Mar 23-Dec 31 · Resumes Today at 3:00 PM UTC
FloWrestling Radio Live
May 17-19 · Resumes Friday at 11:56 AM UTC
CA Assoc Duals
May 18-19, 12:00 PM UTC
Frank E. Rader Southeast Regional Champs
May 18, 1:00 PM UTC
New Jersey Freestyle State Championship
May 18-19, 1:00 PM UTC
Central Regional Championships
May 25-27, 12:00 PM UTC
NHSCA National Duals
May 25, 3:00 PM UTC
Heroes Conquest
May 25-26, 4:00 PM UTC
Canadian U23 Champs & World Team
May 31-Jun 2 · Resumes Friday at 11:56 AM UTC
CAUSA FS/GR State
May 31-Jun 2, 2:00 PM UTC
U23 Nationals and U20 World Team Trials
May 31-Jun 2, 11:00 PM UTC
Southern Plains Regional Championships
Jun 1, 12:00 PM UTC
TESTING TOURNAMENT
Jun 1-2, 12:00 PM UTC
Spartan Nationals
Jun 5-9, 12:00 PM UTC
14U National Duals
Jun 6-9, 8:30 AM UTC
Ranking Series #2
Schedule
Schedule
FloWrestling Logo
FloWrestling Logo
Watch
Search
Log In
SIGN UP
Schedule
Search
SIGN UP
Watch
News
Schedule
Brackets
Rankings
Athletes
Results
Favorite
Kaden Wise
Results
High School Results
High School
High School
Youth
Other
Season
2022-2023
2021-2022
2019-2020
Team Name
Newton
Sidney
Sidney / Fairview
Sidney/Fairview
2022-2023
DATE
W/L
REPLAY
RESULT
OPPONENT
OPP. TEAM
EVENT
RND.
WT.
02/25
L
Replay
F 11-1 4:57
D. Sample
Goddard
KSHSAA 6A/5A Championships
Cons Quarters (16 Man)
5A-150
02/25
W
Replay
DEC 2-1
S. McMurray
---
KSHSAA 6A/5A Championships
2nd WB
5A-150
02/24
L
Replay
F 2-0 1:02
K. Smith
---
KSHSAA 6A/5A Championships
Quarters (16 Man)
5A-150
02/24
W
Replay
F 5-1 4:30
M. Bell
Spring Hill
KSHSAA 6A/5A Championships
Round 1 (16 Man)
5A-150
01/27
L
F 9-1 3:21
I. Copeland
Bennett
65th Rocky Welton Invitational
Round 4 - Cons 2nd Rd - Day 1
150
01/27
L
MD 12-1
K. Eck
Andale
65th Rocky Welton Invitational
Round 2 Front & Back Rd 1- Day 1
150
01/20
W
DEC 6-1
C. Nelson
Fergus (Lewistown)
Montana Class A Duals
Saturday Round 1
160
01/20
L
DEC 4-3
T. Nelson
Havre
Montana Class A Duals
Saturday Round 2
160
01/20
L
DEC 7-2
J. Williams
Corvallis
Montana Class A Duals
Round 1
160
01/20
L
DEC 6-4
R. Crump
Columbia Falls
Montana Class A Duals
Round 5
170
01/14
L
F 2-0 0:44
B. Mares
Laurel
64th Annual Cowboy Invitational
5th and 7th place matches (32 Man)
160
01/14
L
F 10-2 4:18
W. Lindeen
Huntley Project
64th Annual Cowboy Invitational
Round 9 WB 5
160
01/14
L
DEC 5-4
K. Garvalena
Dodge City
60th Newton Tournament of Champions
WB 4 - 32 Man WB-3rd (USA) - Day 2
150.0
01/14
W
DEC 7-6
H. VonOlnhausen
Huntley Project
64th Annual Cowboy Invitational
Round 7 WB 4 (32 Man)
160
01/14
W
F 14-2 4:26
J. Radi
Manhattan
60th Newton Tournament of Champions
WB 3 - 32Man WB-3rd (USA)
150.0
01/14
L
F 15-1 5:36
L. Cole
Billings Senior
64th Annual Cowboy Invitational
Round 5 Quarters (32 Man)
160
01/14
W
F 15-7 3:59
S. Conley
Holton
60th Newton Tournament of Champions
WB 2 - 32 Man WB-3rd (USA)
150.0
01/13
W
F 4-0 0:29
A. Edwards
Broadus
64th Annual Cowboy Invitational
Round 2 Champ (32 Man)
160
01/13
W
F 11-0 3:31
K. Littlewolf
Colstrip
64th Annual Cowboy Invitational
Round 1 (32 Man)
160
01/13
L
F 9-1 2:25
X. Tungjaroenkul
Emporia
60th Newton Tournament of Champions
Championship Round 1 - 32 Man WB-3rd (USA)
150.0
01/07
L
DEC 7-5
J. Gums
Bismarck Century
2023 Bismarck Rotary - Varsity
Placement Matches (32 Man)
160
01/07
L
F 2-0 2:34
M. Lopez-Durman
Carl Junction
