Mar 23-Dec 31 · Resumes Monday at 3:00 PM UTC
FloWrestling Radio Live
Jun 6-9 · Resumes Today at 8:30 AM UTC
Ranking Series #2
Jun 6-8 · Resumes Today at 11:30 AM UTC
Knockout Summer Slam 2024
Today · 12:30 PM UTC
2024 Ultimate Boys Freestyle Duals
Today · 2:00 PM UTC
Freeco USA Elementary National Duals
Jun 12-15, 12:00 PM UTC
14U National Duals
Jun 12-15, 3:00 PM UTC
16U National Duals
Jun 15, 2:00 PM UTC
2024 Summer Nationals
Jun 19-22, 2:00 PM UTC
Air Force Special Warfare JR Nationals
Jun 20-22, 1:00 PM UTC
Girls National Duals 14U & 16U: GR/WFS
Jun 21-26, 12:00 PM UTC
AAU Scholastic Duals
Jun 22, 10:10 PM UTC
Melee Til Midnight
Jun 24-Jul 7, 8:00 AM UTC
U17 & U20 European Championships
Jun 24-27, 11:30 PM UTC
Malecek Team Camp
Jun 27-29, 2:30 PM UTC
U17 Pan-American Championships
Schedule
Schedule
FloWrestling Logo
FloWrestling Logo
Watch
Search
Log In
SIGN UP
Schedule
Search
SIGN UP
Watch
News
Schedule
Brackets
Rankings
Athletes
Results
Favorite
Colt Jackson Boyles
Results
High School Results
High School
High School
Youth
Other
Season
2023-2024
2022-2023
2019-2020
Team Name
Burlington Notre Dame
DC Elite
DC Elite Wrestling
IA
Notre Dame, Burlington
Van Buren
Van Buren County
2023-2024
DATE
W/L
REPLAY
RESULT
OPPONENT
OPP. TEAM
EVENT
RND.
WT.
03/16
L
F 4-0 3:00
L. Cline
Missouri
2024 USA Wrestling 16U & JR FK Nationals
Rd 7
120
03/16
W
Replay
F 7-0 2:38
C. Sisneros
Camel Kids Wrestling
2024 USA Wrestling 16U & JR FK Nationals
Round 6
120
02/16
L
Replay
DEC 4-3
C. Boelman
North Polk
IHSAA State Championships
Round 5: Semis & 4th WB
2A-106
02/15
L
Replay
DEC 5-3
U. Courter
Nevada
IHSAA State Championships
Round 4: Quarters & 3rd WB
2A-106
02/14
W
Replay
F 2-0 0:42
G. Pumphrey
Eddyville-Blakesburg-Fremont
IHSAA State Championships
Round 2: 2nd Round & 1st WB
2A-106
02/14
W
Replay
F 2-0 0:32
G. Kuch
Benton Community
IHSAA State Championships
Round 1: 1st Round
2A-106
02/10
L
DEC 4-3
C. McCabe
Fairfield
IHSAA 2A District 3 @ Fairfield
Placement (12 Man)
106
02/10
W
F 2-0 0:58
C. McDonald
Centerville
IHSAA 2A District 3 @ Fairfield
Semis & WB (12 Man)
106
02/10
W
NC 0-0
C. McDonald
Centerville
IHSAA 2A District 3 @ Fairfield
2nd Place Match (12 Man)
106
01/27
W
F 6-0 4:59
D. Aney
Columbus Community/WMU
2024 SEISC Tournament
Finals
106
01/27
W
F 2-0 0:51
R. Lauderman
Pekin
2024 SEISC Tournament
WB & Semis
106
01/26
W
F 2-0 0:41
C. Blankenship
Louisa-Muscatine
Burlington Notre-Dame, L-M, Van Buren @ New London
Round 1
106
01/20
W
DEC 7-1
O. Klaas
Fennimore
Alburnett Duals 2024
Round 3 (4 Team)
113
01/20
W
F 2-0 0:13
Q. Mahoney
NH/TV
Alburnett Duals 2024
