Mar 23-Dec 31 · Resumes Monday at 3:00 PM UTC
FloWrestling Radio Live
May 31-Jun 2 · Resumes Today at 1:30 PM UTC
U23 Nationals and U20 World Team Trials
May 31-Jun 2 · Resumes Today at 2:00 PM UTC
Southern Plains Regional Championships
Today · 12:00 PM UTC
Spartan Nationals
Today · 3:00 PM UTC
CAUSA FS/GR State
Jun 6-9, 8:30 AM UTC
Ranking Series #2
Jun 8-9, 12:30 PM UTC
2024 Ultimate Boys Freestyle Duals
Jun 12-15, 12:00 PM UTC
14U National Duals
Jun 12-15, 3:00 PM UTC
16U National Duals
Jun 15, 2:00 PM UTC
2024 Summer Nationals
Jun 19-22, 2:00 PM UTC
Air Force Special Warfare JR Nationals
Jun 20-22, 1:00 PM UTC
Girls National Duals 14U & 16U: GR/WFS
Jun 21-26, 12:00 PM UTC
AAU Scholastic Duals
Jun 22, 10:10 PM UTC
Melee Til Midnight
Jun 24-Jul 7, 8:00 AM UTC
U17 & U20 European Championships
Schedule
Schedule
FloWrestling Logo
FloWrestling Logo
Watch
Search
Log In
SIGN UP
Schedule
Search
SIGN UP
Watch
News
Schedule
Brackets
Rankings
Athletes
Results
Favorite
Qwade Gehring
Results
High School Results
High School
High School
Youth
Other
Season
2019-2020
2018-2019
2017-2018
2016-2017
2019-2020
DATE
W/L
REPLAY
RESULT
OPPONENT
OPP. TEAM
EVENT
RND.
WT.
01/31
W
F 0-0 1:00
K. Lantz
Wilmot Union
Burlington @ Wilmot Union
Round 1
182
01/24
W
F 11-2 2:36
R. Ruth
Elkhorn Area/Faith Christian
Elkhorn Area/Faith Christian @ Burlington
Round 1
182
12/06
W
F 0-0 1:55
B. Sekey
Westosha Central
Burlington @ Westosha Central
Round 1
182
2018-2019
DATE
W/L
REPLAY
RESULT
OPPONENT
OPP. TEAM
EVENT
RND.
WT.
02/21
L
DEC 3-1
C. Schuler
---
2019 WIAA Individual State
D1 - Champ Round 1 (Thurs. 3:00 p.m.)
D1-170
02/16
L
F 5-2 0:54
N. Paar
---
WIAA D1 Sect. @ Racine Park
1st & 3rd (8 Man)
170
02/16
W
MD 13-3
L. Echols
Milw. Brad. T./Arts/Jun./Car. S
WIAA D1 Sect. @ Racine Park
Semifinals (8 Man)
170
02/16
W
F 14-5 1:22
N. Kujawa
South Milwaukee
WIAA D1 Sect. @ Racine Park
Quarterfinals (8 Man)
170
02/16
W
NC 0-0
L. Echols
Milw. Brad. T./Arts/Jun./Car. S
WIAA D1 Sect. @ Racine Park
2nd Place Match (8 Man)
170
02/13
L
F 7-2 4:34
N. Paar
---
WIAA D1 Team Sect. @ Racine St. Catherin
Finals (2 Team)
170
02/09
W
F 7-1 1:26
D. Ford
---
WIAA D1 Reg. 1 @ Burlington
1st, 3rd, 5th (8 Man)
170
02/09
W
F 5-0 0:45
D. Garofalo
Kenosha Bradford/Reuther
WIAA D1 Reg. 1 @ Burlington
Semis & 1st Wrestleback (8 Man)
170
02/02
L
DEC 6-4 SV
Z. Kaminski
---
Southern Lakes Conference Tournament
Placement Matches (8 Man)
170
02/02
W
F 4-1 1:07
S. Gulliksen
Westosha Central
Southern Lakes Conference Tournament
Semis & 1st WB (8 Man)
170
01/25
W
TF 18-3 3:08
T. Ford
Union Grove
Union Grove @ Burlington
Round 1
170
01/19
L
F 2-0 0:39
N. Paar
---
Highlander Varsity Invitational
Championship Match - All brackets
170
01/19
W
