Jun 6-9, 8:30 AM UTC
Ranking Series #2
Mar 23-Dec 31 · Resumes Monday at 3:00 PM UTC
FloWrestling Radio Live
Jun 6-8 · Resumes Today at 11:30 AM UTC
Knockout Summer Slam 2024
Today · 12:30 PM UTC
2024 Ultimate Boys Freestyle Duals
Today · 2:00 PM UTC
Freeco USA Elementary National Duals
Jun 12-15, 12:00 PM UTC
14U National Duals
Jun 12-15, 3:00 PM UTC
16U National Duals
Jun 15, 2:00 PM UTC
2024 Summer Nationals
Jun 19-22, 2:00 PM UTC
Air Force Special Warfare JR Nationals
Jun 20-22, 1:00 PM UTC
Girls National Duals 14U & 16U: GR/WFS
Jun 21-26, 12:00 PM UTC
AAU Scholastic Duals
Jun 22, 10:10 PM UTC
Melee Til Midnight
Jun 24-Jul 7, 8:00 AM UTC
U17 & U20 European Championships
Jun 24-27, 11:30 PM UTC
Malecek Team Camp
Jun 27-29, 2:30 PM UTC
U17 Pan-American Championships
Schedule
Schedule
FloWrestling Logo
FloWrestling Logo
Watch
Search
Log In
SIGN UP
Schedule
Search
SIGN UP
Watch
News
Schedule
Brackets
Rankings
Athletes
Results
Favorite
Lucas Gideon
Results
Videos
High School Results
High School
High School
International
Youth
Other
Season
2023-2024
2022-2023
2021-2022
2020-2021
Team Name
Central (Springfield)
Central bulldogs
Rogue Warrior Wrestling
Team Central
2023-2024
DATE
W/L
REPLAY
RESULT
OPPONENT
OPP. TEAM
EVENT
RND.
WT.
03/24
W
F 2-4 4:15
S. Lang
Terminator Wrestling Academy
Mat Gear Spring Nationals
2nd Place Match (16 Man)
132
03/24
W
Replay
F 7-0 2:34
B. Hiteshew
Terminator Wrestling Academy
Mat Gear Spring Nationals
Placement Matches (16 Man)
132
03/24
W
Replay
TF 15-0 2:42
D. Thomas
Terminator Wrestling Academy
Mat Gear Spring Nationals
Semis & 3rd WB (16 Man)
132
03/24
L
DEC 4-1
D. Moseley
Terminator Wrestling Academy
Mat Gear Spring Nationals
Quarters & 1st WB (16 Man)
132
02/24
L
Replay
DEC 8-3
M. Hoenshell
Park Hill South
MSHSAA Boys State Championships
Semis & 3rd WB (16 Man)
132 Class 4
02/24
W
Replay
DEC 2-1
K. Overcast
Republic
MSHSAA Boys State Championships
2nd Wrestleback (16 Man)
132 Class 4
02/24
W
Replay
DEC 7-2
W. Hines
Francis Howell North
MSHSAA Boys State Championships
1st WB (16 Man)
132 Class 4
02/24
L
Replay
TF 22-7 2:39
D. Orine
Seckman
MSHSAA Boys State Championships
Round 1 (16 Man)
132 Class 4
02/17
L
DEC 2-1
K. Overcast
Republic
MSHSAA Boys Class 4 District 3
Placement
132
02/17
W
F 2-0 1:00
C. Hinton
Lee`s Summit West
MSHSAA Boys Class 4 District 3
Cons. Semis
132
02/17
L
DEC 5-1
C. Harrington
Ozark
MSHSAA Boys Class 4 District 3
Semifinals
132
02/17
W
MD 9-0
G. Huntley
Carthage
MSHSAA Boys Class 4 District 3
Quarterfinals
132
02/17
W
DEC 4-2
B. Mitchell
Neosho
MSHSAA Boys Class 4 District 3
Round 1 (16 Man)
132
01/27
W
DEC 1-0
S. Humphrey
