Mar 23-Dec 31 · Resumes Today at 3:00 PM UTC
FloWrestling Radio Live
Jun 12-15, 12:00 PM UTC
14U National Duals
Jun 12-15, 3:00 PM UTC
16U National Duals
Jun 15, 2:00 PM UTC
2024 Summer Nationals
Jun 19-22, 2:00 PM UTC
Air Force Special Warfare JR Nationals
Jun 20-22, 1:00 PM UTC
Girls National Duals 14U & 16U: GR/WFS
Jun 21-26, 12:00 PM UTC
AAU Scholastic Duals
Jun 22, 10:10 PM UTC
Melee Til Midnight
Jun 24-Jul 7, 8:00 AM UTC
U17 & U20 European Championships
Jun 24-27, 11:30 PM UTC
Malecek Team Camp
Jun 27-29, 2:30 PM UTC
U17 Pan-American Championships
Jun 27-29, 3:00 PM UTC
Western States Championships
Jun 28-29, TBD
UWW Beach World Series - France
Jun 28-30, 2:00 PM UTC
Kids Freestyle & GrecoRoman National Ch
Jun 28-29, 4:00 PM UTC
Rocky Mountain National
Schedule
Schedule
FloWrestling Logo
FloWrestling Logo
Watch
Search
Log In
SIGN UP
Schedule
Search
SIGN UP
Watch
News
Schedule
Brackets
Rankings
Athletes
Results
Favorite
Joshua Schmutz
Results
High School Results
High School
High School
Other
Season
2017-2018
2016-2017
2015-2016
2017-2018
DATE
W/L
REPLAY
RESULT
OPPONENT
OPP. TEAM
EVENT
RND.
WT.
02/16
L
DEC 8-2
P. Garcia
Lexington
2018 NSAA State Championships
2nd Wrestleback (16 Man)
B160
02/16
W
DEC 7-2
B. Vergara
Wayne
2018 NSAA State Championships
1st Wrestleback
B160
02/10
L
DEC 5-1
L. MacDonald
Bennington
NSAA - Class B District. 2
1st & 3rd (16 Man)
160
02/10
W
DEC 6-3
D. Dibbern
Aurora
NSAA - Class B District. 2
Semis & 3rd WB (16 Man)
160
02/10
W
DEC 6-1
D. Friesen
Northwest
NSAA - Class B District. 2
Quarters & 1st WB (16 Man)
160
02/09
W
F 2-0 0:26
U. Lenz
Waverly
NSAA - Class B District. 2
Round 1 (16 Man)
160
02/03
L
DEC 13-7
L. MacDonald
---
Eastern Midlands Conference Tourney 2018
Placement Matches (8 Man)
160
02/03
W
DEC 9-7
Z. Serna
---
Eastern Midlands Conference Tourney 2018
Semis & 1st WB (8 Man)
160
01/31
W
MD 15-7
K. Dawson
---
Bellevue West @ Elkhorn
Round 1
160
01/27
L
DEC 5-0
z. bennett
---
Monarch Duals
Placement
160
01/27
L
DEC 9-3
C. Everhart
Gretna
Monarch Duals
Round 1 (10 Team)
160
01/27
W
F 10-3 4:50
N. Brennan
Omaha Gross Catholic
Monarch Duals
Round 5 (10 Team)
160
01/27
L
DEC 7-0
C. Schendt
---
Monarch Duals
Round 2 (10 Team)
160
01/20
L
DEC 3-1
J. Wooten
---
Plattsmouth Varsity Invitational 2018
Finals
160
01/20
L
TF 19-4 5:00
I. Trumble
---
Plattsmouth Varsity Invitational 2018
Semis and Cons WB
160
01/20
W
DEC 4-3
J. Cutsor
Ralston
Plattsmouth Varsity Invitational 2018
Quarters and 1st Rd WB
160
01/19
W
DEC 4-2
Z. Hintz
---
Elkhorn @ Norfolk
Round 1
160
01/15
L
DEC 8-6
G. Cornwell
---
2018 NSAA State Championships
Round 1 (16 Man)
B160
01/13
W
DEC 6-4
J. Morgenstern
Clarinda
Rumble in River Country
Placement Matches (16 Team)
160
01/13
W
F 6-0 3:45
D. Carson
Abraham Lincoln
Rumble in River Country
Round 4 (16 Team)
160
01/13
W
TF 18-1 3:42