Larry Wilkey Invitational
Round 11 5th place
150
01/07
L
DEC 4-3
S. Carr
West Fargo Sheyenne
2023 Bismarck Rotary - Varsity
5th WB (32 Man)
160
01/07
L
F 2-0 1:17
N. Bailey
Tonganoxie
Larry Wilkey Invitational
Round 10 Conso Semi
150
01/07
W
F 0-0 1:58
K. Macias
Southmoore
Larry Wilkey Invitational
Round 9 Conso Quarters
150
01/07
W
F 3-0 2:10
P. Rahmani
Rogers
Larry Wilkey Invitational
Round 8
150
01/07
W
F 4-1 2:22
K. Hodges
Jenks
Larry Wilkey Invitational
Round 7 (16 man 1st conso and 32 man 3rd conso)
150
01/07
W
F 0-0 1:24
C. Adams
Williston
2023 Bismarck Rotary - Varsity
Semis & 4th WB
160
01/06
L
DEC 5-3
L. Opitz
Aberdeen Central
2023 Bismarck Rotary - Varsity
Quarters (32 Man)
160
01/06
W
F 2-0 1:39
M. King
Glasgow
2023 Bismarck Rotary - Varsity
Round 2 Champ & WB (32 Man)
160
01/06
L
F 16-6 4:46
A. Schane
Yukon
Larry Wilkey Invitational
Round 2
150
12/16
L
F 0-0 2:53
K. Crow
Sheridan
Pat Weede Memorial
Round 3 (10 Team)
160
12/16
W
DEC 5-4
T. Hansen
Butte
Pat Weede Memorial
Round 5 (10 Team)
160
12/16
L
DEC 3-0
K. Burk
Star Valley
Pat Weede Memorial
Round 1 (6 Team)
160
12/16
W
DEC 7-3
L. Brazelton
Powell High School
Pat Weede Memorial
Round 4 (6 Team)
170
12/16
W
MD 11-1
Z. Cowley
Thunder Basin
Pat Weede Memorial
Round 2 (6 Team)
160
12/16
L
F 0-0 2:53
K. Crow
Sheridan
Pat Weede Memorial
Finals (2 Team)
160
12/16
W
DEC 3-0
J. Berry
Natrona County
Pat Weede Memorial
Round 5 (6 Team)
160
12/02
L
DEC 4-0
D. Long
Adams City
Sidney Eagle Dual Tournament 2022
Quarters & WB (16 Team)
160
12/02
W
F 2-0 1:13
L. Allinson
Lake Stevens
Sidney Eagle Dual Tournament 2022
Semis & WB (16 Team)
160
12/02
W
DEC 7-5
C. Paul
OAK HARBOR
Sidney Eagle Dual Tournament 2022
Placement (16 Team)
160
2021-2022
DATE
W/L
REPLAY
RESULT
OPPONENT
OPP. TEAM
EVENT
RND.
WT.
02/12
L
Replay
F 2-0 1:08
K. Olson
Fergus (Lewistown)
MHSA State Championships
Semis
A - 132
02/11
W
Replay
F 2-5 3:25
L. Heyne
Whitefish
MHSA State Championships
Round 1
A - 132
02/01
L
Replay
F 5-5 4:51
C. Rathjen
Columbia Falls
MHSA State Championships
5th Place
A - 132
02/01
L
Replay
DEC 2-0
J. Anson
Hamilton
MHSA State Championships
Consi Semis
A - 132
01/31
W
Replay
DEC 2-1 TB1
J. Kilman
Columbia Falls
MHSA State Championships
Championship Quaterfinals
A - 132
01/21
L
DEC 4-0
B. Rate
Frenchtown
Montana Class A Duals
Saturday Round 6
132
01/21
W
DEC 7-1
T. Ellison
Custer Co. (Miles City)
Montana Class A Duals
Saturday Round 2
132
01/21
W
DEC 7-1
C. Wells
Hardin
Montana Class A Duals
Round 6
132
01/21
L
DEC 6-2
J. Kilman
Columbia Falls
Montana Class A Duals
Round 2
132
01/21
W
F 2-0 3:12
J. Kunz
Havre
Montana Class A Duals
Saturday Round 4
132
01/21
W
F 10-0 3:38
T. Melott
Corvallis
Montana Class A Duals
Round 4
132
2019-2020
DATE
W/L
REPLAY
RESULT
OPPONENT
OPP. TEAM
EVENT
RND.
WT.
12/07
L
DEC 7-0
O. Lonski
Sidney
Sidney Eagle Invitational 2019
2nd WB (16 Man) & 4th WB (32 Man)
103
12/07
W
F 2-2 1:29
J. Pavlicek
Rapid City
Sidney Eagle Invitational 2019
Quarters / 1st WB (16 Man) / 3rd WB (32 Man)
103
12/07
L
MD 11-2
P. Hernandez
Columbia High
Sidney Eagle Invitational 2019
Round 2 Champ & WB (32 Man)
103
Related Content
David Taylor Oklahoma State Press Conference
May 10, 2024
RMN Events
Nov 18, 2020
FloWrestling Radio Live
May 12, 2021
Women's Weekly
Dec 2, 2021
7 D1 Schools In 7 Days For Maui Fundraiser
Aug 28, 2023