Hillcrest
2024 Ozark Conference Boys Championships
3rd and 4th Place (consi finals)
132
01/27
W
F 2-0 1:00
K. Schwaninger
Kickapoo
2024 Ozark Conference Boys Championships
Consi. Semis
132
01/27
L
DEC 3-2
F. McNitt
Camdenton
2024 Ozark Conference Boys Championships
Semis and 2nd WB
132
01/27
W
F 12-3 1:28
D. Justus
Waynesville
2024 Ozark Conference Boys Championships
Quarters
132
01/25
W
DEC 10-4
J. Williams
Glendale
Central (Springfield) @ Glendale
Round 1
138
01/25
W
DEC 7-1
G. Huntley
Carthage
Central/Waynesville/Carthage
Round 1
132
01/25
W
F 10-1 1:47
D. Justus
Waynesville
Central/Waynesville/Carthage
Round 1
132
01/20
W
F 1-4 2:48
M. Mcmurtry
Hickman
Hickman Boys Invitational
Round 8 3rd & 5th
132
01/20
W
F 7-0 1:29
P. Sunarjo
Lees Summit North
Hickman Boys Invitational
Round 7
132
01/20
L
MD 9-1
B. Werdehausen
Jefferson City
Hickman Boys Invitational
Round 6
132
01/20
W
F 5-0 4:29
J. Davis
Boonville
Hickman Boys Invitational
Round 4
132
01/20
W
F 6-0 2:26
A. Forth
Lindbergh
Hickman Boys Invitational
Round 2
132
12/30
L
F 9-8 3:52
C. Taylor
Webb City
56th Kinloch Classic
Finals
132
12/30
L
DEC 4-3
S. Pearson
Reeds Spring
56th Kinloch Classic
Cons. Semi
132
12/30
W
F 10-0 2:00
E. BERKBUEGLER
North Point
56th Kinloch Classic
Semi. and Cons.
132
12/30
L
DEC 2-1
K. KING
Jackson
56th Kinloch Classic
Quarter
132
12/29
L
DEC 6-3
K. Overcast
Republic
56th Kinloch Classic
Round 5
132
12/29
W
F 12-0 2:42
A. Yakle
Lebanon
56th Kinloch Classic
Round 4
132
12/29
W
F 2-0 1:10
C. Beezley
Carl Junction
56th Kinloch Classic
Round 2
132
12/16
L
Replay
DEC 2-1
C. Kiser
Ponca City
2023 KC Stampede
Round 4
132
12/15
W
Replay
F 13-0 4:30
T. Mortimer
Francis Howell Central
2023 KC Stampede
Round 2
132
12/15
W
Replay
DEC 3-0
C. Tollefson
Fennimore
2023 KC Stampede
Round 3
132
12/15
L
Replay
MD 9-1
T. Spalding
Woodward Academy
2023 KC Stampede
Round 1
132
12/14
W
F 10-4 3:46
B. Benton
Kickapoo
Central / Parkview / Kickapoo Tri Dual
Round 1
144
12/02
W
DEC 9-7
M. Nesmith
Bolivar
26th Bolivar Wrestling Tournament
Round 5 (5 Man)
138
12/02
W
F 5-0 1:23
D. Justus
Waynesville
26th Bolivar Wrestling Tournament
Round 4 (5 Man)
138
12/02
W
F 2-0 0:37
G. Dearborn
Poplar Bluff
26th Bolivar Wrestling Tournament
Round 3 (5 Man)
138
12/02
W
F 5-0 2:56
A. Reignhart
Camdenton
26th Bolivar Wrestling Tournament
Round 2 (10 Man)
138
10/07
L
Replay
F 2-0 1:23
T. Essig
Purler Wrestling Academy
Fall Brawl 2023
Round 4
132
10/07
W
Replay
DEC 9-2
A. Moody
MoWest
Fall Brawl 2023
Round 3
132
10/07
L
Replay
DEC 3-1
K. Hooper
MoWest
Fall Brawl 2023
Round 2
132
2022-2023
DATE
W/L
REPLAY
RESULT
OPPONENT
OPP. TEAM
EVENT
RND.