D. Hess
Tri County
Rumble in River Country
Round 2 (16 Team)
160
01/13
W
F 6-1 1:43
T. Maline
Oakland-Craig
Rumble in River Country
Round 1 (16 Team)
160
01/13
W
DEC 11-6
J. Diaz
York
Rumble in River Country
Round 3 (16 Team)
160
01/05
L
DEC 3-1
J. Wooten
---
EMC Dual Tournament
Round 2 (8 Team)
160
01/05
L
MD 12-4
R. Trail
Nebraska City
EMC Dual Tournament
Round 1 (8 Team)
160
01/05
L
DEC 10-4
L. MacDonald
---
EMC Dual Tournament
Round 4 (8 Team)
160
01/05
L
F 8-1 4:35
C. Everhart
Gretna
EMC Dual Tournament
Round 6 (8 Team)
160
01/05
W
MD 9-0
U. Lenz
Waverly
EMC Dual Tournament
Round 3 (8 Team)
160
01/05
W
F 4-1 1:51
G. Rosenbaum
Blair
EMC Dual Tournament
Round 5 (8 Team)
160
01/05
W
DEC 7-3
Z. Serna
---
EMC Dual Tournament
Round 7 (8 Team)
160
12/19
L
DEC 5-1
D. Franklin
Omaha Northwest
Omaha Northwest vs. Elkhorn
Round 1
170
12/16
W
DEC 6-1
T. Zimmerman
Clarkson/Leigh
Wisner-Pilger Green Machine Invite
Round 6
170
12/16
W
DEC 18-17
C. Relford
Elkhorn
Wisner-Pilger Green Machine Invite
Round 5
170
12/16
L
DEC 6-5 UTB
M. Hernandez
Schuyler
Wisner-Pilger Green Machine Invite
Round 4
170
12/16
W
F 7-1 1:48
K. Thomas
---
Wisner-Pilger Green Machine Invite
Round 2
170
12/09
L
DEC 2-1
M. Hernandez
Schuyler
47th Boys Town Varsity Invitational
3rd/4th
170
12/09
W
DEC 5-2
B. Cordova
Ottumwa
47th Boys Town Varsity Invitational
Round 5
170
12/09
L
DEC 5-3
D. Lewis
---
47th Boys Town Varsity Invitational
Round 3
170
12/08
W
F 0-2 2:00
B. Cornett
Bennington
47th Boys Town Varsity Invitational
Round 2
170
12/08
W
F 4-1 1:39
E. Collazo
Aurora
47th Boys Town Varsity Invitational
Round 1 (16 Man)
170
12/02
L
TF 18-3 4:34
M. Sorich
---
Fremont Wrestling Invitational
Finals
170
12/02
W
DEC 4-3
Z. Hintz
---
Fremont Wrestling Invitational
Semis
170
12/01
W
MD 10-1
A. Gomez
Fremont
Fremont Wrestling Invitational
Quarterfinals (8 Man)
170
2016-2017
DATE
W/L
REPLAY
RESULT
OPPONENT
OPP. TEAM
EVENT
RND.
WT.
02/17
L
F 2-0 0:45
D. Muchmore
Columbus Scotus
2017 NSAA State Championships
2nd Wrestleback (16 Man)
B160
02/17
W
MD 12-4
T. Schafer
Boone Central/Newman Grove
2017 NSAA State Championships
1st Wrestleback
B160
02/16
L
F 3-2 1:00
P. Garcia
Lexington
2017 NSAA State Championships
Round 1 (16 Man)
B160
02/11
L
MD 10-1
J. Pinkerton
Beatrice
NSAA - Class B - District 2
1st & 3rd (16 Man)
160
02/11
W
F 2-0 1:52
B. Westerby
Northwest
NSAA - Class B - District 2
Semis & 3rd WB (16 Man)
160
02/10
W
F 8-6 SV
E. Langdon
Boys Town
NSAA - Class B - District 2
Quarters & 1st WB (16 Man)
160
02/04
W
F 8-9 3:49
D. Neemann
Waverly
EMC Conference Tournament
Metal Matches
160
02/04
W
DEC 7-5
Z. Sorenson
Blair
EMC Conference Tournament
Consulation Semis
160
02/04
L
DEC 7-6
B. Cornett
Bennington
EMC Conference Tournament
Semis
160
02/03
W
DEC 12-5
D. Neemann
Waverly
EMC Conference Tournament
Quarters
160
02/01
L
DEC 2-0
D.