F 4-1 1:30
E. Griswold
Oconomowoc
Highlander Varsity Invitational
Round 5 - All brackets
170
01/19
W
F 2-0 1:42
K. Kirsh
Hartford
Highlander Varsity Invitational
Round 4 - All brackets
170
01/19
W
F 2-0 0:26
G. Klusmann
New Berlin
Highlander Varsity Invitational
Round 3 - All brackets
170
01/18
W
F 5-0 1:35
L. Wolfram
Homestead
Highlander Varsity Invitational
Round 1 - 10, 12 and 24 Man
170
01/12
W
DEC 3-2
Q. Klister
Wrightstown
2019 Freedom Irish Invitational
3rd place
170
01/12
L
DEC 3-2
E. Frisque
West DePere
2019 Freedom Irish Invitational
Semis & 3rd WB (16 Man)
170
01/12
W
DEC 11-4
K. Hopke
Amery
2019 Freedom Irish Invitational
Quarters & 1st WB (16 Man)
170
01/04
W
MD 10-2
M. Jernigan
Huntley
The Clash XVII
Round 1 (4 Team)
182
01/04
L
DEC 6-3
W. Jefferson
---
The Clash XVII
Round 3 (4 Team)
170
01/04
W
F 2-0 0:27
D. Luft
Kearney
The Clash XVII
Finals (8 Team)
170
01/04
W
MD 12-4
J. Ellis
Washington
The Clash XVII
Round 2 (4 Team)
182
01/04
W
F 2-0 0:50
J. Valaika
---
The Clash XVII
Semis & 1st Wrestleback (8 Team)
170
01/04
W
DEC 8-5
M. Schwickerath
New Hampton
The Clash XVII
Quarterfinals (8 Team)
170
12/14
L
DEC 8-3
A. Guardiola
Waterford
Waterford @ Burlington
Round 1
170
11/30
W
F 4-1 0:54
B. Sekey
Westosha Central
Westosha Central @ Burlington
Round 1
182
2017-2018
DATE
W/L
REPLAY
RESULT
OPPONENT
OPP. TEAM
EVENT
RND.
WT.
03/02
W
MD 13-4
J. Klinger
Slinger
WIAA Team State
D1 - Quarter-Finals (Fri 5:30 p.m.)
160
03/02
L
DEC 11-5
R. Williams
Holmen
WIAA Team State
D1 - Semi-Finals (Fri 7:30pm.)
160
02/22
L
DEC 7-4
E. Frisque
West De Pere
2018 WIAA Individual State
D1 - Champ Round 1 (Thurs. 3:00 p.m.)
D1-160
02/17
L
DEC 1-1
F. Garcia
---
WIAA D1 Sect. @ Racine Park
1st & 3rd (8 Man)
160
02/17
W
F 4-1 1:25
B. Lenczner
---
WIAA D1 Sect. @ Racine Park
Semifinals (8 Man)
160
02/17
W
F 4-1 1:28
A. Jaraba
Milwaukee Ronald Reagan
WIAA D1 Sect. @ Racine Park
Quarterfinals (8 Man)
160
02/17
W
NC 0-0
B. Lenczner
---
WIAA D1 Sect. @ Racine Park
2nd Place Match (8 Man)
160
02/13
W
F 0-0 1:22
L. Gallett
Oak Creek
WIAA D1 Team Sect. @ Kenosha Brad/Reut
Finals (2 Team)
160
02/10
W
DEC 10-3
A. Ii
---
WIAA D1 Reg. 1 @ Kenosha Brad/Reuther
2nd & 4th (8 Man)
160
02/10
W
F 0-0 3:39
L. Kiser
---
WIAA D1 Reg. 1 @ Kenosha Brad/Reuther
1st, 3rd, 5th (8 Man)
160
02/10
L
F 0-0 3:13
F. Garcia
---
WIAA D1 Reg. 1 @ Kenosha Brad/Reuther
Semis & 1st Wrestleback (8 Man)
160
02/10
W
TF 15-0
K. Gullien
Racine Case
WIAA D1 Reg. 1 @ Kenosha Brad/Reuther
Quarterfinals (8 Man)
160
02/03
W
F 0-0 1:07
A. Taylor
Elkhorn Area
Southern Lakes Conference Tournament
Placement Matches (8 Man)
160
02/03
W
F 0-0 0:32
A. Linn
Badger
Southern Lakes Conference Tournament
Semis & 1st WB (8 Man)
160
01/20
W
DEC 13-12
