Mar 23-Dec 31 · Resumes Today at 3:00 PM UTC
FloWrestling Radio Live
Jun 12-15 · Resumes Today at 1:00 PM UTC
14U National Duals
Jun 12-15 · Resumes Today at 1:50 PM UTC
16U National Duals
Jun 15, 2:00 PM UTC
2024 Summer Nationals
Jun 19-22, 2:00 PM UTC
Air Force Special Warfare JR Nationals
Jun 20-22, 1:00 PM UTC
Girls National Duals 14U & 16U: GR/WFS
Jun 21-26, 12:00 PM UTC
AAU Scholastic Duals
Jun 22, 10:10 PM UTC
Melee Til Midnight
Jun 24-Jul 7, 8:00 AM UTC
U17 & U20 European Championships
Jun 24-27, 11:30 PM UTC
Malecek Team Camp
Jun 27-29, 2:30 PM UTC
U17 Pan-American Championships
Jun 27-29, 3:00 PM UTC
Western States Championships
Jun 28-29, 8:00 AM UTC
UWW Beach World Series - France
Jun 28-30, 2:00 PM UTC
Kids Freestyle & GrecoRoman National Ch
Jun 28-29, 4:00 PM UTC
Rocky Mountain National
Schedule
Schedule
FloWrestling Logo
FloWrestling Logo
Watch
Search
Log In
SIGN UP
Schedule
Search
SIGN UP
Watch
News
Schedule
Brackets
Rankings
Athletes
Results
Favorite
Elijah Cloos
Results
High School Results
High School
High School
Other
Season
2017-2018
2016-2017
2015-2016
2017-2018
DATE
W/L
REPLAY
RESULT
OPPONENT
OPP. TEAM
EVENT
RND.
WT.
02/25
L
DEC 9-6
D. Stewart
Benson
MSHSL Section 5A
2nd Place
182
02/24
L
DEC 5-1
K. Cavallero
LPGE-Browerville Wolves
MSHSL Section 5A
Placements
182
02/24
W
DEC 5-0
T. Kern
Belgrade-Brooten-Elrosa
MSHSL Section 5A
Semifinals and WB 3
182
02/15
W
F 7-0 2:36
C. Fischer
Quad County
MSHSL Team 5A Section
Champ - Round 1 (16 Team)
195
02/10
W
F 13-2 3:35
T. Hextell
Fosston-Bagley
MAHACA Dr. Busian Tiger Invitational
Placement Matches (8 Man)
170
02/10
L
DEC 6-1
L. Larkin
---
MAHACA Dr. Busian Tiger Invitational
Semis & 1st WB (8 Man)
170
02/09
W
F 0-0 1:45
P. Polipnick
Sauk Centre-Melrose
Ortonville vs. Sauk Centre-Melrose
Round 1
182
02/02
L
DEC 9-7 SV
T. Differding
Breckenridge
Breckenridge @ Ortonville
Round 1
195
01/30
W
F 0-0 2:14
T. Steffen
Minnewaska Area
Ortonville @ Minnewaska Area
Round 1
182
01/27
L
MD 13-3
I. Thompson
---
Big Ole 2018
Round 4 Finals
170
01/27
W
DEC 7-3
B. Primus
ROCORI
Big Ole 2018
Round 2
170
01/20
W
MD 10-2
C. Verichak
Hibbing
New London - Spicer Invite
Placing Round
170
01/20
W
F 3-0 3:26
I. Erickson-Thoemke
St. Cloud Apollo
New London - Spicer Invite
Round 4
170
01/19
W
F 5-1 3:07
M. Romero
Sauk Centre - Melrose
New London - Spicer Invite
Round 2
170
01/16
W
DEC 6-5
W. Burke
---
Ortonville @ Clark/Willow Lake
Round 1
195
01/16
W
F 0-0 0:29
T. Alsalihi