---
Elkhorn @ Bellevue West
Round 1
160
01/28
W
F 2-0 1:09
J. Trumble
Platteview
Monarchs Duals
Round 5 (10 Team)
160
01/28
L
MD 16-6
L. Jarrett
Gretna
Monarchs Duals
Round 3 (10 Team)
160
01/28
L
DEC 2-1
P. Gallegos
Lincoln Southeast
Monarchs Duals
Round 2 (10 Team)
160
01/25
L
DEC 3-2
J. Cutsor
Ralston
Elkhorn @ Ralston
Round 1
160
01/21
W
FOR 0-0
B. Westerby
G.I. Northwest
Plattsmouth Varsity Invitational 2017
finals
160
01/21
L
F 2-0 2:11
J. Gill
---
Plattsmouth Varsity Invitational 2017
conso semis
160
01/21
W
DEC 5-3 SV
Z. Sorenson
Blair
Plattsmouth Varsity Invitational 2017
semis
160
01/21
W
F 4-0 3:37
M. Austin
Lincoln High
Plattsmouth Varsity Invitational 2017
2nd Wrestleback (16 Man)
160
01/21
L
DEC 9-2
C. Willey
---
Plattsmouth Varsity Invitational 2017
Quarters
160
01/06
L
DEC 8-2
Z. Sorenson
Blair
EMC Duals
Round 3 (10 Team)
160
01/06
W
DEC 9-2
D. Neemann
Waverly
EMC Duals
Round 6 (10 Team)
160
01/06
L
F 2-0 0:37
L. Jarrett
Gretna
EMC Duals
Round 2 (10 Team)
160
01/06
W
DEC 11-5
T. Pester
Norris
EMC Duals
Round 1 (10 Team)
160
01/06
W
MD 13-3
B. Newburn
Plattsmouth
EMC Duals
Round 7 (10 Team)
160
01/06
W
F 2-0 3:48
B. Cornett
Bennington
EMC Duals
Round 4 (10 Team)
160
12/31
W
F 0-0 3:30
K. Htoo
Omaha Northwest
Elkhorn-Omaha South-Omaha Northwest Triangular
Champ. Round 1
160
12/21
W
F 4-1 2:57
J. Hiatt
Omaha South
Elkhorn-Omaha South-Omaha Northwest Triangular
Champ. Round 1
160
12/21
W
F 6-2 3:30
K. Htoo
Omaha Northwest
Elkhorn-Omaha South-Omaha Northwest Triangular
Champ. Round 1
160
12/14
L
DEC 6-5
A. DeAnda
Columbus
Elkhorn @ Columbus
Round 1
160
12/10
W
MD 13-3
Z. Sorenson
Blair
46th Boys Town Varsity Invitational
5th/6th
160
12/10
L
DEC 1-0
R. Walker
Wahoo
46th Boys Town Varsity Invitational
Round 5
160
12/10
L
DEC 9-2
J. Pinkerton
Beatrice
46th Boys Town Varsity Invitational
Round 3
160
12/09
W
MD 16-7
Z. Sorenson
Blair
46th Boys Town Varsity Invitational
Round 2
160
12/03
W
DEC 8-2
G. Harbaugh
Fremont
Fremont Wrestling Invitational
Finals
160
12/02
W
DEC 12-10
G. Butler
Sioux City East
Fremont Wrestling Invitational
Semis
160
12/02
W
DEC 9-4
L. Flyinghawk
Norfolk
Fremont Wrestling Invitational
Quarterfinals (8 Man)
160
2015-2016
DATE
W/L
REPLAY
RESULT
OPPONENT
OPP. TEAM
EVENT
RND.
WT.
