DEC 5-0
Z. Gonzales
---
UKC Conference Tournament
Round 3 (4 Man)
170
02/09
W
DEC 11-7
c. Lucas
---
UKC Conference Tournament
Round 2 (4 Man)
170
02/09
W
DEC 13-10
C. Allen
Leavenworth
UKC Conference Tournament
Round 1 (4 Man)
170
01/26
L
F 1-0 5:00
D. Graybeal
Washburn Rural
2019 Shawnee Mission North Invitational
Consolation Semifinals
170
01/26
W
F 2-2 1:58
E. Cabrera
St. James Academy
2019 Shawnee Mission North Invitational
Consolation Third Round
170
01/26
L
F 2-0 0:37
Q. Barron
Riverside
2019 Shawnee Mission North Invitational
Quarterfinals
170
01/18
L
F 2-0 1:06
B. Martin
---
De Soto Duals 2019
Round 3 (10 Team)
170
01/18
L
MD 12-1
M. Stoker
Olathe North High School
De Soto Duals 2019
Round 2 (10 Team)
170
01/18
W
DEC 8-4
J. Deichert
Bonner Springs High School
De Soto Duals 2019
Round 1 (10 Team)
170
01/17
L
DEC 2-1 TB1
F. Nsenga
Olathe West
Blue Valley NW JV MIxer
Champ. Round 1
160
01/12
L
F 2-0 0:51
S. Smith
Junction City
Bobcat Classic
4th Wrestleback (32 Man)
170
01/12
W
DEC 5-1
c. Lucas
---
Bobcat Classic
Quarters & 3rd WB (32 Man)
170
01/11
W
F 2-0 0:55
K. Brown
---
Bobcat Classic
2nd Wrestleback (32 Man)
170
01/11
L
F 9-3 2:08
D. Whiteley
---
Bobcat Classic
Round 2 Champ & WB (32 Man)
170
01/11
W
DEC 11-5
T. Dillon
Paola
Bobcat Classic
Round 1 (32 Man)
170
12/15
L
F 2-0 1:29
A. Walker
Tecumseh-Shawnee Heights
Randy Starcher Memorial Dual Tournament
Cross Bracket (8 Team)
160
12/15
W
F 11-1 5:48
J. Briley
Louisburg
Randy Starcher Memorial Dual Tournament
Round 1 (8 Team)
160
12/01
L
F 5-4 3:17
M. Cardello
Olathe East
30th Annual Leavenworth Challenger
Round 5
152 B
12/01
L
F 4-0 2:53
A. Fager
Washburn Rural
30th Annual Leavenworth Challenger
Round 4
152 B
12/01
W
F 5-0 5:03
J. Pearson
Lansing
30th Annual Leavenworth Challenger
Round 3
152 B
12/01
W
DEC 8-4
B. King
Raymore Peculiar
30th Annual Leavenworth Challenger
Round 2
152 B
12/01
W
F 2-0 1:43
E. Cunning
Lansing
30th Annual Leavenworth Challenger
Round 1
152 B
11/29
W
F 0-0 1:54
T. Knudsen
---
Olathe South @ Lansing
Round 1
152
2017-2018
DATE
W/L
REPLAY
RESULT
OPPONENT
OPP. TEAM
EVENT
RND.
WT.
