Mar 23-Dec 31 · Resumes Monday at 3:00 PM UTC
FloWrestling Radio Live
May 31-Jun 2 · Resumes Today at 1:30 PM UTC
U23 Nationals and U20 World Team Trials
May 31-Jun 2 · Resumes Today at 2:00 PM UTC
Southern Plains Regional Championships
Today · 12:00 PM UTC
Spartan Nationals
Today · 3:00 PM UTC
CAUSA FS/GR State
Jun 6-9, 8:30 AM UTC
Ranking Series #2
Jun 8-9, 12:30 PM UTC
2024 Ultimate Boys Freestyle Duals
Jun 12-15, 12:00 PM UTC
14U National Duals
Jun 12-15, 3:00 PM UTC
16U National Duals
Jun 15, 2:00 PM UTC
2024 Summer Nationals
Jun 19-22, 2:00 PM UTC
Air Force Special Warfare JR Nationals
Jun 20-22, 1:00 PM UTC
Girls National Duals 14U & 16U: GR/WFS
Jun 21-26, 12:00 PM UTC
AAU Scholastic Duals
Jun 22, 10:10 PM UTC
Melee Til Midnight
Jun 24-Jul 7, 8:00 AM UTC
U17 & U20 European Championships
Schedule
Schedule
FloWrestling Logo
FloWrestling Logo
Watch
Search
Log In
SIGN UP
Schedule
Search
SIGN UP
Watch
News
Schedule
Brackets
Rankings
Athletes
Results
Favorite
Makayel Smith-Jackson
Results
High School Results
Team Name
Statesville
Statesville Senior High School
2023-2024
DATE
W/L
REPLAY
RESULT
OPPONENT
OPP. TEAM
EVENT
RND.
WT.
02/10
L
MD 10-2
A. Cano
West Mecklenburg
NCHSAA 3A Midwest Regional
1st WB
120
02/10
L
F 2-0 1:20
K. Simpson
Parkwood
NCHSAA 3A Midwest Regional
Round 1 (16 Man)
120
01/20
L
DEC 9-2
C. Powell
St. Stephens
Western Foothills individual Conference
2nd Wrestleback (8 Man)
120
01/19
L
F 2-0 1:31
K. Wallace
North Iredell
Western Foothills individual Conference
Quarterfinals (8 Man)
120
01/19
W
F 5-2 1:45
T. Clerkley
Hickory
Western Foothills individual Conference
Semis & 1st WB (8 Man)
120
01/17
W
DEC 12-7
K. Wallace
North Iredell
North Iredell @ Statesville
Round 1
120
01/11
L
F 0-0
K. Helms
North Lincoln
Conf. Tri @ Foard
Round 1
120
01/07
L
F 0-0 3:58
A. Dancy
St. Stephens
West Iredell Tri
Round 1
126
01/07
W
F 0-0 2:32
T. Smith
West Iredell
West Iredell Tri
Round 1
126
01/04
L
F 0-0 0:50
C. Mitchell
Hunter Huss
East Lincoln Quad Jan 3rd
Round 1
126
01/04
L
F 0-0
A. Whatley
East Lincoln
East Lincoln Quad Jan 3rd
Round 1
132
12/28
L
F 4-0 1:23
J. Escobar
East Davidson
RJR Holiday Invitational
VARSITY ROUND 3
126
12/28
L
F 4-7 3:41
I. Kirk
Jimmy C. Draughn
RJR Holiday Invitational
VARSITY ROUND 1
126
12/21
L
F 0-0 0:50
B. Reid
Hibriten
Quad at Statesville (Hibriten, Elkin, Carson)
Round 1
126
12/21
W
DEC 10-5
M. Thomas
Elkin
Quad at Statesville (Hibriten, Elkin, Carson)
Round 1
126
12/21
W
F 0-0
H. perez
Jesse Carson
Quad at Statesville (Hibriten, Elkin, Carson)
Round 1
126
12/20
L
F 7-1 5:51
D. Freeman
South Iredell
Tri at South Iredell (Statesville, Hopewell)
Round 1
126
12/13
W
F 0-0
W. Hammond
Crest
Quad at Newton-Conover
Round 1
126
12/13
L
DEC 12-8
G. Garrison
Jimmy C. Draughn
Quad at Newton-Conover
Round 1
126
12/13
L
F 4-0 2:19
A. Garcia
Newton Conover
Quad at Newton-Conover
Round 1
126
12/08
L
F 0-0 4:24
G. Garrison
Jimmy C. Draughn
Quad at Draughn (West Iredell, Alexander Central, Statesville)
Round 1
126
12/08
L
F 0-0
H. Martin
West Iredell
Quad at Draughn (West Iredell, Alexander Central, Statesville)
Round 1
126
12/08
L
F 0-0
I. Ayers
Alexander Central
Quad at Draughn (West Iredell, Alexander Central, Statesville)
Round 1
126
12/06
L
F 0-0 1:08
I. Ayers
Alexander Central
Tri at Statesville (Alexander Central, West Cabarrus)
Round 1
126
12/06
W
F 0-0 2:14
L. Dowell
West Cabarrus
Tri at Statesville (Alexander Central, West Cabarrus)
Round 1
126
11/30
L
F 2-0 2:45
F. Teniente
West Caldwell
Quad at Statesville (North Davidson, West Caldwell, Harding)
Round 1
120
11/30
L
F 0-0 4:20
L. White
North Davidson
Quad at Statesville (North Davidson, West Caldwell, Harding)
Round 1
120
11/30
L
F 0-0 2:45
F. Teniente
West Caldwell
Quad at Statesville (North Davidson, West Caldwell, Harding)
Round 1
120
11/22
L
F 0-0
S. Fontana
Starmount
Dual Tournament at Statesville
Round 1
126
11/22
L
F 0-0
S. Rees
Forbush
Dual Tournament at Statesville
Round 1
126
11/22
W
F 0-0
A. Castillo
Wilkes Central
Dual Tournament at Statesville
Round 1
126
11/22
W
DEC 9-4
R. Madena
Bunker Hill
Dual Tournament at Statesville
Round 1
126
11/22
L
F 0-0 2:36
R. Kinter
Thomas Jefferson Classical Academy
Dual Tournament at Statesville
Round 1
126
11/18
L
F 2-0 2:44
C. Campbell
North Iredell High School
Craig White Invite
Cons. Round 2 (10 Man) Champ Semi
120
11/18
L
F 5-0 1:59
J. Wilkes
RJ Reynolds
Craig White Invite
Quarters
120
11/15
L
F 0-0 3:52
D. Dubrasky
East Forsyth
Quad at Forbush (Statesville, East Forsyth, East Rowan)
Round 1
126
11/15
L
F 0-0 1:26
J. Pina-Velasquez
Forbush
Quad at Forbush (Statesville, East Forsyth, East Rowan)
Round 1
126
11/14
W
F 5-13 2:06
C. Heald
East Rowan
Quad at Forbush (Statesville, East Forsyth, East Rowan)
Round 1
126
Related Content
May 24, 2022
2024-2025 Early NCAA Lineup Looks
May 17, 2024
Greatest Pins
May 2, 2024
2004 Women's Freestyle Athens Olympic Games
May 14, 2024
David Taylor Oklahoma State Press Conference
May 10, 2024