Britton-Hecla
Ortonville @ Britton-Hecla
Round 1
182
01/01
W
F 0-0 2:24
P. Polipnick
Sauk Centre-Melrose
Ortonville @ Sauk Centre-Melrose
Round 1
195
01/01
W
DEC 9-4
W. Martin
Marshall
Marshall @ Ortonville
Round 1
182
12/19
W
DEC 9-4
W. Martin
Marshall
Ortonville vs. Marshall
Round 1
182
12/15
L
DEC 9-5
J. Martinez
---
Ortonville @ Border West Buccaneers
Round 1
182
12/14
W
F 0-0 0:49
M. Vig
Breckenridge
Breckenridge @ Ortonville
Round 1
182
12/02
W
F 9-0 3:24
D. Stewart
Benson
Belgrade-Brooten-Elrosa Jaguar Invite
(8), (4): 3rd Place
182
12/02
W
DEC 4-1
T. Kern
Belgrade-Brooten-Elrosa
Belgrade-Brooten-Elrosa Jaguar Invite
(8) Consol. Semi`s
182
12/01
L
F 7-3 2:18
M. Bergstrom
---
Belgrade-Brooten-Elrosa Jaguar Invite
(8) Semis; (4) Rd 2; (3) Rd 2
182
2016-2017
DATE
W/L
REPLAY
RESULT
OPPONENT
OPP. TEAM
EVENT
RND.
WT.
03/04
L
MD 10-1
M. Huemann
Goodhue
2017 MSHSL State Championships
Semis & WB (16 Man)
170A
03/04
W
DEC 4-2
N. Scott
Canby
2017 MSHSL State Championships
Cons. Round 1 (16 Man)
170A
03/03
L
F 5-0 1:53
A. Erpelding
---
2017 MSHSL State Championships
Quarters (16 Man)
170A
03/03
W
F 2-2 3:54
M.
---
2017 MSHSL State Championships
Champ Round 1 (16 Man)
170A
02/25
W
F 7-1 4:33
C. Wentland
Royalton-Upsala
MSHSL Section 5A
2nd Place Match (16 Man)
170
02/25
L
DEC 4-3
B. Dahl
Kerkhoven-Murdock-Sunburg
MSHSL Section 5A
1st and 3rd place
170
02/25
W
MD 10-1
D. Guzier
Belgrade-Brooten-Elrosa
MSHSL Section 5A
2nd Wrestleback and Semi (16 Man)
170
02/25
W
F 4-0 2:37
C. Schmitz
Paynesville
MSHSL Section 5A
Quarters & 1st WB (16 Man)
170
01/21
W
F 2-5 5:02
A. Schiltz
St. Cloud Apollo
New London - Spicer Invite
Round4
170
01/21
W
DEC 12-11
D. Guzier
Belgrade-Brooten-Elrosa
New London - Spicer Invite
Round2
170
01/20
W
MD 9-0
T. Bent
Webster Area
Ortonville vs. Webster Area
Round 1
195
2015-2016
DATE
W/L
REPLAY
RESULT
OPPONENT
OPP. TEAM
EVENT
RND.
WT.
02/20
L
DEC 17-10
N. Prokott
Holdingford
MSHSL Section 5A
Placement Matches (16 Man)
170
02/20
W
MD 11-3
J. Botello
LPGE-Browerville
MSHSL Section 5A
4th Wrestleback (16 Man)
170
02/20
L
DEC 4-2
M. Koosman
Benson
MSHSL Section 5A
Semis & 3rd WB (16 Man)
170
02/19
W
MD 13-3
J. Voss
Belgrade-Brooten-Elrosa
MSHSL Section 5A
Quarters & 1st WB (16 Man)
170
Related Content
May 24, 2022
2024-2025 Early NCAA Lineup Looks
May 17, 2024
Greatest Pins
May 2, 2024
2004 Women's Freestyle Athens Olympic Games
May 14, 2024
David Taylor Oklahoma State Press Conference
May 10, 2024