B. Stelzer
---
Highlander Varsity Invitational
Placement Matches - 10, 12 and 24 Man
160
01/20
W
DEC 5-2
N. Berlin
Oak Creek
Highlander Varsity Invitational
Round 5 - 10, 12 and 24 Man
160
01/20
L
DEC 7-1
I. Gromacki
Catholic Memorial
Highlander Varsity Invitational
Round 4 - 10, 12 and 24 Man
160
01/20
W
F 0-0 4:35
K. Gullien
Racine Case
Highlander Varsity Invitational
Round 3 - 10, 12 and 24 Man
160
01/19
W
F 0-0 0:52
J. Freimark
Cudahy/St. Francis
Highlander Varsity Invitational
Round 1 - 10, 12 and 24 Man
160
01/13
W
F 12-4 2:52
W. Gezella
Denmark
2018 Freedom Irish Invitational
3rd place
160
01/13
L
DEC 8-4
E. Vosters
Freedom
2018 Freedom Irish Invitational
Semis & 3rd WB (16 Man)
160
01/13
W
F 11-1 4:31
C. Stordeur
BayPort
2018 Freedom Irish Invitational
Quarters & 1st WB (16 Man)
160
01/06
W
F 7-1 1:46
N. Nandory
Fort Atkinson
Burlington Demon Invite
Round 2 (6 Team)
160
01/06
W
F 8-3 3:37
N. Berlin
Oak Creek
Burlington Demon Invite
Round 3 (6 Team)
160
01/06
L
F 3-2 1:52
C. Coleman
---
Burlington Demon Invite
Round 1 (6 Team)
160
01/06
W
F 2-0 0:17
H. Kanneberg
Port Washington
Burlington Demon Invite
Round 5 (6 Team)
160
01/05
W
F 2-0 0:58
A. Pack
Badger
Badger @ Burlington
Round 1
160
12/22
W
MD 15-3
J. Toro
Wilmot Union
Burlington @ Wilmot Union
Round 1
160
12/17
L
DEC 2-1
K. Lazar
Oconomowoc
Marty Loy Classic Varsity 2017
Placement Matches
160
12/16
L
F 4-3 1:10
J. Anderson
Hudson
Marty Loy Classic Varsity 2017
Semifinals-both sides
160
12/16
W
F 2-0 0:42
J. Thomas
---
Marty Loy Classic Varsity 2017
Quarterfinals
160
12/16
W
F 2-0 1:26
J. Erdman
---
Marty Loy Classic Varsity 2017
Round 2
160
12/15
W
DEC 7-6
A. Guardiola
---
Burlington @ Waterford
Round 1
160
12/09
W
DEC 8-4
J. Hendrix
Madison LaFollette
Sun Prairie Bob Downing Scramble 2017
Placement Matches (24 Man)
160
12/09
L
DEC 12-11
K. Lazar
Oconomowoc
Sun Prairie Bob Downing Scramble 2017
Round 5 (24 Man)
160
12/09
W
MD 10-2
J. Hoelzer
Waukesha South
Sun Prairie Bob Downing Scramble 2017
Round 4 (24 Man)
160
12/09
W
F 2-0 1:42
J. Accola
Sauk Prairie
Sun Prairie Bob Downing Scramble 2017
Round 3 (24 Man)
160
12/08
W
F 13-3 2:51
C. Schweinler
Elkhorn Area
Elkhorn Area @ Burlington
Round 1
160
12/02
W
DEC 9-3
C. Schlosser
---
Gunslinger Invitational
5th place
160
12/02
W
F 0-2 0:18
S. Mikulak
Waukesha West
Gunslinger Invitational
round 5
160
12/02
L
F 3-2 1:04
J. Kovnesky
---
Gunslinger Invitational
round 4
160
12/02
W
F 10-2 2:00
M. Ballweg
---
Gunslinger Invitational
round 3
160
12/02
W
F 4-1 1:11
R. Jones
Wauwatosa
Gunslinger Invitational
round 2
160
12/01
W
F 0-0 10:42
S. Gulliksen
Westosha Central
Burlington @ Westosha Central
Round 1
160
2016-2017
DATE
W/L
REPLAY
RESULT
OPPONENT
OPP. TEAM
EVENT
RND.
