Mar 23-Dec 31 · Resumes Monday at 3:00 PM UTC
FloWrestling Radio Live
May 31-Jun 2 · Resumes Today at 1:30 PM UTC
U23 Nationals and U20 World Team Trials
May 31-Jun 2 · Resumes Today at 2:00 PM UTC
Southern Plains Regional Championships
Today · 12:00 PM UTC
Spartan Nationals
Today · 3:00 PM UTC
CAUSA FS/GR State
Jun 6-9, 8:30 AM UTC
Ranking Series #2
Jun 8-9, 12:30 PM UTC
2024 Ultimate Boys Freestyle Duals
Jun 12-15, 12:00 PM UTC
14U National Duals
Jun 12-15, 3:00 PM UTC
16U National Duals
Jun 15, 2:00 PM UTC
2024 Summer Nationals
Jun 19-22, 2:00 PM UTC
Air Force Special Warfare JR Nationals
Jun 20-22, 1:00 PM UTC
Girls National Duals 14U & 16U: GR/WFS
Jun 21-26, 12:00 PM UTC
AAU Scholastic Duals
Jun 22, 10:10 PM UTC
Melee Til Midnight
Jun 24-Jul 7, 8:00 AM UTC
U17 & U20 European Championships
Schedule
Schedule
FloWrestling Logo
FloWrestling Logo
Watch
Search
Log In
SIGN UP
Schedule
Search
SIGN UP
Watch
News
Schedule
Brackets
Rankings
Athletes
Results
Favorite
Cody Wheeler
Results
High School Results
High School
High School
Youth
Other
Season
2017-2018
2016-2017
2015-2016
2017-2018
DATE
W/L
REPLAY
RESULT
OPPONENT
OPP. TEAM
EVENT
RND.
WT.
02/15
L
MD 13-4
D. Nash
Lemont (H.S.)
2018 IHSA STATE CHAMPIONSHIPS
Champ Round 1 (16 Man)
2A 126
02/10
L
F 2-1 2:24
A. O`Donoghue
---
IHSA 2A Sectional @ Lincoln
1st & 3rd (16 Man)
126
02/10
W
DEC 6-4 SV
R. Britton
Olney (Richland County)
IHSA 2A Sectional @ Lincoln
4th Wrestleback (16 Man)
126
02/10
W
DEC 9-2
J. Bruso
---
IHSA 2A Sectional @ Lincoln
3rd WB
126
02/10
W
F 9-2 4:29
Z. Wilhite
---
IHSA 2A Sectional @ Lincoln
2nd Wrestleback (16 Man)
126
02/10
L
MD 13-4
Z. Williiard
---
IHSA 2A Sectional @ Lincoln
Quarters & 1st WB (16 Man)
126
02/09
W
MD 10-0
C. Decker
Mahomet (M.-Seymour)
IHSA 2A Sectional @ Lincoln
Round 1 (16 Man)
126
02/03
L
DEC 6-5
A. O`Donoghue
---
IHSA 2A Regional @ Jacksonville (H.S)
Placement Matches
126
02/03
W
F 0-0 3:01
J. Bruso
---
IHSA 2A Regional @ Jacksonville (H.S)
Semis and WB3
126
01/25
W
DEC 6-2
C. Trautvetter
---
Lanphier @ Glenwood
Round 1
126
01/07
W
DEC 10-4
J. Bruso
---
Lanphier vs. Rochester
Round 1
126
2016-2017
DATE
W/L
REPLAY
RESULT
OPPONENT
OPP. TEAM
EVENT
RND.
WT.
02/04
L
DEC 8-3
D. Stewart
Springfield (h.s.)