Round 3 (4 Team)
106
01/20
W
F 2-0 1:05
C. Grove
English Valleys-Tri County
Alburnett Duals 2024
Round 1 (4 Team)
106
01/20
W
F 7-1 2:00
G. Thuente
South Winneshiek
Alburnett Duals 2024
Round 2 (4 Team)
106
01/20
L
DEC 3-2
A. Dewitt
Alburnett
Alburnett Duals 2024
Round 2 (4 Team)
106
01/11
W
F 2-0 0:39
C. Walmsley
Lone Tree
Pekin / Lone Tree
Round 1
106
01/11
W
F 3-4 2:48
R. Lauderman
Pekin
Pekin / Lone Tree
Round 1
106
01/06
W
DEC 7-5 UTB
A. Bergman
Jesup
FARR JEBENS INVITATIONAL
Placement Matches (16 Man)
106
01/06
W
F 2-0 1:54
H. Campion
Anamosa
FARR JEBENS INVITATIONAL
Semis & 2nd WB (16 Man)
106
01/06
W
F 2-0 1:28
B. Brombaugh
Burlington Notre Dame
FARR JEBENS INVITATIONAL
Quarters & 1st WB (16 Man)
106
12/22
W
F 12-1 2:46
B. Baker
Regina, Iowa City
Nike Duals
Round 1
113
12/16
W
Replay
F 2-0 1:43
D. Aney
Columbus Community/WMU
Fort Madison Invitational
GOLD PLACEMENT
106
12/16
W
Replay
F 5-0 1:39
L. Hubbell
Ottumwa
Fort Madison Invitational
GOLD CONS SEMIS
106
12/16
L
Replay
DEC 4-1
E. Hyet
Dubuque Hempstead
Fort Madison Invitational
GOLD SEMIS & WB
106
12/16
W
Replay
F 9-2 1:57
A. Harger
Cedar Rapids Kennedy
Fort Madison Invitational
GOLD R1
106
12/16
W
Replay
F 2-0 1:40
G. Kuch
Benton Community
Fort Madison Invitational
Round 3 (16 Man)
106
12/16
W
Replay
F 7-1 0:58
C. Quittem
Fort Madison
Fort Madison Invitational
Round 2 (16 Man)
106
12/02
W
Replay
F 2-1 3:14
C. Mehlert
Union, LaPorte City
Cliff Keen Independence Invitational
Placement Matches (32 Man)
106
12/02
W
F 4-1 1:23
C. Watkinson
Prairie, Cedar Rapids
Cliff Keen Independence Invitational
3rd Wrestleback (32 Man)
106
12/02
L
Replay
MD 15-5
A. Dewitt
Alburnett
Cliff Keen Independence Invitational
Semis & 2nd WB (32 Man)
106
12/02
W
Replay
MD 10-1
G. Felder
Harrisburg
Cliff Keen Independence Invitational
Quarters & 1st WB (32 Man)
106
12/01
W
Replay
F 2-0 1:54
B. Jacobs
Greene County
Cliff Keen Independence Invitational
Round 3 (32 Man)
106
12/01
W
Replay
F 2-0 0:56
H. Shelton
Carlisle
Cliff Keen Independence Invitational
Round 2 (32 Man)
106
12/01
W
Replay
TF 16-1 4:35
D. Bilhorn
Milton
Cliff Keen Independence Invitational
Round 1 (32 Man)
106
10/27
L
Replay
DEC 7-0
J. Shipley
3F Wrestling
2023 Brian Keck Memorial Preseason Nationals
R4 - Champ & WB (128, 64, & 32)
106
10/27
W
FOR 0-0
L. Champagne
Grace M Davis High School Wrestling
2023 Brian Keck Memorial Preseason Nationals
R3 - WB (128 Man)
106
10/27
L
Replay
TF 16-1 4:00
M. Katschor
Dundee Wrestling Club
2023 Brian Keck Memorial Preseason Nationals
R2
106
2022-2023
DATE
W/L
REPLAY
RESULT
OPPONENT
OPP. TEAM
EVENT
RND.
