Mar 23-Dec 31 · Resumes Today at 3:00 PM UTC
FloWrestling Radio Live
May 17-19 · Resumes Friday at 11:56 AM UTC
CA Assoc Duals
May 18-19, 12:00 PM UTC
Frank E. Rader Southeast Regional Champs
May 18, 1:00 PM UTC
New Jersey Freestyle State Championship
May 18-19, 1:00 PM UTC
Central Regional Championships
May 25-27, 12:00 PM UTC
NHSCA National Duals
May 25, 3:00 PM UTC
Heroes Conquest
May 25-26, 4:00 PM UTC
Canadian U23 Champs & World Team
May 31-Jun 2 · Resumes Friday at 11:56 AM UTC
CAUSA FS/GR State
May 31-Jun 2, 2:00 PM UTC
U23 Nationals and U20 World Team Trials
May 31-Jun 2, 11:00 PM UTC
Southern Plains Regional Championships
Jun 1, 12:00 PM UTC
TESTING TOURNAMENT
Jun 1-2, 12:00 PM UTC
Spartan Nationals
Jun 5-9, 12:00 PM UTC
14U National Duals
Jun 6-9, 8:30 AM UTC
Ranking Series #2
Schedule
Schedule
FloWrestling Logo
FloWrestling Logo
Watch
Search
Log In
SIGN UP
Schedule
Search
SIGN UP
Watch
News
Schedule
Brackets
Rankings
Athletes
Results
Favorite
Carter Harms
Results
High School Results
High School
High School
Youth
Other
Season
2023-2024
2022-2023
2021-2022
2019-2020
Team Name
MAYSVILLE
Maysville
Maysville JV
Maysville Middle School
Maysville Youth Wrestling
Maysville Youth Wrestling- AA
Maysville youth wrestling
2023-2024
DATE
W/L
REPLAY
RESULT
OPPONENT
OPP. TEAM
EVENT
RND.
WT.
02/22
L
Replay
DEC 6-2
C. Menke
Lawson
MSHSAA Boys State Championships
3rd & 5th (16 Man)
150 Class 1
02/22
L
Replay
DEC 3-1 SV
C. Parn
Brookfield
MSHSAA Boys State Championships
4th Wrestleback (16 Man)
150 Class 1
02/22
W
Replay
F 6-1 1:59
A. Ashworth
St. Francis Borgia
MSHSAA Boys State Championships
Semis & 3rd WB (16 Man)
150 Class 1
02/21
W
Replay
F 4-2 2:55
K. Simon
Lathrop
MSHSAA Boys State Championships
2nd Wrestleback (16 Man)
150 Class 1
02/21
L
Replay
MD 16-5
K. Long
Butler
MSHSAA Boys State Championships
Quarters (16 Man)
150 Class 1
02/21
W
Replay
DEC 14-10 SV
L. Suddarth
Centralia
MSHSAA Boys State Championships
Round 1 (16 Man)
150 Class 1
02/17
W
F 2-1 2:51
K. Simon
Lathrop
MSHSAA Boys Class 1 District 4
Placement
150
02/17
W
DEC 6-1
K. Carpenter
Lone Jack
MSHSAA Boys Class 1 District 4
Cons. Semis
150
02/17
L
TF 21-5 5:17
M. Dalakishvili
St. Pius X (Kansas City)
MSHSAA Boys Class 1 District 4
Semifinals
150
02/17
W
F 10-2 4:48
C. Rogers
Summit Christian Academy
MSHSAA Boys Class 1 District 4
Quarterfinals
150
02/07
W
F 5-0 1:39
E. Smith
South Harrison
Penney Fight Night!
