Mar 23-Dec 31 · Resumes Monday at 3:00 PM UTC
FloWrestling Radio Live
May 31-Jun 2 · Resumes Today at 1:30 PM UTC
U23 Nationals and U20 World Team Trials
May 31-Jun 2 · Resumes Today at 2:00 PM UTC
Southern Plains Regional Championships
Today · 12:00 PM UTC
Spartan Nationals
Today · 3:00 PM UTC
CAUSA FS/GR State
Jun 6-9, 8:30 AM UTC
Ranking Series #2
Jun 8-9, 12:30 PM UTC
2024 Ultimate Boys Freestyle Duals
Jun 12-15, 12:00 PM UTC
14U National Duals
Jun 12-15, 3:00 PM UTC
16U National Duals
Jun 15, 2:00 PM UTC
2024 Summer Nationals
Jun 19-22, 2:00 PM UTC
Air Force Special Warfare JR Nationals
Jun 20-22, 1:00 PM UTC
Girls National Duals 14U & 16U: GR/WFS
Jun 21-26, 12:00 PM UTC
AAU Scholastic Duals
Jun 22, 10:10 PM UTC
Melee Til Midnight
Jun 24-Jul 7, 8:00 AM UTC
U17 & U20 European Championships
Schedule
Schedule
FloWrestling Logo
FloWrestling Logo
Watch
Search
Log In
SIGN UP
Schedule
Search
SIGN UP
Watch
News
Schedule
Brackets
Rankings
Athletes
Results
Favorite
Pat Lopez
Results
High School Results
High School
High School
Other
Season
2016-2017
2015-2016
Team Name
GISH - JV
Grand Island
Grand Island JV
Grand Island JV A-Team
2016-2017
DATE
W/L
REPLAY
RESULT
OPPONENT
OPP. TEAM
EVENT
RND.
WT.
02/11
L
MD 16-5
C. Harvey
Ralston
NSAA - Class A - District 3
2nd Wrestleback (8 Man)
120
02/11
W
FOR 0-0
E. Johnson
Elkhorn South
NSAA - Class A - District 3
Semis & 1st WB (8 Man)
120
02/11
L
F 2-0 1:48
J. Pulver
Lincoln Southwest
NSAA - Class A - District 3
Quarterfinals (8 Man)
120
02/01
L
MD 12-3
D. Miller
Hastings
Grand Island @ Hastings
Round 1
113
01/28
W
F 8-2 3:14
C. Reedy
Tri County
Doniphan-Trumbull Invite
Round 6
106
01/28
W
F 2-0 0:24
H. Akhter
Millard North JV
Doniphan-Trumbull Invite
Round 5
106
01/28
W
F 2-0 1:10
A. White
Millard North JV
Doniphan-Trumbull Invite
Round 4
106
01/28
L
F 8-0 3:21
L. Russell
High Plains
Doniphan-Trumbull Invite
Round 3
106
01/28
L
MD 11-1
L. Zeckser
Doniphan-Trumbull
Doniphan-Trumbull Invite
Round 2
106
01/27
L
MD 12-2
K. Wessels
Aurora
Grand Island @ Aurora
Round 1
120
01/21
W
F 2-1 5:23
B. Kaup
---
Madison Invitational 2017
Championship Matches
106
01/20
W
DEC 5-3
K. Mrsny
---
Madison Invitational 2017
Semis & 3rd WB (16 Man)
106
01/20
W
DEC 7-3
G. Taylor
---
Madison Invitational 2017
Quarters & 1st WB (16 Man)
106
01/20
W
F 9-1 3:17
N. Schmidt
---
Madison Invitational 2017
Round 1 (16 Man)
106
01/14
W
FOR 0-0
K. Forbes
Wood River
Gibbon Invite
Placement
106
01/14
W
DEC 9-3
K. Rae
Elwood
Gibbon Invite
Cons Semi
106
01/14
W
DEC 11-8
L. Krepela
Kearney Catholic
Gibbon Invite
Semis
106
01/14
L
DEC 5-4
C. Rowse
Ord
Gibbon Invite
