Mar 23-Dec 31 · Resumes Monday at 3:00 PM UTC
FloWrestling Radio Live
Jun 6-9 · Resumes Today at 8:30 AM UTC
Ranking Series #2
Jun 6-8 · Resumes Today at 11:30 AM UTC
Knockout Summer Slam 2024
Today · 12:30 PM UTC
2024 Ultimate Boys Freestyle Duals
Today · 2:00 PM UTC
Freeco USA Elementary National Duals
Jun 12-15, 12:00 PM UTC
14U National Duals
Jun 12-15, 3:00 PM UTC
16U National Duals
Jun 15, 2:00 PM UTC
2024 Summer Nationals
Jun 19-22, 2:00 PM UTC
Air Force Special Warfare JR Nationals
Jun 20-22, 1:00 PM UTC
Girls National Duals 14U & 16U: GR/WFS
Jun 21-26, 12:00 PM UTC
AAU Scholastic Duals
Jun 22, 10:10 PM UTC
Melee Til Midnight
Jun 24-Jul 7, 8:00 AM UTC
U17 & U20 European Championships
Jun 24-27, 11:30 PM UTC
Malecek Team Camp
Jun 27-29, 2:30 PM UTC
U17 Pan-American Championships
Schedule
Schedule
FloWrestling Logo
FloWrestling Logo
Watch
Search
Log In
SIGN UP
Schedule
Search
SIGN UP
Watch
News
Schedule
Brackets
Rankings
Athletes
Results
Favorite
Benjamin Zalapi
Results
High School Results
High School
High School
Youth
Other
Season
2018-2019
2017-2018
2015-2016
2010-2011
2018-2019
DATE
W/L
REPLAY
RESULT
OPPONENT
OPP. TEAM
EVENT
RND.
WT.
01/26
W
F 5-2 3:17
S. Lwin
Rockford (East)
NIC-10 Varsity Conference 2019
Placement Matches (8 Man)
152
01/26
W
DEC 7-3
A. Schwartz
---
NIC-10 Varsity Conference 2019
2nd Wrestleback (8 Man)
152
01/26
W
F 11-2 1:41
E. Price
Freeport (H.S.)
NIC-10 Varsity Conference 2019
Semis & 1st WB (8 Man)
152
01/26
L
DEC 6-5
P. Schuelke
---
NIC-10 Varsity Conference 2019
Quarterfinals (8 Man)
152
09/09
L
FOR 0-0
B. Rodriguez
Goshen
IndianaMat Hoosier Preseason Open
Round 2
148
09/09
L
DEC 1-0
B. Maertz
---
IndianaMat Hoosier Preseason Open
Round 1 64 Champ
148
2017-2018
DATE
W/L
REPLAY
RESULT
OPPONENT
OPP. TEAM
EVENT
RND.
WT.
02/10
L
DEC 3-1
D. Chisum
Zion (Z.-Benton)
IHSA 3A Sectional @ Barrington
4th Wrestleback (16 Man)
170
02/10
W
DEC 7-2
R. Damenti
Libertyville
IHSA 3A Sectional @ Barrington
Semis & 3rd WB (16 Man)
170
02/10
W
FOR 0-0
S. Austin
---
IHSA 3A Sectional @ Barrington
2nd Wrestleback (16 Man)
170
02/10
L
DEC 5-3
J. Goldberg
Lake Zurich
IHSA 3A Sectional @ Barrington
Round 1 (16 Man)
170
02/03
W
DEC 8-1
C. Wyatt
Rockford (East)
IHSA 3A Regional @ DeKalb
Placement Matches
170
02/03
W
DEC 3-1
R. Wiggins
Algonquin (Jacobs)
IHSA 3A Regional @ DeKalb
Consi Semis
170
02/03
L
DEC 2-0
J. Schmerbach
---
IHSA 3A Regional @ DeKalb
Semis and WB3
170
02/03
W
MD 9-1
C. Wyatt
Rockford (East)
IHSA 3A Regional @ DeKalb
Quarters and WB1
170
01/27
W
F 2-0 1:09
C. Wyatt
Rockford (East)
NIC-10 Varsity Conference 2018
Placement Matches (8 Man)
170
01/27
W
FOR 0-0
R. Derry
Machesney Park Harlem
NIC-10 Varsity Conference 2018
2nd Wrestleback (8 Man)
170
01/27
L
DEC 3-0
M. Dedmond
Freeport (H.S.)
