Mar 23-Dec 31 · Resumes Monday at 3:00 PM UTC
FloWrestling Radio Live
May 31-Jun 2 · Resumes Today at 1:30 PM UTC
U23 Nationals and U20 World Team Trials
May 31-Jun 2 · Resumes Today at 2:00 PM UTC
Southern Plains Regional Championships
Today · 12:00 PM UTC
Spartan Nationals
Today · 3:00 PM UTC
CAUSA FS/GR State
Jun 6-9, 8:30 AM UTC
Ranking Series #2
Jun 8-9, 12:30 PM UTC
2024 Ultimate Boys Freestyle Duals
Jun 12-15, 12:00 PM UTC
14U National Duals
Jun 12-15, 3:00 PM UTC
16U National Duals
Jun 15, 2:00 PM UTC
2024 Summer Nationals
Jun 19-22, 2:00 PM UTC
Air Force Special Warfare JR Nationals
Jun 20-22, 1:00 PM UTC
Girls National Duals 14U & 16U: GR/WFS
Jun 21-26, 12:00 PM UTC
AAU Scholastic Duals
Jun 22, 10:10 PM UTC
Melee Til Midnight
Jun 24-Jul 7, 8:00 AM UTC
U17 & U20 European Championships
Schedule
Schedule
FloWrestling Logo
FloWrestling Logo
Watch
Search
Log In
SIGN UP
Schedule
Search
SIGN UP
Watch
News
Schedule
Brackets
Rankings
Athletes
Results
Favorite
Harrah Hanson
Results
High School Results
High School
High School
International
Youth
Other
Season
2021-2022
2019-2020
2018-2019
2017-2018
Team Name
East Valley
East Valley (Yakima)
East Valley (Yakima) (Girls)
East Valley Yakima
Elite Wrestling
Elite Wrestling Club Yakima
2021-2022
DATE
W/L
REPLAY
RESULT
OPPONENT
OPP. TEAM
EVENT
RND.
WT.
02/18
L
Replay
F 5-0 1:41
B. Campbell
Issaquah (Girls)
Mat Classic XXXIII
Round 3
Girls 145
02/18
L
Replay
F 7-9 4:30
M. Mendoza-Garcia
Everett (Girls)
Mat Classic XXXIII
Round 1 (32 Man)
Girls 145
02/13
L
F 7-0 2:18
S. Cambindo
Kennewick (Girls)
WIAA Region 4 Girls
3rd Finals
145
02/12
W
F 8-2 1:36
A. Myers
Okanogan (Girls)
WIAA Region 4 Girls
Round 5
145
02/12
L
F 4-1 5:19
J. Velasco
Toppenish (Girls)
WIAA Region 4 Girls
Round 4
145
02/12
W
F 1-4 2:49
K. Callaghan
North Central (Girls)
WIAA Region 4 Girls
Round 2
145
02/12
W
F 7-0 3:14
A. Palacios
Quincy (Girls)
WIAA Region 4 Girls
Round 1
145
02/05
L
F 7-0
C. Limon
Eisenhower (Girls)
South Girls Sub Regional - 2022
Placement
145
02/05
W
F 12-4 3:44
A. Cortez
Sunnyside (Girls)
South Girls Sub Regional - 2022
4th Wrestleback (16 Man)
145
02/05
L
F 2-0 1:48
S. Cambindo
Kennewick (Girls)
South Girls Sub Regional - 2022
Semis & 3rd WB (16 Man)
145
02/05
W
F 2-0
B. Juarez
Toppenish (Girls)
South Girls Sub Regional - 2022
Quarters & 1st WB (16 Man)
145
02/05
W
F 2-0 0:35
D. Hannigan
Zillah (Girls)
South Girls Sub Regional - 2022
Round 1 (16 Man)
145
2019-2020
DATE
W/L
REPLAY
RESULT
OPPONENT
OPP. TEAM
EVENT
RND.
WT.