Round 1
157
02/03
W
DEC 2-1
G. Snodgrass
Benton
Albany Invitational
Round 6
150
02/03
W
TF 15-0
I. Chapin
Lafayette (St. Joseph)
Albany Invitational
Round 4
150
02/03
W
F 0-0 1:39
M. Franklin-Hammond
Kansas City-Sumner Academy
Albany Invitational
Round 2
150
02/03
W
F 0-0 1:49
A. Alwaely
Lincoln College Prep
Albany Invitational
Round 1 (16 Man)
150
02/02
L
DEC 5-4
C. Parn
Brookfield
Maysville Tri /w Brookfield, Savannah
Round 1
150
02/02
L
DEC 9-7 SV
L. LaFave
Savannah
Maysville Tri /w Brookfield, Savannah
Round 1
150
01/30
L
F 7-0 2:50
N. Gonzalez
St. Pius X (Kansas City)
Maysville @ St. Pius X (Kansas City)
Round 1
157
01/27
L
TF 20-5 4:39
C. Menold
Sabetha
Quad State Classic 2024 - Boys
1st & 3rd (16 Man)
150
01/27
W
DEC 6-4
C. McLallen
Plattsburg
Quad State Classic 2024 - Boys
Semis & 3rd WB (16 Man)
150
01/27
W
TF 16-1 5:54
L. Fenimore
Gallatin
Quad State Classic 2024 - Boys
Quarters & 1st WB (16 Man)
150
01/25
L
DEC 6-4
C. Parn
Brookfield
GRC Boys Tournament
Placement Matches (8 Man)
150
01/25
W
F 2-0 1:47
M. Galloway
South Harrison
GRC Boys Tournament
Semis & 1st WB (8 Man)
150
01/19
L
DEC 9-6
C. Menke
Lawson
Trenton Quad w/ Maysville, Lawson, Maryville
Round 1
150
01/19
W
F 2-0 0:57
H. Lasley
Trenton
Trenton Quad w/ Maysville, Lawson, Maryville
Round 1
150
01/17
W
F 11-0 3:16
F. Fisher
Plattsburg
Plattsburg @ Maysville
Round 1
157
01/13
W
DEC 4-3
B. McAdams
Lathrop
Sam Martin Invitational - Boys
Round 6
157
01/13
L
DEC 9-3
M. Scott
Odessa
Sam Martin Invitational - Boys
Round 5
157
01/13
W
DEC 4-2
B. McAdams
Lathrop
Sam Martin Invitational - Boys
Round 4
157
01/13
W
F 2-0 0:28
C. Wallis
Father Tolton Regional Catholic
Sam Martin Invitational - Boys
Round 2
157
01/12
W
F 8-3 1:26
J. Richie
North Andrew
Albany Quad
Round 1
157
01/11
W
F 16-3 3:58
J. Henderson
---
Albany Quad
Round 1
157
01/11
W
F 0-0
E. Meyer
Stanberry
Albany Quad
Round 1
157
01/05
W
F 14-3 5:45
S. Steih
Trenton
Maysville, Carrolton, Trenton
Round 1
157
01/05
W
F 2-0 0:45
T. Rodriguez
Carrollton
Maysville, Carrolton, Trenton
Round 1
157
12/29
W
DEC 7-4
J. Ayers
Fulton
Hallsville Holiday Tournament
Consolation & 5th Place Matches
150
12/29
W
MD 10-1
N. Porter
Edwardsville JV
Hallsville Holiday Tournament
Wrestlebacks (32 Man)
150
12/29
W
DEC 7-0
L. Gerling
Washington
Hallsville Holiday Tournament
Semis & WB (32 Man)
150
12/29
L
MD 15-1
C. Aguirre
Ft. Zumwalt North
Hallsville Holiday Tournament
Round 2 Champ & WB (32 Man)
150
12/17
W
M FOR 0-0
E. Barlow
Knob Noster
The Battle At The Katy Trail
Day #2 RND #5 All Placement Matches
157
12/16
L
DEC 11-7
R. Russ
Richmond
The Battle At The Katy Trail
Day 2 RND #3 = 2nd Wrestleback + Semi Cos 13th-15t
157
12/16
L
F 2-0 1:00
T. Rymer
Piper
The Battle At The Katy Trail
Day #2 RND #2 =Quarters & 1st WB
157
12/16
L
TF 17-2 4:54
O. Milder
Wilton
The Battle At The Katy Trail
Day #2 RND 1 = Champ Round 1/ Consi Round 1
157
12/16
W
F 5-5 4:42
B. Schroeder
Father Tolton Regional Catholic
The Battle At The Katy Trail
Round 5
157
12/15
L
DEC 20-15
D. McWashington
Sumner Academy
The Battle At The Katy Trail
Round 4
157
12/15
W
F 2-0 2:41
G. Nicholson
MICDS
The Battle At The Katy Trail
Round 1
157
12/14
W
F 2-0 1:58
K. Johnston
Harrisonville
Harrisonville/St. Michaels/Maysville Tri
Round 1
165
12/13
W
DEC 9-4
G. Moses
St. Michael the Archangel Catholic
Harrisonville/St. Michaels/Maysville Tri
Round 1
165
12/13
W
DEC 9-4
G. Moses
St. Michael the Archangel Catholic
Harrisonville/St. Michaels/Maysville Tri
Round 1
165
12/06
L
F 2-0 0:38
L. Snyder
Pleasant Hill
Excelsior Springs/Cameron/Maysville/P-Hill Quad
Round 1
157
12/06
L
DEC 10-6
G. Jones
Cameron
Excelsior Springs/Cameron/Maysville/P-Hill Quad
Round 1
157
12/05
W
F 15-3 5:14
G. Peterie
Excelsior Springs
Excelsior Springs/Cameron/Maysville/P-Hill Quad
Round 1
157
2022-2023
DATE
W/L
REPLAY
RESULT
OPPONENT
OPP. TEAM
EVENT
RND.