Quarters
106
01/06
L
F 2-0 1:45
S. Malsbury
North Platte
Grand Island @ North Platte
Round 1
113
01/05
L
F 2-0 0:26
C. Stockman
Rapid City Stevens
2016 Rumble on the Red - JV
R1
106
12/29
L
DEC 2-1
L. Gordon
Shakopee
2016 Rumble on the Red - JV
R3 & WB3
106
12/29
W
F 11-0 2:35
R. Rose
Rocori
2016 Rumble on the Red - JV
WB2
106
12/16
W
F 5-0 5:18
G. Taylor
Norfolk
Flatwater Fracas
Round 1 (6 Team)
106
12/16
W
F 7-5 2:46
L. Williams
Doniphan-Trumbull
Flatwater Fracas
Round 2 (3 Team)
113
12/16
L
MD 18-5
D. Miller
Hastings
Flatwater Fracas
Round 3 (3 Team)
106
12/16
W
DEC 7-4
J. Hoskins
Cheyenne East
Flatwater Fracas
Round 2 (6 Team)
106
12/16
L
DEC 3-0
K. Castro
Schuyler
Flatwater Fracas
Round 5 (6 Team)
106
12/16
W
F 5-0 1:13
D. Hansen
Hastings
Centura Quad
Champ. Round 1
106
12/15
W
F 10-2 3:30
N. Ruhl
Centura
Grand Island @ Centura
Round 1
106
12/15
W
DEC 10-3
G. Jensen
Palmer
Centura Quad
Champ. Round 1
106
12/10
W
F 2-0 0:42
R. Hadwiger
Pleasanton
Anselmo-Merna High School Invitational
Round 6
106
12/10
W
MD 12-3
J. Meeks
Twin Loup
Anselmo-Merna High School Invitational
Round 4
106
12/10
W
F 2-0 0:56
B. Lamb
Twin Loup
Anselmo-Merna High School Invitational
Round 2
106
12/03
L
DEC 5-3 SV
I. Shields
Amherst
Ravenna Wrestling Invitational
Round 6
106
12/02
W
F 13-3 3:41
C. Kuszak
Centura
Ravenna Wrestling Invitational
Round 4
106
12/02
W
F 2-0 0:34
T. Brott
Ansley/Litchfield
Ravenna Wrestling Invitational
Round 2
106
12/02
L
F 2-1 1:53
C. Kucera
Columbus
Columbus @ Grand Island
Round 1
113
2015-2016
DATE
W/L
REPLAY
RESULT
OPPONENT
OPP. TEAM
EVENT
RND.
WT.
12/18
L
DEF 4-0 0:20
C. Kucera
Columbus
Flatwater Fracas
Round 2 (8 Team)
106
12/18
W
F 12-0 5:25
D. Miller
Hastings
Centura Quad
Champ. Round 1
106
12/18
W
F 2-0 1:01
E. Magana
Centura
Centura Quad
Champ. Round 1
106
12/17
W
F 2-0 0:16
M. Hood
Adams Central
Centura Quad
Champ. Round 1
106
12/12
W
F 11-6 2:17
D. Donegan
South Loup
Anselmo-Merna Varsity Invitational
Round 4
106
12/12
W
F 7-0 3:22
J. Meeks
Twin Loup
Anselmo-Merna Varsity Invitational
Round 2
106
12/05
L
F 0-5 2:38
L. Eden
Southern Valley
Ravenna Wrestling Invitational
Round 5
106
12/04
W
F 5-0 2:59
M. Brown
Hershey
Ravenna Wrestling Invitational
Round 4
106
12/04
W
F 2-0 0:33
E. Magana
Centura
Ravenna Wrestling Invitational
Round 3
106
12/04
L
DEC 4-3
H. Cobb
Amherst
Ravenna Wrestling Invitational
Round 1 (16 Man)
106
Related Content
May 24, 2022
2024-2025 Early NCAA Lineup Looks
May 17, 2024
Greatest Pins
May 2, 2024
2004 Women's Freestyle Athens Olympic Games
May 14, 2024
David Taylor Oklahoma State Press Conference
May 10, 2024