NIC-10 Varsity Conference 2018
Semis & 1st WB (8 Man)
170
01/27
W
F 7-0 5:35
J. Jones
Rockford (Guilford)
NIC-10 Varsity Conference 2018
Quarterfinals (8 Man)
170
01/19
W
F 0-0 2:46
R. Derry
Harlem
Hononegah @ Harlem
Round 1
170
01/06
L
FOR 0-0
Z. Armstrong
---
XLIII Sycamore Invitational
Championship 7th Place
170
01/06
L
FOR 0-0
W. Heimann
MAHOMET (M-SEYMOUR)
XLIII Sycamore Invitational
Championship Wrestlebacks
170
01/06
L
DEC 2-1
G. Rich
---
XLIII Sycamore Invitational
Championship Quarterfinals
170
01/06
W
DEC 4-1
N. Butzman
MAPLE PARK (KANELAND)
XLIII Sycamore Invitational
Round 3 (24 Man)
170
01/06
W
TF 18-3 4:06
N. Weise
McHENRY
XLIII Sycamore Invitational
Round 2
170
12/23
L
DEC 3-2 UTB
J. Zellner
LUXEMBERG-CASCO (WI)
30th Annual Al Dvorak Invitational
Wrestleback Round 4
170
12/22
W
DEC 4-3
C. Rosenberg
---
30th Annual Al Dvorak Invitational
Wrestleback Round 3
170
12/22
W
MD 11-0
K. Jauch
---
30th Annual Al Dvorak Invitational
Wrestleback Round 2
170
12/22
L
TF 16-1 4:25
M. Dedmond
FREEPORT (HS)
30th Annual Al Dvorak Invitational
2nd Round and Wrestleback Round 1
170
12/22
W
DEC 3-1
J. Duncan
OSWEGO (HS)
30th Annual Al Dvorak Invitational
1st Round
170
12/02
L
DEC 3-0
C. Palmer
---
MegaDuals
Champ. Round 1
170
10/28
L
DEC 3-0
Z. Grimes
SPARTAN MAT CLUB
USAW Preseason Nationals - HS Boys
R5 - WB (128 & 64)
182
10/28
L
F 11-1 3:21
J. Wempen
Ubasa Wrestling Academy
USAW Preseason Nationals - HS Boys
R2
182
2015-2016
DATE
W/L
REPLAY
RESULT
OPPONENT
OPP. TEAM
EVENT
RND.
WT.
01/30
L
DEF 0-0
C. Cole
Auburn
NIC-10 Varistiy Conference 2016
Placement Matches (8 Man)
145
01/30
L
DEF 2-0 2:00
J. Stimpert
Freeport
NIC-10 Varistiy Conference 2016
2nd Wrestleback (8 Man)
145
01/30
W
DEC 8-7
A. Rodriguez
---
NIC-10 Varistiy Conference 2016
Semis & 1st WB (8 Man)
145
01/30
L
DEC 5-1
J. Tapia
Belvidere
NIC-10 Varistiy Conference 2016
Quarterfinals (8 Man)
145
01/10
L
F 4-1 1:52
C. Allen
HAMPSHIRE
XLI Sycamore Invitational
Gold Division Championship
138
01/09
W
DEC 6-4
H. Flores
BELVIDERE (HS)
XLI Sycamore Invitational
Gold Division Semifinals and Wrestlebacks
138
01/09
W
F 10-0 2:29
E. Cortez
VILLA PARK (WILLOWBROOK)
XLI Sycamore Invitational
Gold Division Quarterfinals
138
01/09
L
DEC 3-1
A. Garcia
STERLING (HS)
XLI Sycamore Invitational
Round 3 (24 Man)
138
01/09
W
TF 17-2 6:00
C. King
---
XLI Sycamore Invitational
Round 2 (24 Man)
138
12/23
L
F 10-1 3:09
J. Stein
MASON (OH)
28th Al Dvorak Memorial Invitational
Quarters & 3rd WB (32 Man)
152
12/22
W
F 4-0 2:41
N. Knight
Chicago (BOWEN)
28th Al Dvorak Memorial Invitational
2nd Wrestleback (32 Man)
152
12/22
L
DEC 5-1
C. jr.
BOLINGBROOK
28th Al Dvorak Memorial Invitational
Round 2 Champ & WB (32 Man)
152
12/22
W
F 1-0 4:45
N. Nagle
Villa Park (WILLOWBROOK)
28th Al Dvorak Memorial Invitational
Round 1 (32 Man)
152
11/28
W
F 9-4 2:31
A. Fetzer
Huntley
Rockford East Freshmen Invitational
Placement Matches
152
11/28
W
DEC 6-5
L. Beck
Rochelle
Rockford East Freshmen Invitational
Semis & 2nd Consolation
152
11/28
W
F 5-0 0:34
J. Howard
Warren Township
Rockford East Freshmen Invitational
Quarters & Cons Round 1
152
11/28
W
F 0-0 3:08
I. Watkins
---
Rockford East Freshmen Invitational
Round 1 (16 Man)
152
2010-2011
DATE
W/L
REPLAY
RESULT
OPPONENT
OPP. TEAM
EVENT
RND.
WT.
10/30
L
DEC 7-0
H. Koenig
pinnacle
USA Wrestling Preseason Nationals
R12.1 - Placements
80
10/30
L
DEC 2-1
C. Bell
mahomet youth
USA Wrestling Preseason Nationals
R11 - Cons Semis
80
10/30
L
F 7-2 1:45
K. Jahn
LAW
USA Wrestling Preseason Nationals
R 10.1 Semifinals
80
10/30
W
MD 13-0
T. Steffen
Elite Takedown Club
USA Wrestling Preseason Nationals
R8 - Quarters & WB
80
Related Content
May 24, 2022
2024-2025 Early NCAA Lineup Looks
May 17, 2024
Greatest Pins
May 2, 2024
2004 Women's Freestyle Athens Olympic Games
May 14, 2024
David Taylor Oklahoma State Press Conference
May 10, 2024