02/17
L
DEC 5-0
L. Barger
De Soto
KSHSAA 5A Regional KC Turner
Consolation Cross Bracketing
170
02/16
L
F 8-3 2:00
C. Reynolds
---
KSHSAA 5A Regional KC Turner
First Round
170
02/10
W
DEC 2-1
J. Swatek
Kansas City-Piper
Kaw Valley League
Round 5 (6 Man) & Placement Matches
170
02/10
L
DEC 7-0
J. Hand
Tonganoxie
Kaw Valley League
Round 4 (6 Man)
170
02/10
L
F 2-0 0:23
T. Warburton
Bonner Springs
Kaw Valley League
Round 3 (6 Man) & 2nd WB
170
02/10
L
F 15-5 4:58
J. Trowbridge
---
Kaw Valley League
Round 2 (6 Man) Semi & 1st WB
170
02/10
L
DEC 5-0
M. Hook
---
Kaw Valley League
Round 1 (6 Man) and Round 1 (8 Man)
170
02/02
L
DEC 10-3
J. Bell
Leavenworth
Lansing @ Leavenworth
Round 1
170
01/27
L
F 4-0 2:41
B. Oshel
Gardner Edgerton
2018 Shawnee Mission North Invitational
Round 5 PM
170
01/27
W
DEC 9-3
M. Mitchell
Riverside
2018 Shawnee Mission North Invitational
Round 4 PM
170
01/27
W
DEF 0-0
J. Wright
Blue Valley Southwest
2018 Shawnee Mission North Invitational
Round 3 AM
170
01/27
L
DEC 8-4
N. May
Manhattan
2018 Shawnee Mission North Invitational
Round 2 AM
170
01/25
L
DEC 7-3
G. Hosford
Olathe West
Lansing @ Olathe West
Round 1
170
01/19
L
F 8-0 5:06
L. Barger
De Soto High School
De Soto Duals 2018
Round 2 (10 Team)
170
01/19
W
F 4-2 2:58
T. Briley
---
De Soto Duals 2018
Round 1 (10 Team)
170
01/13
L
F 2-0 1:09
H. Boone
Prairie View
Bobcat Classic
Quarters & 3rd WB (32 Man)
170
01/12
L
F 8-3 1:53
T. Garraway
---
Bobcat Classic
Round 2 Champ & WB (32 Man)
170
01/12
W
F 2-0 3:45
A. Maxwell
Paola
Bobcat Classic
Round 1 (32 Man)
170
01/06
L
F 12-0 5:57
M. Welch
Topeka High
Seaman Duals
Round 4 (6 Team)
170
01/06
L
F 10-0 4:00
M. Hook
---
Seaman Duals
Round 1 (6 Team)
170
01/06
L
MD 17-4
G. Dennison
---
Seaman Duals
Round 5 (6 Team)
170
12/10
L
F 5-0 1:48
C. Cossairt
Shawnee Mission South
Eudora Tournament of Champions
Rd 2: Quarters & 1st WB (8/16 Man)
170
12/10
W
F 5-7 3:28
A. Bindel
---
Eudora Tournament of Champions
Rd 1: Champ Round 1 (16 Man)
170
12/09
L
DEC 8-2
A. Bindel
---
Eudora Tournament of Champions
Rd 6: 7th Place
170
12/09
W
F 8-1 3:45
M. Swanson
Ottawa
Eudora Tournament of Champions
Rd 5: 3rd WB (16 Man)
170
12/09
L
F 4-0 1:37
T. Mace
Ottawa
Eudora Tournament of Champions
Rd 4: 2nd WB (16 Man)
170
12/02
L
F 2-0 0:56
A. Curl
Leavenworth
29th Annual Leavenworth Challenger
Round 5
170 B
12/02
L
MD 17-5
G. Dennison
---
29th Annual Leavenworth Challenger
Round 4
170 B
12/02
L
F 3-0 2:24
C. Bustamante
Shawnee Mission North
29th Annual Leavenworth Challenger
Round 3
170 B
12/02
W
F 4-2 3:08
B. Owens
St. Joseph Lafayette
29th Annual Leavenworth Challenger
Round 2
170 B
2016-2017
DATE
W/L
REPLAY
RESULT
OPPONENT
OPP. TEAM
EVENT
RND.
WT.
02/11
L
F 7-1 2:17
S. Haverfield
---
Kaw Valley League Championships
Round 3
145
02/11
W
F 6-8 3:01
L. Jennings
Basehor-Linwood
Kaw Valley League Championships
Round 2
145
02/11
L
MD 14-2
M. Whisler
Bishop Ward
Kaw Valley League Championships
Round 1
145
01/07
L
F 2-0 0:48
J. Kratchovil
---
Seaman JV Invitational
Round 3
152
01/07
L
DEC 8-2
M. Steinhoff
Seaman
Seaman JV Invitational
Round 1
152
01/07
W
DEC 9-2
A. Tinkel
Hays
Seaman JV Invitational
Prelim 1
152
12/03
L
DEC 13-10
N. Wickham
Shawnee Mission North
28th Annual Leavenworth Challenger
Round 5
145 B
12/03
W
DEC 18-14
S. Markert
Leavenworth
28th Annual Leavenworth Challenger
Round 4
145 B
12/03
L
F 2-0 1:04
G. Smith
Lawrence Free State
28th Annual Leavenworth Challenger
Round 3
145 B
12/03
L
F 2-0 0:49
S. Holder
Lawrence
28th Annual Leavenworth Challenger
Round 2
145 B
12/03
W
F 9-5 3:43
N. Wickham
Shawnee Mission North
28th Annual Leavenworth Challenger
Round 1
145 B
Related Content
May 24, 2022
2024-2025 Early NCAA Lineup Looks
May 17, 2024
Greatest Pins
May 2, 2024
2004 Women's Freestyle Athens Olympic Games
May 14, 2024
David Taylor Oklahoma State Press Conference
May 10, 2024