Mar 23-Dec 31 · Resumes Today at 3:00 PM UTC
FloWrestling Radio Live
Jun 12-15 · Resumes Today at 1:00 PM UTC
14U National Duals
Jun 12-15 · Resumes Today at 1:50 PM UTC
16U National Duals
Jun 15, 2:00 PM UTC
2024 Summer Nationals
Jun 19-22, 2:00 PM UTC
Air Force Special Warfare JR Nationals
Jun 20-22, 1:00 PM UTC
Girls National Duals 14U & 16U: GR/WFS
Jun 21-26, 12:00 PM UTC
AAU Scholastic Duals
Jun 22, 10:10 PM UTC
Melee Til Midnight
Jun 24-Jul 7, 8:00 AM UTC
U17 & U20 European Championships
Jun 24-27, 11:30 PM UTC
Malecek Team Camp
Jun 27-29, 2:30 PM UTC
U17 Pan-American Championships
Jun 27-29, 3:00 PM UTC
Western States Championships
Jun 28-29, 8:00 AM UTC
UWW Beach World Series - France
Jun 28-30, 2:00 PM UTC
Kids Freestyle & GrecoRoman National Ch
Jun 28-29, 4:00 PM UTC
Rocky Mountain National
Schedule
Schedule
FloWrestling Logo
FloWrestling Logo
Watch
Search
Log In
SIGN UP
Schedule
Search
SIGN UP
Watch
News
Schedule
Brackets
Rankings
Athletes
Results
Favorite
Nick Leonard
Results
High School Results
High School
High School
Other
Season
2018-2019
2017-2018
Team Name
Estherville
Estherville Lincoln Central
Estherville-Lincoln Central
2018-2019
DATE
W/L
REPLAY
RESULT
OPPONENT
OPP. TEAM
EVENT
RND.
WT.
02/02
L
F 2-0 0:48
J. Bockman
Okoboji
IHSAA 2A Sect 14
1st and 3rd Place
152
02/02
L
F 2-0 0:59
K. Rieck
Spirit Lake Park
IHSAA 2A Sect 14
Semis & 1st Wrestleback (8 Man)
152
02/02
W
F 13-0 2:49
B. Lillefloren
Ridge View
IHSAA 2A Sect 14
Quarterfinals (8 Man)
152
01/26
L
F 10-2 2:56
C. Wood
Cherokee
Lakes Conference 2019
Placement Matches (8 Man)
152
01/26
W
F 0-0 0:42
T. Coleman
Spencer
Lakes Conference 2019
2nd Wrestleback (8 Man)
152
01/26
L
F 4-0 1:09
K. Rieck
Spirit Lake
Lakes Conference 2019
Semis & 1st WB (8 Man)
152
01/25
W
DEC 19-17
T. Mattson
Storm Lake
Lakes Conference 2019
Quarterfinals (8 Man)
152
01/12
L
F 2-0 1:14
G. Arp
---
Bob Sharp Invitational
3rd Wrestleback (16 Man)
145
01/12
L
F 7-1 3:30
M. Cervantes
---
Bob Sharp Invitational
Champ Round 1 (16 Man)
145
01/10
L
F 0-0 2:34
A. Axford
---
Tracy-Milroy-Balaton-Westbrook-Walnut-Grove @ Estherville Lincoln Central
Round 1
145
01/05
W
F 2-2 3:02
W. Cam
Sioux Center
Sheldon Orab Dual Team Tournament 2019
Round 5 (6 Team)
145
01/05
W
F 0-0 2:26
F. Munoz
Sheldon/South O`Brien
Sheldon Orab Dual Team Tournament 2019
Round 2 (6 Team)
145
01/05
W
F 10-2 3:23
A. Durazo
Sioux Central
Sheldon Orab Dual Team Tournament 2019
Round 3 (6 Team)
145
01/05
L
F 10-0 2:35
A. Axford
---
Sheldon Orab Dual Team Tournament 2019
Round 1 (6 Team)
145
12/21
L
F 4-1 1:58
J. Kerger
Logan-Magnolia
Sergeant Bluff-Luton Tournament
Semis & 1st WB (8 Man)
145
12/21
L
F 4-1 1:58
J. Kerger
Logan-Magnolia
Sergeant Bluff-Luton Tournament
Semis & 1st WB (8 Man)
145
12/21
L
F 21-8 2:37
B. Todd
Bishop Heelan Catholic
Sergeant Bluff-Luton Tournament
Quarterfinals (8 Man)
145
12/21
L
F 21-8 2:37
B. Todd
Bishop Heelan Catholic
Sergeant Bluff-Luton Tournament
Quarterfinals (8 Man)
145
12/15
L
F 7-2 1:50
S. Watson
West Monona
Austin Roberts Memorial Tournament
Placement Matches
145
12/15
L
TF 23-7 6:00
M. Dawson
---
Austin Roberts Memorial Tournament
3rd Cons Rd (Cons Finals)
145
12/15
W
DEC 8-4
K. Carey
Sibley-Ocheyedan
Austin Roberts Memorial Tournament