02/15
W
F 14-1 4:12
K. Alvarez
Kennewick
WIAA Region 4 Girls
5th Place
145
02/15
L
F 2-0 1:28
N. Coronado
Connell
WIAA Region 4 Girls
Saturday 3
145
02/15
L
F 4-0 2:55
A. Asselin
Kennewick
WIAA Region 4 Girls
Saturday 2
145
02/15
W
F 2-0 1:31
J. Wilson
Tonasket
WIAA Region 4 Girls
Friday 2
145
02/15
W
F 5-0 0:47
M. Esparza
Quincy
WIAA Region 4 Girls
Friday 1
145
02/08
L
F 3-4 2:55
N. Coronado
Connell
Girls District 5 Tournament
1st Place Matches
145
02/08
W
F 2-0 4:00
Y. Rodriguez
Wapato
Girls District 5 Tournament
Saturday Round 3
145
02/08
W
MD 17-9
J. Garcia
Highland
Girls District 5 Tournament
Saturday Round 1
145
02/08
W
F 2-0 0:45
W. Chen
Prosser
Girls District 5 Tournament
Friday 16 Man Round 1
145
01/18
L
FOR 0-0
a. graf
Grandview
2020 Othello Lady Huskies Invite
Saturday #4
145
01/18
L
DEF 0-0
C. Rendon
Sunnyside
2020 Othello Lady Huskies Invite
Saturday #3
145
01/18
W
F 11-0 4:23
K. Alvarez
Kennewick
2020 Othello Lady Huskies Invite
Saturday #2
145
01/18
L
F 2-0 0:26
G. Nelson
Hanford
2020 Othello Lady Huskies Invite
Saturday #1
145
01/18
W
F 2-0 1:47
S. Pascoe
Ellensburg
2020 Othello Lady Huskies Invite
Friday 2
145
12/27
L
DEC 7-4
M. Espinoza
Sunnyside
Winter Cup Girls
Semis & WB (32 Man)
155
12/27
W
F 6-3 2:07
T. Gallegos
Othello
Winter Cup Girls
Quarters & WB (32 Man)
155
12/27
L
F 0-0 3:48
N. CORONADO
Connell
Winter Cup Girls
Round 2 Champ (32 Man)
155
12/27
W
F 2-0 1:00
A. Mendoza-Garcia
Kennewick
Winter Cup Girls
Round 1 (32 Man)
155
12/15
L
F 2-0 1:59
N. CORONADO
Connell
Tony Saldivar Iron Man - Girls
Placement Matches (8 Man)
155
12/14
W
F 13-0 4:47
M. Espinoza
Sunnyside
Tony Saldivar Iron Man - Girls
Semis & 1st WB (8 Man)
155
2018-2019
DATE
W/L
REPLAY
RESULT
OPPONENT
OPP. TEAM
EVENT
RND.
WT.
02/02
L
DEC 4-2 SV
E. Villegas
Sunnyside
Girls South Sub Regional Tournament
2nd Wrestleback (16 Man)
135
02/02
L
F 2-0 0:44
e. rojas
Grandview
Girls South Sub Regional Tournament
Round 1 (16 Man)
135
01/12
L
F 7-1 1:44
K. Brashear
Columbia Burbank
Othello Lady Huskies Invite
SATURDAY #2
140
01/12
W
F 5-2 3:54
A. Braithwaite
Hermiston
Othello Lady Huskies Invite
Saturday #1
140
01/12
W
DEC 8-2
S. Swaggart
Hermiston
Othello Lady Huskies Invite
Friday #3
140
01/12
L
DEC 4-0
C. Rendon
Sunnyside
Othello Lady Huskies Invite
Friday #2
140
01/12
W
F 11-0 5:11
A. Gonzalaz
Pasco
Othello Lady Huskies Invite
Friday #1
140
2017-2018
DATE
W/L
REPLAY
RESULT
OPPONENT
OPP. TEAM
EVENT
RND.
WT.
12/03
L
F 2-0 1:46
S. Macias
Wapato WC
WSWA Tri Cities Folkstyle Challenge
Round 5 (5 Man)
124-130
12/03
L
F 2-0 0:20
J. Salazar
Tri Cities WC
WSWA Tri Cities Folkstyle Challenge
Round 4 (5 Man)
124-130
12/03
W
F 0-0 0:15
W. Gleave
Colville USA
WSWA Tri Cities Folkstyle Challenge
Round 3 (5 Man)
124-130
12/03
L
F 9-0 3:11
C. Cox
Moses Lake WC
WSWA Tri Cities Folkstyle Challenge
Round 2 (5 Man)
124-130
11/25
L
F 0-0
A. Hood
Culver Mat Club
RUMBLE AT THE ROCK
Semis & 3rd WB (16 Man)
126
11/25
L
F 0-0
H. Korish
Deschutes Mat Club
RUMBLE AT THE ROCK
Quarters & 1st WB (16 Man)
126
Related Content
May 24, 2022
2024-2025 Early NCAA Lineup Looks
May 17, 2024
Greatest Pins
May 2, 2024
2004 Women's Freestyle Athens Olympic Games
May 14, 2024
David Taylor Oklahoma State Press Conference
May 10, 2024