WT.
03/25
L
DEC 5-4
S. Aumua
Jackson County Wrestling- AAA
2023 Missouri USA State Championships
Round 6
140
03/25
W
DEC 6-3
B. Davis
Oak Grove Little League Wrestling Club- AA
2023 Missouri USA State Championships
Round 4
140
03/25
L
DEC 10-5
D. Eakins
DeSoto Dragons Wrestling Club- AA
2023 Missouri USA State Championships
Round 2
140
03/25
W
TF 15-0 3:45
E. Boulware
Marksmen Wrestling Club- AA
2023 Missouri USA State Championships
Round 1
140
03/11
W
F 4-2 2:36
K. Davis
Victory Wrestling
2023 Missouri USA Region A Tournament
Placement Matches (16 Man)
140
03/11
W
F 5-0 2:32
C. Hewlett
Richmond Youth Wrestling
2023 Missouri USA Region A Tournament
Semis & 3rd WB (16 Man)
140
03/11
W
F 6-2 0:35
T. Baumann
Excelsior Springs
2023 Missouri USA Region A Tournament
Quarters & 1st WB (16 Man)
140
02/12
W
FOR 0-0
M. Mcdowell
---
TNS Super Bowl Show Down
Round 4
140-145
02/12
W
DEC 4-2
L. Sherman
Winnetonka Youth Wrestling
TNS Super Bowl Show Down
Round 2
140-145
02/12
W
F 2-0 0:58
N. Sanders
Eagles Wrestling
TNS Super Bowl Show Down
Round 1
140-145
02/05
L
DEC 6-5
M. Carver
JC Youth Wrestling Club
Missouri Nationals Championships
Placement Matches (32 Man)
140
02/05
W
DEC 4-0
C. Rooks
Webb City Youth Wrestling
Missouri Nationals Championships
6th Wrestleback (32 Man)
140
02/05
L
DEC 5-4
L. Howard
---
Missouri Nationals Championships
Semis & 5th WB (32 Man)
140
02/05
W
DEC 6-2
M. Carver
JC Youth Wrestling Club
Missouri Nationals Championships
Quarters & 3rd WB (32 Man)
140
02/04
W
F 2-0 1:06
I. Henbest
Wildcat Takedown Club
Missouri Nationals Championships
Round 2 Champ & WB (32 Man)
140
01/29
W
DEC 7-4
B. Davis
Oak Grove Youth Wrestling
Odessa Individ & Team Trophy Tournament
Round 5
140
01/29
W
F 2-0 1:02
C. Miller
Odessa Youth Wrestling
Odessa Individ & Team Trophy Tournament
Round 4
140
01/29
W
F 6-2 0:38
K. Guerrero
Sedalia Youth Wrestling
Odessa Individ & Team Trophy Tournament
Round 2
140
01/29
W
F 2-0 0:57
E. Boulware
Marksmen Wrestling Club
Odessa Individ & Team Trophy Tournament
Round 1
140
01/21
W
F 2-0 1:29
C. Miller
Odessa Optimist Wrestling Club
2023 Lee`s Summit West Titan Open
Round 4 (5 Man)
140
01/21
W
DEC 5-3
B. Davis
OAK GROVE
2023 Lee`s Summit West Titan Open
Round 3 (5 Man)
140
01/21
W
F 4-0 1:05
E. Boulware
Marksmen Wrestling Club
2023 Lee`s Summit West Titan Open
Round 2 (5 Man)
140
01/21
L
DEC 12-6
K. Davis
Victory Wrestling
2023 Lee`s Summit West Titan Open
Round 1 (5 Man)
140
01/15
W
F 2-0 1:12
A. McClellan
Macon Youth Wrestling
2023 CWC Dave Kinen Classic
Round 3 (4 Man)
137-142
01/15
W
DQ 7-1
M. Johnson
Team Owls
2023 CWC Dave Kinen Classic
Round 2 (4 Man)
137-142
01/15
W
F 4-1 1:05
K. Link
Chillicothe Wrestling Club
2023 CWC Dave Kinen Classic
Round 1 (4 Man)
137-142
01/08
W
F 9-4 4:26
C. Hewlett
Richmond Youth Wrestling
Excelsior Springs Youth Open / Girls Tiger Classic
Round 6
140-145
01/08
W
DEC 4-1
M. Dombrowski
Ray-Pec Wrestling Club
Excelsior Springs Youth Open / Girls Tiger Classic
Round 4
140-145
01/08
W
DEC 9-6
L. Sherman
Winnetonka Youth Wrestling
Excelsior Springs Youth Open / Girls Tiger Classic
Round 2
140-145
12/10
W
F 6-1 1:10
A. Temple
Falcon Empire Wrestling Club
Scrap at Staley
Round 3 (4 Man)
140
12/10
W
DEC 4-2
L. Sherman
Winnetonka Youth Wrestling
Scrap at Staley
Round 2 (4 Man)
140
12/10
L
MD 13-1
L. Waters
Odessa Youth Wrestling Club
Scrap at Staley
Round 1 (4 Man)
140
12/03
W
F 8-0 1:34
Z. Wheeler
---
Mid-Buchanan JH Wrestling Tournament
Round 3 (4 Man)
132-141
12/03
W
F 6-0 1:44
R. Kisner
Lawson Middle School
Mid-Buchanan JH Wrestling Tournament
Round 2 (4 Man)
132-141
12/03
W
F 5-1 1:47
C. McClain
Lathrop Middle School
Mid-Buchanan JH Wrestling Tournament
Round 1 (4 Man)
132-141
2021-2022
DATE
W/L
REPLAY
RESULT
OPPONENT
OPP. TEAM
EVENT
RND.
