Mar 23-Dec 31 · Resumes Monday at 3:00 PM UTC
FloWrestling Radio Live
Jun 6-9 · Resumes Today at 8:30 AM UTC
Ranking Series #2
Jun 6-8 · Resumes Today at 11:30 AM UTC
Knockout Summer Slam 2024
Today · 12:30 PM UTC
2024 Ultimate Boys Freestyle Duals
Today · 2:00 PM UTC
Freeco USA Elementary National Duals
Jun 12-15, 12:00 PM UTC
14U National Duals
Jun 12-15, 3:00 PM UTC
16U National Duals
Jun 15, 2:00 PM UTC
2024 Summer Nationals
Jun 19-22, 2:00 PM UTC
Air Force Special Warfare JR Nationals
Jun 20-22, 1:00 PM UTC
Girls National Duals 14U & 16U: GR/WFS
Jun 21-26, 12:00 PM UTC
AAU Scholastic Duals
Jun 22, 10:10 PM UTC
Melee Til Midnight
Jun 24-Jul 7, 8:00 AM UTC
U17 & U20 European Championships
Jun 24-27, 11:30 PM UTC
Malecek Team Camp
Jun 27-29, 2:30 PM UTC
U17 Pan-American Championships
Schedule
Schedule
FloWrestling Logo
FloWrestling Logo
Watch
Search
Log In
SIGN UP
Schedule
Search
SIGN UP
Watch
News
Schedule
Brackets
Rankings
Athletes
Results
Favorite
Joshua Foreman
Results
Videos
High School Results
High School
High School
Youth
Other
Season
2023-2024
2022-2023
Team Name
Independence
Independence HS
Independence High School Wrest
2023-2024
DATE
W/L
REPLAY
RESULT
OPPONENT
OPP. TEAM
EVENT
RND.
WT.
02/22
L
Replay
F 0-2 3:33
C. Lilly
Colby
KSHSAA 4A-1A State Championships
1st WB (16 Man)
4A 285
02/22
L
Replay
F 2-0 0:16
B. North
Shawnee Mission-Bishop Miege
KSHSAA 4A-1A State Championships
Round 1 (16 Man)
4A 285
02/17
L
F 6-3 4:42
C. Baker
Burlington
KSHSAA 4A Regional C
3rd Place
285
02/17
W
F 8-2 4:06
B. Bishop
Girard
KSHSAA 4A Regional C
ConsSemis (16 and 8 Man)
285
02/17
L
F 2-0 0:44
J. Garcia
Fort Scott
KSHSAA 4A Regional C
ChampSemis (16 and 8 Man)
285
02/17
W
F 2-7 3:59
J. Goodwin
Lacygne-Prairie View
KSHSAA 4A Regional C
Champ QtrFinals (16 and 8 Man)
285
02/09
W
F 11-19 4:35
A. Jasso
Pittsburg HS
SEK League Boys Championships 2024
Round 7
285
02/09
W
F 2-2 1:55
B. Alonzo
Chanute HS
SEK League Boys Championships 2024
Round 5
285
02/09
L
F 2-0 1:46
K. White
Coffeyville-Field Kindley HS
SEK League Boys Championships 2024
Round 4
285
02/08
L
F 4-0 2:58
J. Garcia
Fort Scott HS
SEK League Boys Championships 2024
Round 3
285
02/08
W
F 2-0 0:45
T. Whitaker
Altamont-Labette County HS
SEK League Boys Championships 2024
Round 1
285
02/02
W
F 6-2 2:59
K. Herring
Coffeyville-Field Kindley HS
SEK JV Boys Invitational 2024
Round 5
190
02/02
W
F 2-0 0:46
J. Redd
Pittsburg HS
SEK JV Boys Invitational 2024
Round 3
190
02/01
W
F 2-0 0:38
K. Kenneth
McDonald County
SEK JV Boys Invitational 2024
Round 1
190
01/20
W
F 2-2 1:36
R. Garcia
Shawnee Mission North HS
De Soto Wrestling Boys Invitational
Round 6
190
01/20
W
F 2-0 1:05
D. Watson
Tonganoxie HS
De Soto Wrestling Boys Invitational
Round 5
190
01/20
L
DEC 7-1
E. Montes
Springdale
De Soto Wrestling Boys Invitational
Round 4
190
01/20
W
F 2-0 0:58
Q. Vaka
Shawnee-Mill Valley HS
De Soto Wrestling Boys Invitational
Round 3
190
01/20
L
F 2-1 3:51
D. Fischer-Asgari
Independence HS
De Soto Wrestling Boys Invitational
Round 1
190
01/13
W
F 5-0 1:46
S. Serious
Carthage
Labette County JV Boys 2024
Round 3
190 JVA
01/13
W
F 2-0 2:51
J. Redd
Pittsburg HS
Labette County JV Boys 2024
Round 2
190 JVA
01/05
W
F 2-0 1:01
A. Vargas
Chanute HS
Independence JV Boys 2024
Round 3
190
01/05
W
F 9-0 2:53
K. Herring
Coffeyville-Field Kindley HS
Independence JV Boys 2024
Round 1
190
2022-2023
DATE
W/L
REPLAY
RESULT
OPPONENT
OPP. TEAM
EVENT
RND.
WT.
06/24
L
DEC 4-0
D. Ricciardi
Frontenac Youth Wrestling Club
Indy Takedown Tournament
Round 4
175-194
06/24
W
DEC 7-0
O. Moreland
Caney Valley Wrestling
Indy Takedown Tournament
Round 2
175-194
06/24
W
MD 10-0
J. Melugin
Independence Wrestling Club
Indy Takedown Tournament
Round 1
175-194
02/09
W
F 4-2 0:48
B. Wise
Altamont-Labette County
SEK League Duals 2023
2nd Wrestleback (8 Team)
165
02/09
L
TF 16-1 4:00
J. White
Pittsburg
SEK League Duals 2023
Semis & 1st Wrestleback (8 Team)
165
02/09
L
F 14-1 4:18
A. Luten
Coffeyville-Field Kindley
SEK League Duals 2023
Quarterfinals (8 Team)
165
02/09
L
F 14-4 5:11
A. Luten
Coffeyville-Field Kindley
SEK League Duals 2023
Placement Matches (8 Team)
165
01/21
W
F 5-0 1:13
J. Reyes
Anthony/Harper-Chaparral
Nickerson Boys Invitiational
Placement
165
01/21
W
F 2-2 1:42
C. Merrit
Ellinwood
Nickerson Boys Invitiational
Round 5 (10 Man)
165
01/20
W
F 4-11 4:53
J. Carrillo
Wichita-Bishop Carroll
Nickerson Boys Invitiational
Round 4 (10 Man)
165
01/20
W
F 9-4 5:15
C. Gunn
Ellinwood
Nickerson Boys Invitiational
Round 2 (10 Man)
165
01/20
L
F 2-0 0:55
N. Alvarado
Wichita-North
Nickerson Boys Invitiational
Round 1 (10 Man)
165
12/02
W
F 8-2 2:40
R. Allen
Labette County
KanOkla JV Boys
Round 3
165B
12/02
W
DEC 2-0
J. Love
Girard
KanOkla JV Boys
Round 2
165B
12/02
W
F 2-0 1:20
C. Rains
Wellington
KanOkla JV Boys
Round 1
165B
Related Content
May 24, 2022
2024-2025 Early NCAA Lineup Looks
May 17, 2024
Greatest Pins
May 2, 2024
2004 Women's Freestyle Athens Olympic Games
May 14, 2024
David Taylor Oklahoma State Press Conference
May 10, 2024