Semi-finals and 2nd Cons Rd
145
12/15
L
F 2-0 0:44
W. Kooi
West Lyon
Austin Roberts Memorial Tournament
Quarter-finals and 1st Cons Rd
145
12/14
W
F 12-12 3:53
K. Carey
---
Storm Lake/ ELC/ MOC-FV/ S-O Dual
Champ. Round 1
145
12/14
L
F 7-4 3:07
K. Wiegert
Storm Lake
Storm Lake/ ELC/ MOC-FV/ S-O Dual
Champ. Round 1
152
12/08
L
F 4-4 1:29
B. Peterson
Lake Mills
Bob Roethler Invitational
Placement Matches (16 Man)
145
12/08
L
F 7-2 1:26
C. Johnson
Algona
Bob Roethler Invitational
3rd Wrestleback (16 Man)
145
12/08
L
F 2-0 0:59
S. Griffin
Emmetsburg
Bob Roethler Invitational
Semis & 2nd WB (16 Man)
145
12/08
W
TF 30-13 5:42
T. Mattson
Storm Lake
Bob Roethler Invitational
Quarters & 1st WB (16 Man)
145
12/08
W
DEC 13-8
E. Mortensen
OA-BCIG
Bob Roethler Invitational
Champ Round 1 (16 Man)
145
12/08
L
DEC 9-3
F. Satern
---
Algona JV Tournament
Round 3
Bracket15
12/08
L
DEC 13-12
M. Talbot
Algona
Algona JV Tournament
Round 2
Bracket15
12/07
L
F 5-5 2:31
B. Reynolds
Webster City
Algona JV Tournament
Round 1
Bracket15
12/07
W
F 4-2 1:27
M. Frangenberg
Spirit Lake Park
ELC/SLP/WC JV
Champ. Round 1
152
12/07
W
F 2-0 1:14
B. Leathers
---
ELC/SLP/WC JV
Champ. Round 1
152
2017-2018
DATE
W/L
REPLAY
RESULT
OPPONENT
OPP. TEAM
EVENT
RND.
WT.
01/20
L
F 14-1 2:49
C. Throndson
Riceville
Riceville Cat invite
Round 5 (6 Man)
145
01/20
W
F 0-7 1:38
W. Hermeier
Waukon
Riceville Cat invite
Round 4 (6 Man)
145
01/20
W
F 2-0 1:27
m. oberbroeckling
Tripoli
Riceville Cat invite
Round 3 (6 Man)
145
01/20
W
F 0-0 1:00
C. Nolting
Waukon
Riceville Cat invite
Round 2 (6 Man)
145
01/13
W
F 8-0 2:50
B. Walton
---
ELC Duals 2018
Round 2 (6 Team)
138
01/13
L
F 6-2 0:42
N. Cornwall
---
ELC Duals 2018
Round 4 (6 Team)
145
01/13
W
F 2-2 1:44
J. Kop
Central Lyon/George-Little Rock
ELC JV Tournament
Round 2 (5 Man)
JV5
01/12
L
F 2-0 0:56
T. Larson
Humboldt
ELC JV Tournament
Round 5 (5 Man)
JV5
01/12
L
F 2-0 1:24
G. Paulson
Estherville Lincoln Central
ELC JV Tournament
Round 4 (5 Man)
JV5
01/12
L
F 2-0 1:08
D. Kelderman
Central Lyon/George-Little Rock
ELC JV Tournament
Round 1 (5 Man)
JV5
01/09
W
F 12-2 2:41
J. Makinson
South Central
E-Hawk JV Invite
Round 3
Bracket 9
01/09
W
DEC 12-10
D. Naig
Graettinger
E-Hawk JV Invite
Round 2
Bracket 9
01/08
W
F 2-0 1:22
N. Olesen
Storm Lake
E-Hawk JV Invite
Round 1
Bracket 9
12/16
W
F 2-0 0:53
I. Molendorp
Sibley-Ocheyedan
Austin Roberts Memorial JV Tournament
Round 3
136-141
12/16
W
F 2-2 1:09
L. Kramer
Boyden-Hull-Rock Valley
Austin Roberts Memorial JV Tournament
Round 2
136-141
12/16
W
F 14-3 2:51
D. Kelderman
Central Lyon-George-Little Rock
Austin Roberts Memorial JV Tournament
Round 1
136-141
12/15
L
F 6-1 2:13
M. Vaas
Moc-Floyd Valley
ELC/St.Lake/ MOC/Sibley
Champ. Round 1
145
12/15
L
F 6-2 2:24
A. Rios
Storm Lake
ELC/St.Lake/ MOC/Sibley
Champ. Round 1
138
12/09
L
F 9-1 2:33
T. Gansen
Clear Lake
Algona JV Tournament
Round 3
138-143
12/09
W
F 5-0 0:54
P. Woodbeck
Eagle Grove
Algona JV Tournament
Round 2
138-143
12/08
L
F 5-4 1:02
S. Wheat
Fort Dodge
Algona JV Tournament
Round 1
138-143
Related Content
May 24, 2022
2024-2025 Early NCAA Lineup Looks
May 17, 2024
Greatest Pins
May 2, 2024
2004 Women's Freestyle Athens Olympic Games
May 14, 2024
David Taylor Oklahoma State Press Conference
May 10, 2024