Mar 23-Dec 31 · Resumes Monday at 3:00 PM UTC
FloWrestling Radio Live
May 31-Jun 2 · Resumes Today at 1:30 PM UTC
U23 Nationals and U20 World Team Trials
May 31-Jun 2 · Resumes Today at 2:00 PM UTC
Southern Plains Regional Championships
Today · 12:00 PM UTC
Spartan Nationals
Today · 3:00 PM UTC
CAUSA FS/GR State
Jun 6-9, 8:30 AM UTC
Ranking Series #2
Jun 8-9, 12:30 PM UTC
2024 Ultimate Boys Freestyle Duals
Jun 12-15, 12:00 PM UTC
14U National Duals
Jun 12-15, 3:00 PM UTC
16U National Duals
Jun 15, 2:00 PM UTC
2024 Summer Nationals
Jun 19-22, 2:00 PM UTC
Air Force Special Warfare JR Nationals
Jun 20-22, 1:00 PM UTC
Girls National Duals 14U & 16U: GR/WFS
Jun 21-26, 12:00 PM UTC
AAU Scholastic Duals
Jun 22, 10:10 PM UTC
Melee Til Midnight
Jun 24-Jul 7, 8:00 AM UTC
U17 & U20 European Championships
Schedule
Schedule
FloWrestling Logo
FloWrestling Logo
Watch
Search
Log In
SIGN UP
Schedule
Search
SIGN UP
Watch
News
Schedule
Brackets
Rankings
Athletes
Results
Favorite
Ian Taylor
Results
High School Results
High School
High School
Youth
Season
2019-2020
2018-2019
2019-2020
DATE
W/L
REPLAY
RESULT
OPPONENT
OPP. TEAM
EVENT
RND.
WT.
02/15
W
DEC 6-2
G. Roberts
Fort Madison
IHSAA 3A Dist 1
5th Place
126
02/15
L
MD 8-0
A. Steuhm
Prairie - Cedar Rapids
IHSAA 3A Dist 1
Quarterfinals (8 Man)
126
02/01
W
F 8-1 2:43
M. Elam
Davis County
Southern Iowa Classic
combine
132
02/01
W
F 4-0 0:40
L. Vandonsler
Eddyville-Blakesburg-Fremont
Southern Iowa Classic
combine
132
02/01
L
DEC 11-6
J. Simmering
Washington
Southern Iowa Classic
combine
132
02/01
L
TF 20-3 2:49
K. Kauzlarich
---
Southern Iowa Classic
combine
132
01/20
L
F 5-0 1:28
C. Klostermann
Alburnett
J-Hawk Invitational
5th, 7th
126
01/20
W
MD 14-6
G. Roberts
Fort Madison
J-Hawk Invitational
Round 4
126
01/20
L
DEC 5-3
M. Crabtree
Muscatine
J-Hawk Invitational
Round 3
126
01/20
L
F 7-0 4:27
J. Barth
Cedar Falls
J-Hawk Invitational
Round 2
126
12/21
L
DEC 4-2
M. Crabtree
---
Fort Madison Invitational
5th place match
126
12/21
W
F 8-5 3:08
C. Rhodes
Dubuque Hempstead
Fort Madison Invitational
Gold semis & WB
126
12/21
L
DEC 3-0
Q. Aney
Mediapolis
Fort Madison Invitational
Gold Quarters
126
12/21
L
DEC 7-0
J. Glendening
New London
Fort Madison Invitational
Round 3 (16 Man)
126
12/21
W
F 2-0 1:25
R. Rogers
Notre Dame, Burlington
Fort Madison Invitational
Round 2 (16 Man)
126
12/20
W
DEC 8-2
J. Lahr
Solon
Fort Madison Invitational
Round 1 (16 Man)
126
12/14
L
F 5-0 0:35
M. Campshure
---
Go-Hawk Title Town Duals
Round 2 (3 Team)
126
12/14
L
TF 21-5 4:22
S. Stevens
---
Go-Hawk Title Town Duals
Round 1 (3 Team)
126
12/07
L
MD 8-0
E. Valerio
Davenport North
Dick Mellinger Invitational
Round 5 (6 Man)
126
12/07
L
DEC 5-3
D. Goodwin
Ottumwa
Dick Mellinger Invitational
Round 2 (6 Man)
126
12/07
W
DEC 8-4
S. Park
Davenport Central
Dick Mellinger Invitational
Round 1 (6 Man)
126
2018-2019
DATE
W/L
REPLAY
RESULT
OPPONENT
OPP. TEAM
EVENT
RND.
WT.
06/26
L
F 2-0 0:29
J. Schreier
La Crescent-Hokah
2019 Malecek Team Camp - Ind. Tournament
Round 4
130-130
06/26
W
DEC 6-5
S. Scherber
Buffalo
2019 Malecek Team Camp - Ind. Tournament
Round 3
130-130
06/25
W
DEC 5-0
J. Fietz
De Pere
2019 Malecek Team Camp - Ind. Tournament
Round 2
130-130
06/24
W
F 11-1 2:00
T. Theodor
Oswego Blue
2019 Malecek Team Duals
Round 1 (8 Team)
126
06/24
W
F 6-0 3:24
J. Rexroth
Xavier
2019 Malecek Team Duals
Placement (16 Team)
126
06/24
W
DEC 8-2
C. Clark
Naperville North
2019 Malecek Team Duals
Round 3 (8 Team)
126
06/24
W
DEC 5-0
D. Kagel
Riverdale
2019 Malecek Team Duals
Round 2 (8 Team)
126
06/24
L
F 2-0 1:33
J. Dorr
Wheaton Warrensville South
2019 Malecek Team Duals
Quarters & WB (16 Team)
126
06/24
L
F 5-2 1:46
M. Bagby
Olympia
2019 Malecek Team Duals
Semis & WB (16 Team)
126
02/09
L
DEC 7-2
C. Coleman
Mount Pleasant
IHSAA 3A Dist 7
Semis & 1st Wrestleback (8 Man)
120
02/09
L
F 11-1 3:05
K. Scranton
---
IHSAA 3A Dist 7
Quarterfinals (8 Man)
120
01/26
W
DEC 7-1
J. Fridley
Muscatine
MAC Conference Tournament
Third Place
120
01/26
L
MD 12-3
T. Fitzpatrick
---
MAC Conference Tournament
Round 3
120
01/26
W
TF 17-2 5:31
S. Park
Davenport Central
MAC Conference Tournament
Cons. Semis (16 Man)
120
01/26
W
MD 10-0
J. Fridley
Muscatine
MAC Conference Tournament
Round 2 - Quarters (16 Man)
120
01/12
L
F 4-0 2:32
Z. Barnett
---
Bettendorf Midwest Shootout
9th - 15th Placement
120
01/12
W
F 13-2 4:49
C. Pruett
Johnston
Bettendorf Midwest Shootout
2nd WB`s - Consi Semis
120
01/12
L
MD 11-3
J. Rodriguez
---
Bettendorf Midwest Shootout
Sat Round 2 - Semis and WB`s
120
01/11
L
TF 18-2 1:56
A. Villar
---
Bettendorf Midwest Shootout
Round 2 (16 Man)
120
01/11
L
F 2-0 0:04
N. Miller
Waukee
Bettendorf Midwest Shootout
Round 1 (16 Man)
120
Related Content
May 24, 2022
2024-2025 Early NCAA Lineup Looks
May 17, 2024
Greatest Pins
May 2, 2024
2004 Women's Freestyle Athens Olympic Games
May 14, 2024
David Taylor Oklahoma State Press Conference
May 10, 2024