WT.
02/04
W
F 0-0 1:21
J. Welsh
Elkhorn Area
Southern Lakes Conference Tournament
Placement Matches (8 Man)
145
02/04
W
F 0-0 1:42
J. Andersen
---
Southern Lakes Conference Tournament
2nd Wrestleback (8 Man)
145
02/04
L
DEC 6-4
A. Thomas
---
Southern Lakes Conference Tournament
Semis & 1st WB (8 Man)
145
02/04
W
F 0-0 1:00
G. Gonzalez
---
Southern Lakes Conference Tournament
Quarterfinals (8 Man)
145
01/21
L
DEC 11-6
M. Baumann
New Berlin West/Eisenhower
Highlander Varsity Invitational
Placement - 8 & 16
145
01/21
W
F 0-0 5:04
S. Umar
Racine Horlick
Highlander Varsity Invitational
Round 4 - 8 & 16
145
01/21
W
F 0-0 3:07
N. Dakouras
Menomonee Falls
Highlander Varsity Invitational
Round 3 - 8 & 16
145
01/20
W
F 0-0 0:58
S. Walker
Milwaukee Bradley Tech
Highlander Varsity Invitational
Round 2 - 8 & 16
145
01/20
W
F 0-0 0:56
N. Lieske
Cudahy/St. Francis
Highlander Varsity Invitational
Round 1 - 8 & 16
145
01/14
W
DEC 9-4
N. Gaffney
Freedom
2017 Freedom Irish Invitational
5th place
145
01/14
W
F 7-4 2:05
J. Shefchik
Denmark
2017 Freedom Irish Invitational
Semis & 3rd WB (16 Man)
145
01/14
W
DEC 10-3
C. Hale
BayPort
2017 Freedom Irish Invitational
2nd Wrestleback (16 Man)
145
01/14
W
F 6-2 2:15
S. Young
Mishicot
2017 Freedom Irish Invitational
Quarters & 1st WB (16 Man)
145
01/14
L
F 2-8 1:21
N. Gaffney
Freedom
2017 Freedom Irish Invitational
Round 1 (16 Man)
145
01/07
W
DEC 10-4
N. Berlin
---
Demon Invite
Round 4 (6 Team)
145
01/07
W
TF 18-2 4:29
N. Russell
---
Demon Invite
Round 3 (6 Team)
145
01/07
W
F 2-0 1:05
J. Dedick
---
Demon Invite
Round 5 (6 Team)
145
01/07
W
DEC 5-3
V. DeLao
---
Demon Invite
Round 1 (6 Team)
145
01/07
W
DEC 5-4
N. Chapin
---
Demon Invite
Round 2 (6 Team)
145
12/11
W
DEC 7-2
W. McCutchen
Holmen
Waunakee Warrior Varsity Invite
VAR Placement 5th and lower
145
12/10
W
F 13-3 2:40
H. Clark
Westfield Area
Waunakee Warrior Varsity Invite
Post Lunch Round 1
145
12/10
L
F 8-8 4:47
W. Wichman
Johnson Creek
Waunakee Warrior Varsity Invite
Round 2
145
12/10
W
F 9-1 3:19
T. Hach
Riverdale
Waunakee Warrior Varsity Invite
Round 1
145
Related Content
May 24, 2022
2024-2025 Early NCAA Lineup Looks
May 17, 2024
Greatest Pins
May 2, 2024
2004 Women's Freestyle Athens Olympic Games
May 14, 2024
David Taylor Oklahoma State Press Conference
May 10, 2024