Mar 23-Dec 31 · Resumes Today at 3:00 PM UTC
FloWrestling Radio Live
Today · 8:30 AM UTC
Ranking Series #2
Today · 12:00 PM UTC
Knockout Summer Slam 2024
Jun 8-9, 12:30 PM UTC
2024 Ultimate Boys Freestyle Duals
Jun 8-9, 2:00 PM UTC
Freeco USA Elementary National Duals
Jun 8, 2:30 PM UTC
The 41st Alabama State Games - HS Boys D
Jun 12-15, 12:00 PM UTC
14U National Duals
Jun 12-15, 3:00 PM UTC
16U National Duals
Jun 15, 2:00 PM UTC
2024 Summer Nationals
Jun 19-22, 2:00 PM UTC
Air Force Special Warfare JR Nationals
Jun 20-22, 1:00 PM UTC
Girls National Duals 14U & 16U: GR/WFS
Jun 21-26, 12:00 PM UTC
AAU Scholastic Duals
Jun 22, 10:10 PM UTC
Melee Til Midnight
Jun 24-Jul 7, 8:00 AM UTC
U17 & U20 European Championships
Jun 24-27, 11:30 PM UTC
Malecek Team Camp
Schedule
Schedule
FloWrestling Logo
FloWrestling Logo
Watch
Search
Log In
SIGN UP
Schedule
Search
SIGN UP
Watch
News
Schedule
Brackets
Rankings
Athletes
Results
Favorite
Nic Bachmann
Results
High School Results
High School
High School
International
Youth
Other
Season
2020-2021
2019-2020
2018-2019
2017-2018
2020-2021
DATE
W/L
REPLAY
RESULT
OPPONENT
OPP. TEAM
EVENT
RND.
WT.
02/13
L
DEC 5-3
E. Necula
Walton
GHSA State Championships
Cons Quarters (24 Man)
7A-138
02/12
W
F 9-0 2:52
L. Jaimes
South Gwinnett
GHSA State Championships
Semi & 3rd WB (24 Man)
7A-138
02/12
W
F 2-0 0:58
M. Green
North Paulding
GHSA State Championships
Quarters & 2nd WB (24 Man)
7A-138
02/12
W
F 2-0 1:11
K. Haywood
Newton
GHSA State Championships
1st Wrestleback (24 Man)
7A-138
02/12
L
DEC 7-1
J. ZEARFOSS
---
GHSA State Championships
Round 2 Champ Round of 16
7A-138
02/12
W
F 4-0 0:38
D. White
Alpharetta
GHSA State Championships
Round 1 (24 Man)
7A-138
02/06
L
F 8-2 4:00
C. Gilbert
---
GHSA Class 7A Region 8
1st and 3rd
138
02/06
W
DEC 6-0
D. Abreu
Mountain View
GHSA Class 7A Region 8
Semis and WB3
138
12/30
W
F 0-0
D. Wu
Brookwood
Brookwood Duals
Champ. Round 1
145
12/27
W
F 2-0 0:18
A. Duante
Peachtree Ridge
Brookwood Duals
Champ. Round 1
145
12/07
W
MD 14-1
E. Sommer
---
Walton Duals
Champ. Round 1
145
12/07
W
F 0-0
E. Sommer
---
Walton Duals
Champ. Round 1
145
2019-2020
DATE
W/L
REPLAY
RESULT
OPPONENT
OPP. TEAM
EVENT
RND.
WT.