WT.
04/15
L
VSU 10-0 0:26
C. Short
Greater Heights Wrestling
2023 GroWrestling Fight Or Flight Freestyle
Finals
145 lbs
04/15
W
VPO1 13-7
J. Ndongi
Central bulldogs
2023 GroWrestling Fight Or Flight Freestyle
Semi-Finals
145 lbs
04/15
W
DEC 11-9
D. Sanchez
Lawrence Elite
2023 GroWrestling Fight Or Flight Freestyle
Quarter-Finals
145 lbs
01/28
L
FOR 0-0
G. Walker
Hillcrest
2023 Ozark Conference Boys Championships
3rd and 4th Place (consi finals)
126
01/28
W
MD 16-6
K. Hanafin
Glendale
2023 Ozark Conference Boys Championships
Consi. Semis
126
01/28
L
DEC 8-6 SV
J. Huynh
Kickapoo
2023 Ozark Conference Boys Championships
Semis and 2nd WB
126
01/28
W
MD 11-0
G. Walker
Hillcrest
2023 Ozark Conference Boys Championships
Quarters
126
01/21
W
DEC 6-5
K. Foster
Fulton
Hickman Boys Invitational
Round 5
126
01/21
L
DEC 5-2
B. Smith
Grain Valley
Hickman Boys Invitational
Round 4
126
01/21
W
DEC 5-3
G. Leininger
Southern Boone
Hickman Boys Invitational
Round 3
126
01/21
W
F 14-1 5:52
D. Mason
Marshall
Hickman Boys Invitational
Round 2
126
2021-2022
DATE
W/L
REPLAY
RESULT
OPPONENT
OPP. TEAM
EVENT
RND.
WT.
02/18
L
Replay
DEC 6-0
G. Anderson
Rock Bridge
MSHSAA Boys State Championships
1st WB (16 Man)
120 Class 4
02/17
L
DEC 4-0
Y. Scherer
---
MSHSAA Boys State Championships
Round 1 (16 Man)
120 Class 4
01/15
W
DEC 6-0
S. Rogers
Republic
Republic Tournament
Round 6
120
01/15
W
F 4-0 1:31
C. Green
Bentonville West
Republic Tournament
round 4
120
01/15
W
F 17-3 4:18
K. Hanafin
Glendale
Republic Tournament
Round 3
120
01/15
W
F 13-0 3:34
S. Rogers
Republic
Republic Tournament
Round 2
120
01/15
W
F 13-0 1:45
B. Griffin
Ozark
Republic Tournament
Round 1
120
2020-2021
DATE
W/L
REPLAY
RESULT
OPPONENT
OPP. TEAM
EVENT
RND.
WT.
03/13
L
DEC 8-2
D. Roth
Lafayette
MSHSAA State Championships
Semis & 3rd WB (16 Man)
106 Class 4
03/13
W
DEC 3-1
W. Austin
Waynesville
MSHSAA State Championships
2nd Wrestleback (16 Man)
106 Class 4
03/13
L
TF 17-2 4:14
L. Lilledahl
Christian Brothers College
MSHSAA State Championships
Round 1 (16 Man)
106 Class 4
02/27
W
DEC 6-4
D. Wallace
Jefferson City
MSHSAA Class 4 Sectional 3
Placement Matches (8 Man)
106
02/27
W
MD 9-0
D. Huntley
Carthage
MSHSAA Class 4 Sectional 3
2nd Wrestleback (8 Man)
106
02/27
L
DEC 1-0
W. Austin
Waynesville
MSHSAA Class 4 Sectional 3
Semis & 1st WB (8 Man)
106
02/27
W
DEC 9-4
D. Wallace
Jefferson City
MSHSAA Class 4 Sectional 3
Quarterfinals (8 Man)
106
Related Content
May 24, 2022
2024-2025 Early NCAA Lineup Looks
May 17, 2024
Greatest Pins
May 2, 2024
2004 Women's Freestyle Athens Olympic Games
May 14, 2024
David Taylor Oklahoma State Press Conference
May 10, 2024