WT.
06/29
L
Replay
DEC 7-2
B. Somdahl
Detroit Lakes
2022 Malecek Team Camp - Ind. Tournament
Round 4
129-129 A
06/28
L
Replay
F 2-0 0:31
M. Yanez
Batavia
2022 Malecek Team Camp - Ind. Tournament
Round 3
129-129 A
06/28
L
Replay
F 2-0 0:50
J. Kelling
Mora
2022 Malecek Team Camp - Ind. Tournament
Round 2
129-129 A
01/09
W
MD 13-2
C. Franzen
Ray-Pec Youth Wrestling
Excelsior Springs Youth Tiger Classic Open / Girls
Round 7
125
01/09
W
F 6-2 0:54
M. Logan
Excelsior Springs Tigers
Excelsior Springs Youth Tiger Classic Open / Girls
Round 6
125
01/09
W
DEC 7-2
A. Parks
Oak Grove Little League Wrestling
Excelsior Springs Youth Tiger Classic Open / Girls
Round 4
125
01/09
W
F 2-0 1:03
M. Misenhelter
Richmond Youth Wrestling
Excelsior Springs Youth Tiger Classic Open / Girls
Round 3
125
01/09
W
DEC 5-0
W. Scott
Odessa Youth Wrestling Club
Excelsior Springs Youth Tiger Classic Open / Girls
Round 2
125
2019-2020
DATE
W/L
REPLAY
RESULT
OPPONENT
OPP. TEAM
EVENT
RND.
WT.
12/01
W
F 2-3 2:02
C. Franzen
Ray-Pec/FEW
2nd Annual Jerry Charpie Tournament
Round 6 Finals
110 Open
12/01
W
F 20-6 3:28
K. Boock
Team Owls
2nd Annual Jerry Charpie Tournament
Round 5
110 Open
12/01
L
F 2-0 0:27
S. Aumua
---
2nd Annual Jerry Charpie Tournament
Round 3
110 Open
12/01
W
DEC 9-2
W. Steffes
Oak Grove Little League Wrestl
2nd Annual Jerry Charpie Tournament
Round 2
110 Open
11/24
W
DEC 5-1
W. Steffes
Oak Grove Little League Wrestl
Blood, Sweat, and Gears Open
Round 5 (6 Man)
110
11/24
W
TF 17-0 2:16
A. Fostek
Chillicothe Wrestling Club
Blood, Sweat, and Gears Open
Round 4 (6 Man)
110
11/24
L
DEC 11-5
C. Franzen
Ray-Pec/FEW Wrestling Club
Blood, Sweat, and Gears Open
Round 3 (6 Man)
110
11/24
W
F 5-2 2:21
D. Jarrett
Odessa Optimist Wrestling Club
Blood, Sweat, and Gears Open
Round 2 (6 Man)
110
11/24
W
F 4-1 0:54
H. Stockbauer
North Platte Youth Wrestling
Blood, Sweat, and Gears Open
Round 1 (6 Man)
110
Related Content
David Taylor Oklahoma State Press Conference
May 10, 2024
RMN Events
Nov 18, 2020
FloWrestling Radio Live
May 12, 2021
Women's Weekly
Dec 2, 2021
7 D1 Schools In 7 Days For Maui Fundraiser
Aug 28, 2023