02/19
L
DEC 5-2
J. Seyler
---
2016 NSAA State Championships
1st Wrestleback
B160
02/18
L
F 2-0 1:38
A. Cooper
Northwest
2016 NSAA State Championships
Round 1 (16 Man)
B160
02/13
W
DEC 7-5
Z. Hytrek
---
NSAA - Class B - District 2
1st & 3rd (16 Man)
160
02/13
W
MD 12-2
D. Wormuth
Blair
NSAA - Class B - District 2
4th Wrestleback (16 Man)
160
02/13
L
F 4-0 2:59
G. Lawson
Douglas County West
NSAA - Class B - District 2
Semis & 3rd WB (16 Man)
160
02/12
W
MD 10-1
E. Langdon
Boys Town
NSAA - Class B - District 2
Quarters & 1st WB (16 Man)
160
02/06
L
DEC 10-4
a. betts
---
Eastern Midlands Conference Tourney 2016
Rd 3 (16 Semi & WB3, 8 WB2)
160
02/06
W
DEC 5-0
M. Koenig
Elkhorn South
Eastern Midlands Conference Tourney 2016
WB 2 16 man
160
02/05
L
FOR 0-0
J. Lawrence
Waverly
Eastern Midlands Conference Tourney 2016
Rd 2 (16 Qtr & WB1, 8 Semi & WB1)
160
01/30
L
F 10-1 3:41
D. Dixon
---
Monarchs Duals
Round 1 (8 Team)
145
01/30
W
DEC 5-0
N. Kohler
Papillion-La Vista
Monarchs Duals
Round 2 (8 Team)
145
01/30
W
F 5-1 5:12
C. Hayes
---
Monarchs Duals
Placement Matches (8 Team)
145
01/30
W
F 2-0 1:56
A. Mohamed
---
Monarchs Duals
Cross Bracket (8 Team)
145
01/23
L
F 3-2 2:43
D. Swertzic
Omaha Gross Catholic
Plattsmouth Varsity Invitational 2016
Finals
145
01/23
W
FOR 0-0
P. Kalinski
Grand Island Northwest
Plattsmouth Varsity Invitational 2016
conso semis
145
01/23
L
F 4-0 2:27
Z. Prall
---
Plattsmouth Varsity Invitational 2016
Semis
145
01/23
W
F 2-0 2:00
C. Hayes
---
Plattsmouth Varsity Invitational 2016
Quarters
145
01/16
L
DEC 7-0
A. Moyer
---
Rumble in River Country
Semis (4 Team)
145
01/16
W
MD 12-1
K. Buch
Clarinda
Rumble in River Country
Round 2 (4 Team)
145
01/16
W
F 7-2 2:54
T. Wickerd
Seward
Rumble in River Country
Round 1 (4 Team)
145
01/16
W
F 0-0 1:46
U. Lenz
Waverly
Rumble in River Country
Placement (4 Team)
145
12/19
W
F 2-0 3:23
S. Keiser
Wayne
Wisner-Pilger Green Machine Tornament
5th Round
145
12/19
W
F 4-2 2:45
M. Cruell
Elkhorn
Wisner-Pilger Green Machine Tornament
4th Round
145
12/16
W
DEC 11-5
P. Myers
---
Columbus @ Elkhorn
Round 1
145
12/11
L
F 0-3 2:48
I. Hernandez
Schuyler
45th Boys Town Varsity Invitational
Round 2
145
12/11
L
MD 13-4
D. Lewis
---
45th Boys Town Varsity Invitational
Round 1 (16 Man)
145
12/05
L
DEC 6-2
D. Swertzic
Omaha Gross Catholic
Fremont Wrestling Invitational
Finals
145
12/04
W
DEC 6-3
A. Kleider
Sioux City East
Fremont Wrestling Invitational
Semis
145
12/04
W
DEC 7-4
B. Mcdonald
---
Fremont Wrestling Invitational
Quarterfinals (8 Man)
145
Related Content
May 24, 2022
2024-2025 Early NCAA Lineup Looks
May 17, 2024
Greatest Pins
May 2, 2024
2004 Women's Freestyle Athens Olympic Games
May 14, 2024
David Taylor Oklahoma State Press Conference
May 10, 2024