Mar 23-Dec 31, 3:00 PM UTC
FloWrestling Radio Live
Tomorrow · 3:00 PM UTC
CA Assoc Duals
May 18-19, 12:00 PM UTC
Frank E. Rader Southeast Regional Champs
May 18, 1:00 PM UTC
New Jersey Freestyle State Championship
May 18-19, 1:00 PM UTC
Central Regional Championships
May 18, 4:00 PM UTC
2024 PNL Duals at Werner Park
May 25-27, 12:00 PM UTC
NHSCA National Duals
May 25, 3:00 PM UTC
Heroes Conquest
May 25-26, 4:00 PM UTC
Canadian U23 Champs & World Team
May 31-Jun 2 · Resumes Friday at 11:56 AM UTC
CAUSA FS/GR State
May 31-Jun 2, 2:00 PM UTC
U23 Nationals and U20 World Team Trials
May 31-Jun 2, 11:00 PM UTC
Southern Plains Regional Championships
Jun 1-2, 12:00 PM UTC
Spartan Nationals
Jun 1, 12:00 PM UTC
TESTING TOURNAMENT
Jun 6-9, 8:30 AM UTC
Ranking Series #2
Schedule
Schedule
FloWrestling Logo
FloWrestling Logo
Watch
Search
Log In
SIGN UP
Schedule
Search
SIGN UP
Watch
News
Schedule
Brackets
Rankings
Athletes
Results
Favorite
Jake McFail
Results
High School Results
High School
High School
Other
Season
2015-2016
2013-2014
Team Name
Sedalia Smith-Cotton
Smith Cotton
Smith-Cotton
Smith-Cotton
2015-2016
DATE
W/L
REPLAY
RESULT
OPPONENT
OPP. TEAM
EVENT
RND.
WT.
02/14
L
DEC 5-2
D. Gumabon
---
MSHSAA Class 3 - District 4
2nd Wrestleback (16 Man)
145
02/14
L
F 0-0 1:45
J. Biondo
---
MSHSAA Class 3 - District 4
Round 1 (16 Man)
145
02/06
W
F 0-0 0:55
N. McGurn
O`Hara
WCC Tournament
Round 3 (4 Man)
152
02/06
W
F 0-0 0:29
D. Comer
St. Pius X (Kansas City)
WCC Tournament
Round 2 (4 Man)
152
02/06
W
F 0-0 1:15
I. Grunig
Clinton
WCC Tournament
Round 1 (4 Man)
152
01/30
L
MD 11-3
S. Parrack
Oak Park
Warrensburg Inivitational
Round 5
145
01/30
W
F 0-0 1:39
I. Lage
Rock Bridge
Warrensburg Inivitational
Round 4
145
01/30
W
F 0-0 2:58
D. Crawford
Blue Springs
Warrensburg Inivitational
Round 2
145
01/30
W
F 0-0 5:00
W. Farmer
---
Warrensburg Inivitational
Round 1
145
01/16
L
DEC 13-9
A. Villareal
Lees Summit
Branson Invitational
3rd, 5th, 7th, 9th, 11th Place Matches
152
01/16
W
F 7-2 1:12
G. Parrish
---
Branson Invitational
Semis, Cons Semis, 3rd WB Semis
152
01/16
L
DEC 4-0
J. Tyler
---
Branson Invitational
Round 3 (16 Man)
152
01/16
W
F 2-0 0:38
J. Brummit
Webb City
Branson Invitational
Round 1 (16 Man)
152
01/13
W
F 2-0 1:19
I. Grunig
Clinton
Clinton @ Smith-Cotton
Round 1
152
12/19
W
F 4-1 1:29
I. Grunig
Clinton
Raytown South Holiday Tournament
Placement (20 Man)
152
12/19
W
F 2-0 0:26
M. Parks
Blanchard
Raytown South Holiday Tournament
Round 9 (20 Man)
152
12/19
L
F 0-0 3:29
J. Kent
Columbia-Hickman
Raytown South Holiday Tournament
Round 8 (20 Man)
152
12/19
W
F 4-0 1:46
T. Clayborn
Belton-2
Raytown South Holiday Tournament
Round 6 (20 Man)
152
12/19
W
F 4-0 0:57
C. Andrews
Branson
Raytown South Holiday Tournament
Round 5 (20 Man)
152
12/19
L
F 2-0 3:18
T. Huey
Blue Springs South
Raytown South Holiday Tournament
Round 4 (20 Man)
152
12/19
L
TF 18-2 3:42
S. Wilson
Mt. Carmel
Raytown South Holiday Tournament
Round 3 (20 Man)
152
12/16
W
DEC 10-4
H. Cleavinger
Rock Bridge
Tri (Rock Bridge / Fulton / Smith-Cotton)
Champ. Round 1
152
12/16
L
F 6-1 2:41
T. Clines
Fulton
Tri (Rock Bridge / Fulton / Smith-Cotton)
Champ. Round 1
152
12/09
L
F 0-0 1:46
J. Turner
Mexico
Marshall, Sedalia , Mexico
Champ. Round 1
152
12/09
W
F 2-0 0:26
T. William
Marshall
Marshall, Sedalia , Mexico
Champ. Round 1
152
12/09
W
F 2-0 0:25
T. William
Marshall
Smith-Cotton @ Marshall
Round 1
152
12/08
L
F 9-3 2:46
J. Turner
Mexico
Mexico vs. Smith-Cotton
Round 1
152
12/06
W
F 2-0 0:56
C. Hall
Raytown
Grain Valley Invitational
Place matches
145
12/05
W
F 6-2 3:49
A. Vaughn
---
Grain Valley Invitational
Round 4 All Weights
145
12/05
L
F 8-1 3:03
D. Schlie
Plattsburg
Grain Valley Invitational
Round 3 All Weights
145
12/05
L
F 6-1 4:22
B. Plambeck
Omaha Burke JV
Grain Valley Invitational
Round 1 all weights
145
2013-2014
DATE
W/L
REPLAY
RESULT
OPPONENT
OPP. TEAM
EVENT
RND.
WT.
02/15
L
F 6-2 2:58
J. Miller
Belton
MSHSAA Class 3 - District 4
2nd Wrestleback (16 Man)
138
02/15
L
F 6-1 2:52
C. Crabtree
Platte County
MSHSAA Class 3 - District 4
Quarterfinals
138
02/14
W
F 5-4 2:35
S. Parrack
Oak Park
MSHSAA Class 3 - District 4
Round 1 (16 Man)
138
02/08
W
TF 16-0
J. Miller
Belton
Belton Hall of Fame Tournament
Semis (4 Team)
138
02/08
L
F 6-8 3:32
T. Voorst
Butler
Belton Hall of Fame Tournament
Round 3 (4 Team)
138
02/08
L
F 0-0
T. Warner
O`Hara
Belton Hall of Fame Tournament
Round 2 (4 Team)
138
02/08
W
F 0-0
P. Neal
Raytown
Belton Hall of Fame Tournament
Placement (4 Team)
138
02/08
W
MD 11-1
W. Cummings
Plattsburg
Belton Hall of Fame Tournament
Round 1 (4 Team)
138
Related Content
2004 Women's Freestyle Athens Olympic Games
May 14, 2024
David Taylor Oklahoma State Press Conference
May 10, 2024
RMN Events
Nov 18, 2020
FloWrestling Radio Live
May 12, 2021
Women's Weekly
Dec 2, 2021