02/15
W
FOR 0-0
I. FF-Riner
South Forsyth
GHSA State Championships
5/6 (All Class)
7A-132
02/08
W
DEC 6-0
G. Holmes
North Gwinnett
GHSA Class 7A Section A
Placement (16 Man)
132
02/08
W
DEC 2-0
C. Ponce
Rockdale County
GHSA Class 7A Section A
4th Wrestleback (16 Man)
132
02/08
W
DEC 6-1
D. Abreu
Mountain View
GHSA Class 7A Section A
Semis & 3rd WB (16 Man)
132
02/08
W
F 6-1 2:25
D. Leiva
Grayson
GHSA Class 7A Section A
2nd Wrestleback (16 Man)
132
02/07
L
F 6-0 5:40
K. Clark
---
GHSA Class 7A Section A
Quarters & 1st WB (16 Man)
132
02/07
W
F 11-1 4:52
A. Verdell
Archer
GHSA Class 7A Section A
Round 1 (16 Man)
132
01/30
L
DEC 6-0
D. Panone
Lassiter
GHSA State Championships
Consolation Semis (All Class)
7A-132
01/30
W
F 2-2 4:03
V. MONTGOMERY
Cherokee
GHSA State Championships
Consolation Quarters (All Class)
7A-132
01/29
W
DEC 13-9
D. Abreu
Mountain View
GHSA State Championships
2nd Wrestleback (16 Man)
7A-132
01/28
W
F 2-0 1:38
T. Videkovich
Etowah
GHSA State Championships
Round 1 (16 Man)
7A-132
01/04
L
F 2-0 2:57
E. Griffin
---
2019/20 Gwinnett County Varsity Champ.
SAT Finals
132
01/04
W
MD 12-3
G. Holmes
North Gwinnett
2019/20 Gwinnett County Varsity Champ.
SAT Round 2 (Semi`s)
132
01/04
W
F 2-0 0:50
W. Smith
Lanier
2019/20 Gwinnett County Varsity Champ.
FRI Round 5 (Quarters)
132
12/31
L
DEC 7-2
K. Clark
Camden County
GHSA State Championships
Quarterfinals (16 Man)
7A-132
12/21
L
F 11-7 5:02
R. Smith
Madison Co.
Eric Hill Memorial Day 2
Placement (16 Man)
138
12/21
W
F 2-0 0:56
B. Mitchell
George Walton Academy
Eric Hill Memorial Day 2
Semis (16 Man)
138
12/21
W
F 2-2 0:43
N. Medina
Loganville
Eric Hill Memorial Day 2
Quarters (16 Man)
138
12/21
W
F 2-0 0:57
T. Newberry
East Hall
2019 Eric Hill Round Robin
Round 3 (4 Man)
138 C
12/21
W
F 5-0 1:07
N. Medina
Loganville
2019 Eric Hill Round Robin
Round 2 (4 Man)
138 C
12/20
W
F 2-0 0:59
A. Verdell
Archer
2019 Eric Hill Round Robin
Round 1 (4 Man)
138 C
12/13
W
F 2-0 0:25
I. Dotson
---
2019 Smoky Mountain HS Duals
Round 3 (4 Team)
138
12/13
W
MD 11-2
B. Knapp
West Forsyth
2019 Smoky Mountain HS Duals
Round 2 (4 Team)
138
12/13
W
F 2-0 0:52
H. Hamid
Hoover
2019 Smoky Mountain HS Duals
Round 1 (4 Team)
138
12/13
L
F 7-1 1:41
A. Bowers
---
2019 Smoky Mountain HS Duals
Round 2 (4 Team)
138
12/13
W
F 5-0 1:07
D. Reece
Elizebethton
2019 Smoky Mountain HS Duals
Round 1 (4 Team)
138
12/13
L
F 6-2 5:48
G. Gillman
Gibbs
2019 Smoky Mountain HS Duals
Round 3 (4 Team)
138
12/07
L
DEC 8-6 SV
J. Garay
---
2019 Southern Slam Invitational
Conso Placement Matches
138
12/07
L
F 5-3 3:25
S. Cortez
---
2019 Southern Slam Invitational
Conso Semi
138
12/07
W
DEC 4-2
T. Foster
Travelers Rest
2019 Southern Slam Invitational
Conso Round 5
138
12/07
W
MD 14-5
P. Borders
---
2019 Southern Slam Invitational
Conso Round 4
138
12/07
W
F 7-4 3:05
R. Springs
Fort Dorchester
2019 Southern Slam Invitational
Conso Round 3
138
12/07
W
F 2-0 0:37
J. Waugh
James F. Byrnes
2019 Southern Slam Invitational
Conso Round 2
138
12/07
W
F 2-0 1:30
C. Dickson
York
2019 Southern Slam Invitational
Conso Round 1
138
12/07
W
NC 0-0
C. Hipwell
High Point Academy
2019 Southern Slam Invitational
---
138
12/07
L
DEC 7-0
L. Bender
Cape Henlopen
2019 Southern Slam Invitational
Champ Round 1
138
11/17
L
MD 12-1
P. Johnson
---
2019 Allen Willard Memorial Invitational
Placement (32 Man)
138
11/16
L
DEC 10-5
S. Watson
Oglethorpe County
2019 Allen Willard Memorial Invitational
Semis & WB (32 Man)
138
11/16
L
DEC 4-0
J. Whitmire
---
2019 Allen Willard Memorial Invitational
Quarters & WB (32 Man)
138
11/16
W
F 2-0 0:48
G. Gibbs
Veterans
2019 Allen Willard Memorial Invitational
Round 2 Champ (32 Man)
138
2018-2019
DATE
W/L
REPLAY
RESULT
OPPONENT
OPP. TEAM
EVENT
RND.