IHSA 2A Regional @ Chatham
Placement Matches
120
02/04
W
F 0-0 3:38
D. Whitehurst
Riverton
IHSA 2A Regional @ Chatham
Consi Semis
120
02/04
L
DEC 3-2
T. Bree
---
IHSA 2A Regional @ Chatham
Semis and WB3
120
02/04
W
F 0-0 2:48
C. Trautvetter
Chatham (Glenwood)
IHSA 2A Regional @ Chatham
Quarters and WB1
120
01/28
L
DEC 6-2
M. Ross
---
Rochester @ Lanphier
Round 1
120
01/24
W
MD 9-0
C. Trautvetter
Glenwood
Glenwood @ Lanphier
Round 1
120
12/17
L
MD 18-6
M. Wilson
Cahokia
Joe Bee Memorial Tournament
Placement Matches (16 Man)
120
12/17
L
DEC 8-5
T. Samolinski
Lasalle Peru
Joe Bee Memorial Tournament
Semis & 3rd WB (16 Man)
120
12/17
W
DEC 11-5
F. Smith
Pontiac
Joe Bee Memorial Tournament
Quarters & 1st WB (16 Man)
120
12/10
L
TF 15-0
L. Litwiller
Olympia
Olympia @ Lanphier
Round 1
126
2015-2016
DATE
W/L
REPLAY
RESULT
OPPONENT
OPP. TEAM
EVENT
RND.
WT.
03/12
L
DEC 7-1
J. D`Angelo
---
IWCOA 2016 Frosh/Soph State
1st WB (vs. Round of 16)
113
03/12
L
DEC 10-8
S. Zilberman
Deerfield High School
IWCOA 2016 Frosh/Soph State
Round of 32
113
03/05
L
DEC 4-0
D. Wright
Edwardsville
IWCOA 2016 S Sect Granite City
Round 6
113
03/05
W
F 0-0 3:50
T. Moore
Cahokia
IWCOA 2016 S Sect Granite City
Round 5
113
03/05
L
DEC 8-4
N. Cowell
---
IWCOA 2016 S Sect Granite City
Round 4
113
03/05
W
DEC 7-4
D. Wright
Edwardsville
IWCOA 2016 S Sect Granite City
Round 2
113
02/27
W
MD 10-0
E. Myers
Camp Point Central
IWCOA 2016 C Reg Lanphier
Placement Matches (8 Man)
113
02/27
W
F 2-0 0:22
K. Sanson
New Berlin
IWCOA 2016 C Reg Lanphier
2nd Wrestleback (8 Man)
113
02/27
L
DEC 6-4 SV
A. Murphy
Jacksonville
IWCOA 2016 C Reg Lanphier
Quarterfinals (8 Man)
113
02/13
L
DEC 6-2
A. Murphy
Jacksonville (h.s.)
IHSA 2A Sectional @ Mahomet
2nd Wrestleback (16 Man)
113
02/12
L
F 5-2 2:53
E. Frizzell
Herrin (h.s.)
IHSA 2A Sectional @ Mahomet
Round 1 (16 Man)
113
02/06
L
F 0-0 2:44
D. Kinison
---
IHSA 2A Regional @ Springfield
Placement Matches
113
02/06
W
DEC 6-3
C. Trautvetter
Chatham (Glenwood)
IHSA 2A Regional @ Springfield
Semis and WB2
113
01/16
W
DEC 12-6
A. Buhl
Peoria High School
U-High George Girardi Invitational
Placement Matches (16 Man)
113
01/16
L
F 2-0 0:46
L. Litwiller
Olympia
U-High George Girardi Invitational
Semis & 3rd WB (16 Man)
113
01/16
W
F 6-6 3:51
T. Harris
---
U-High George Girardi Invitational
Quarters & 1st WB (16 Man)
113
12/19
L
MD 13-2
B. Haynes
Pekin
JOE BEE MEMORIAL TOURNAMENT
Placement Matches (16 Man)
113
12/19
W
DEC 7-0
C. Trautvetter
Chatham Glenwood
JOE BEE MEMORIAL TOURNAMENT
Semis & 3rd WB (16 Man)
113
12/19
W
DEC 10-5
M. Sobol
Jersey
JOE BEE MEMORIAL TOURNAMENT
2nd Wrestleback (16 Man)
113
12/19
L
TF 17-1 3:20
S. Beeman
---
JOE BEE MEMORIAL TOURNAMENT
Quarters & 1st WB (16 Man)
113
12/19
W
F 0-0 0:45
S. Armour
Pontiac
JOE BEE MEMORIAL TOURNAMENT
Round 1 (16 Man)
113
Related Content
May 24, 2022
2024-2025 Early NCAA Lineup Looks
May 17, 2024
Greatest Pins
May 2, 2024
2004 Women's Freestyle Athens Olympic Games
May 14, 2024
David Taylor Oklahoma State Press Conference
May 10, 2024