WT.
02/01
L
DEC 4-0
R. Groom
North Mahaska
Moravia, Van Buren, Bedford, North Mahaska, Wayne
Round 1
106
01/28
L
F 6-2 1:06
C. West
Notre Dame, Burlington
SEISC Tournament
Finals
106
01/28
W
MD 13-2
C. Malcom
Wapello
SEISC Tournament
WB & Semis
106
01/28
W
F 6-1 1:08
C. Schott
Lone Tree
SEISC Tournament
Quarters
106
01/21
W
F 4-2 2:00
L. Adlfinger
Wilton
Louisa-Muscatine Wrestling Invitational
Round 5 A
106
01/21
W
MD 12-1
J. Weeda
Belle Plaine
Louisa-Muscatine Wrestling Invitational
Round 4 Consi SF
106
01/21
L
F 10-4 5:54
L. Adlfinger
Wilton
Louisa-Muscatine Wrestling Invitational
Round 2 QF and WB 1
106
01/14
W
DEC 5-1
J. Nelson
Columbus Community/WMU
2023 Mike Halupnick Big Red Invite
Round 5 (6 Man)
106
01/14
L
F 2-0 1:11
E. Newton
Davis County
2023 Mike Halupnick Big Red Invite
Round 4 (6 Man)
106
01/14
W
F 8-2 2:33
T. DeRaad
Knoxville
2023 Mike Halupnick Big Red Invite
Round 3 (6 Man)
106
01/14
W
F 14-2 2:18
S. Nelson
Oskaloosa
2023 Mike Halupnick Big Red Invite
Round 2 (6 Man)
106
01/14
W
MD 9-0
K. Fry
PCM, Monroe
2023 Mike Halupnick Big Red Invite
Round 1 (6 Man)
106
01/08
L
F 4-0 2:21
J. Johnson
Tipton
2023 Ottumwa Invitational
Placement Matches (16 Man)
106
01/07
W
DEC 7-6
L. Hubbell
Ottumwa Bulldogs
2023 Ottumwa Invitational
Round 4 (16 Man)
106
01/07
L
F 2-2 1:48
R. Utterback
Sigourney
2023 Ottumwa Invitational
Round 3 (16 Man)
106
01/07
W
TF 21-6 5:51
B. Crall
Albia
2023 Ottumwa Invitational
Round 2 (16 Man)
106
01/07
W
MD 13-3
L. Travis
Creston
2023 Ottumwa Invitational
Round 1 (16 Man)
106
10/28
L
Replay
DEC 7-3
K. Silz
CO
Brian Keck Memorial Preseason Nationals
R6 - Champ & WB (128, 64, 32, & 16)
100
10/28
W
Replay
F 2-0 1:00
D. Naldrett
MT
Brian Keck Memorial Preseason Nationals
R5 - WB (128 & 64)
100
10/28
L
Replay
DEC 6-2
B. Hawkins
CO
Brian Keck Memorial Preseason Nationals
R4 - Champ & WB (128, 64, & 32)
100
2019-2020
DATE
W/L
REPLAY
RESULT
OPPONENT
OPP. TEAM
EVENT
RND.
WT.
11/16
W
MD 9-1
D. Ayala
Evansdale Wolves
VSWC Steve Johnson Memorial Tournament
Round 4
6
11/16
W
DEC 2-0
C. McCabe
Stars & Stripes
VSWC Steve Johnson Memorial Tournament
Round 3
6
11/16
W
DEC 3-2
M. Shirk
Pack732
VSWC Steve Johnson Memorial Tournament
Round 2
6
11/16
W
F 2-0 0:29
Z. Eggers
CIWC - Team Intensity
VSWC Steve Johnson Memorial Tournament
Round 1 (5 Man)
6
Related Content
May 24, 2022
2024-2025 Early NCAA Lineup Looks
May 17, 2024
Greatest Pins
May 2, 2024
2004 Women's Freestyle Athens Olympic Games
May 14, 2024
David Taylor Oklahoma State Press Conference
May 10, 2024