WT.
02/14
L
DEC 5-3 SV
E. Griffin
---
GHSA State Championships
1st WB (16 Man)
7A-132
02/13
L
DEC 9-2
A. Galvan
West Forsyth
GHSA State Championships
Round 1 (16 Man)
7A-132
02/09
W
DEC 7-6
T. Brinson
Colquitt County
GHSA Class 7A Section B
Placement (16 Man)
132
02/09
L
F 5-0 3:58
E. Griffin
---
GHSA Class 7A Section B
Semis & 3rd WB (16 Man)
132
02/09
W
F 9-2 1:20
N. Quezada
Norcross
GHSA Class 7A Section B
2nd Wrestleback (16 Man)
132
02/09
L
F 14-1 5:15
N. Santos
---
GHSA Class 7A Section B
Quarters & 1st WB (16 Man)
132
02/08
W
F 4-0 5:04
T. Hands
---
GHSA Class 7A Section B
Round 1 (16 Man)
132
01/05
W
F 8-13 4:41
J. Young
Meadowcreek
2018/19 Gwinnett County Varsity Champ.
SAT Conso Finals (5th/6th)
132
01/05
L
DEC 10-7
T. Smith
---
2018/19 Gwinnett County Varsity Champ.
SAT Round 4 (Conso Semi`s)
132
01/05
L
F 2-0 0:40
D. Risley
Mountain View
2018/19 Gwinnett County Varsity Champ.
SAT Round 2 (Semi`s)
132
01/01
W
F 5-1 3:07
N. Seay
Peachtree Ridge
2018/19 Gwinnett County Varsity Champ.
FRI Round 5 (Quarters)
132
01/01
W
F 8-1 1:44
N. Jackson
---
2018/19 Gwinnett County Varsity Champ.
FRI Round 2
132
12/21
W
F 2-0 1:36
H. Arnold
Crescent
2018 Smoky Mtn High School Duals
Round 4 (6 Team)
138
12/21
W
F 2-0 0:19
R. Copley
Abingdon
2018 Smoky Mtn High School Duals
Round 1 (6 Team)
132
12/21
L
F 2-0 0:50
c. partian
Jefferson
2018 Smoky Mtn High School Duals
Round 2 (6 Team)
132
12/21
W
F 2-0 1:31
J. Owens
Union
2018 Smoky Mtn High School Duals
Round 1 (6 Team)
138
12/21
W
F 2-0 1:15
J. Showalter
Heritage
2018 Smoky Mtn High School Duals
Round 5 (6 Team)
138
12/21
W
TF 15-0 4:10
X. Tate
Gibbs
2018 Smoky Mtn High School Duals
Round 3 (6 Team)
132
12/21
W
F 2-0 1:45
P. Stanton
---
2018 Smoky Mtn High School Duals
Round 3 (6 Team)
138
12/17
W
F 0-0 1:39
C. Waycaster
Apalachee
Cherokee Bluff Duals
Champ. Round 1
132
12/08
W
F 6-3 2:42
K. Chemwor
McEachern
Spartan Invitational
Placement
132
12/08
W
F 2-0 0:12
E. morris
Maryville
Spartan Invitational
ROund 5 Saturday
132
12/08
W
DEC 5-0
C. Cason
Rockmart
Spartan Invitational
S-Round 4
132
12/08
L
F 6-1 3:27
C. Cason
Rockmart
Spartan Invitational
Round 2
132
12/08
L
DEC 5-1
C. Cole
---
Spartan Invitational
Round 1
132
11/30
W
F 2-0 0:53
I. Windham
Vidalia 2
12th Annual Yellow Jacket Duals
Round 3 (6 Team)
132
11/30
W
F 2-0 0:59
J. Wanser
South Effingham
12th Annual Yellow Jacket Duals
Semis & 1st Wrestleback (8 Team)
132
11/30
W
F 2-0 1:29
D. Thomas
Lexington High
12th Annual Yellow Jacket Duals
Quarterfinals (8 Team)
132
11/30
L
F 8-3 1:50
J. Farber
Veteran`s
12th Annual Yellow Jacket Duals
Round 4 (6 Team)
132
11/30
W
F 2-2 2:39
J. Tillman
Brantley County HS
12th Annual Yellow Jacket Duals
Round 2 (6 Team)
132
11/30
W
F 3-4 1:26
C. Morris
Screven County
12th Annual Yellow Jacket Duals
Round 5 (6 Team)
132
11/30
W
F 8-0 1:02
J. Smith
Turner County
12th Annual Yellow Jacket Duals
Round 1 (6 Team)
132
11/30
L
DEC 9-4
K. Cook
---
12th Annual Yellow Jacket Duals
Finals (8 Team)
138
2017-2018
DATE
W/L
REPLAY
RESULT
OPPONENT
OPP. TEAM
EVENT
RND.
WT.
05/19
L
VFA 1:05 6-0
G. Monroe
Icon
Georgia Freestyle/Greco State
Consi of 8 #2
132 lbs
05/19
L
VSU 10-0 1:09
B. Parivechio
Unattached
Georgia Freestyle/Greco State
Quarter-Finals
132 lbs
02/09
L
DEC 7-3
R. Allen
Pebblebrook
2018 GHSA State Championships
2nd Wrestleback (16 Man)
7A-120
02/09
W
FOR 0-0
J. Nelson
---
2018 GHSA State Championships
1st WB (16 Man)
7A-120
02/08
L
F 7-0 3:52
N. Krug
---
2018 GHSA State Championships
Round 1 (16 Man)
7A-120
02/03
L
F 4-0 3:29
N. Marbut
Mountain View
GHSA Class 7A Section B
Placement (16 Man)
120
02/03
L
DEC 4-2
C. Thigpen
North Gwinnett
GHSA Class 7A Section B
Semis & 3rd WB (16 Man)
120
02/03
W
DEC 4-1
B. Yum
Lassiter
GHSA Class 7A Section B
2nd Wrestleback (16 Man)
120
02/03
L
F 4-2 0:58
B. Williams
---
GHSA Class 7A Section B
Quarters & 1st WB (16 Man)
120
02/02
W
DEC 4-3
R. Roberto
Hillgrove
GHSA Class 7A Section B
Round 1 (16 Man)
120
01/13
L
FOR 0-0
C. Thigpen
North Gwinnett
2018 Gwinnett County Varsity Open
Semis & 3rd WB (16 Man)
120
01/06
W
DEC 10-3
C. Thigpen
North Gwinnett
Area 6 7A Duals
2nd Wrestleback (8 Team)
120
01/06
W
F 5-0 1:09
B. Sylvester
Peachtree Ridge
Area 6 7A Duals
Placement Matches (8 Team)
120
01/06
W
F 2-0 0:33
B. Sylvester
Peachtree Ridge
Area 6 7A Duals
Quarterfinals (8 Team)
120
12/17
W
F 7-0 3:51
K. Daniels
Blessed Trinity Catholic
Black Knight Duals
Champ. Round 1
126
11/18
W
F 6-0 3:29
T. Trotter
Pope
2017 Up The Creek Tournament
1st & 3rd (16 Man)
126
11/18
W
DEC 7-2
E. Culbreth
South Forsyth
2017 Up The Creek Tournament
Semis & 3rd WB (16 Man)
126
11/18
W
F 2-0 1:36
R. Fogarty
South Forsyth
2017 Up The Creek Tournament
Quarters & 1st WB (16 Man)
126
Related Content
May 24, 2022
2024-2025 Early NCAA Lineup Looks
May 17, 2024
Greatest Pins
May 2, 2024
2004 Women's Freestyle Athens Olympic Games
May 14, 2024
David Taylor Oklahoma State Press Conference
May 10, 2024