Mar 23-Dec 31, 3:00 PM UTC
FloWrestling Radio Live
May 25-27, 12:00 PM UTC
NHSCA National Duals
May 25-26, 1:00 PM UTC
U16 and Junior FS and GR State 2024
May 25, 3:00 PM UTC
Heroes Conquest
May 25, 3:00 PM UTC
CUSAW 2024 Freestyle and Greco State Cha
May 25-26, 4:00 PM UTC
Canadian U23 Champs & World Team
May 25, 4:00 PM UTC
Mark Halvorson Memorial (2024)
May 26, TBD
U16 and Junior Greco State 2024
May 31-Jun 2, 2:00 PM UTC
U23 Nationals and U20 World Team Trials
May 31-Jun 2, 11:00 PM UTC
Southern Plains Regional Championships
Jun 1, 12:00 PM UTC
TESTING TOURNAMENT
Jun 1-2, 12:00 PM UTC
Spartan Nationals
Jun 1-2, 3:00 PM UTC
CAUSA FS/GR State
Jun 6-9, 8:30 AM UTC
Ranking Series #2
Jun 8-9, 12:30 PM UTC
2024 Ultimate Boys Freestyle Duals
Schedule
Schedule
FloWrestling Logo
FloWrestling Logo
Watch
Search
Log In
SIGN UP
Schedule
Search
SIGN UP
Watch
News
Schedule
Brackets
Rankings
Athletes
Results
Favorite
Sloan Johannsen
Results
High School Results
High School
High School
International
Youth
Other
Season
2023-2024
2022-2023
2021-2022
2020-2021
Team Name
Boys Watertown
LOG
Legends of Gold
SD
SD Blue
SD Renegades
South Dakota
Watertown
2023-2024
DATE
W/L
REPLAY
RESULT
OPPONENT
OPP. TEAM
EVENT
RND.
WT.
02/24
L
DEC 5-2
R. Zens
Aberdeen Central
SDHSAA Boys State Championships
Championship
A126
02/23
W
DEC 5-1
T. Zebroski
Sturgis Brown
SDHSAA Boys State Championships
Semis
A126
02/22
W
MD 15-2
R. Tschetter
Rapid City Central
SDHSAA Boys State Championships
Quarterfinals
A126
02/22
W
TF 16-1 4:09
J. Johnson
Milbank
SDHSAA Boys State Championships
Round 1 (16 Man)
A126
02/17
W
DEC 7-1
A. Wells
Sioux Falls Jefferson
SDHSAA Region 1A
Placements
126
02/17
W
FOR 0-0
J. Wilkens
Madison
SDHSAA Region 1A
Semis and WB3
126
02/17
W
F 12-1 2:38
C. Kline
Sioux Falls Roosevelt
SDHSAA Region 1A
Round 2 - Quarters and WB1
126
02/10
W
TF 19-4 5:41
L. Schoenhard
Pierre T.F. Riggs
SDHSAA State Class A Dual Championships
Semis & 1st WB (8 Team)
126
02/10
W
DEC 9-4
T. Zebroski
Sturgis Brown
SDHSAA State Class A Dual Championships
Placement Matches (8 Team)
126
02/10
W
F 10-1 2:39
B. Collins
Rapid City Stevens
SDHSAA State Class A Dual Championships
Quarterfinals (8 Team)
126
02/03
W
DEC 5-0
A. Wells
Sioux Falls Jefferson
2024 Yankton Boys Invitational
16 Man Placement Matches
126
02/03
W
F 4-1 1:53
B. Collins
Rapid City Stevens
2024 Yankton Boys Invitational
Semis and WB
126
02/03
W
F 10-1 2:53
T. Audiss
Tea
2024 Yankton Boys Invitational
Quarters and 1st Round WB
126
02/03
W
F 2-0 0:42
S. Johnson
Brookings
2024 Yankton Boys Invitational
Round 1
126
02/02
W
F 2-0 0:53
B. Meyer
Huron
Watertown @ Huron
Round 1
126
01/27
W
DEC 5-3
R. Zens
Boys Aberdeen Central
2024 Boys Lee Wolf Invitational
Placement Matches 1st, 3rd, 5th (16 Man)
Boys 126
01/27
W
MD 16-4
S. Kuklok
Boys Bismarck Century
2024 Boys Lee Wolf Invitational
Semis & 3rd WB (16 Man)
Boys 126
01/27
W
TF 23-7 4:30
A. Hill
Boys Wessington Spr/Woonsocket/Wolsey-Wessington
2024 Boys Lee Wolf Invitational
Quarters & 1st WB (16 Man)
Boys 126
01/26
W
F 5-0 1:23
S. Lamont
Harrisburg
Watertown @ Harrisburg
Round 1
126
01/26
W
F 2-0 1:00
A. Moore
Aberdeen Central
Aberdeen Central vs. Watertown
Round 1
126
01/20
W
F 2-0 0:18
D. Gukeisen
Mitchell
MHS/WHS/BV Tri
Round 1
126
01/19
W
TF 15-0 5:21
B. Shoemaker
Brandon Valley
MHS/WHS/BV Tri
Round 1
126
01/19
W
F 10-3 2:23
J. Giles
Milbank
Watertown @ Milbank
Round 1
126
01/13
W
F 2-0 1:42
L. Schoenhard
Pierre T.F. Riggs
Watertown @ Pierre T.F. Riggs
Round 1
126
01/06
L
DEC 6-5
R. Zens
Aberdeen Central
2024 Bismarck Rotary - Varsity
Placement Matches (32 Man)
127
01/06
W
MD 10-2
R. Tschetter
Rapid City Central
2024 Bismarck Rotary - Varsity
Semis & 4th WB
127
01/05
W
F 4-1 1:55
D. Humeniuk
Moorhead
2024 Bismarck Rotary - Varsity
Quarters (32 Man)
127
01/05
W
F 9-2 1:13
J. Klitzke
Dickinson
2024 Bismarck Rotary - Varsity
Round 2 Champ & WB (32 Man)
127
01/05
W
F 4-1 1:57
J. Wadeson
West Fargo Sheyenne
2024 Bismarck Rotary - Varsity
Round 1 (32 Man)
127
12/30
W
DEC 1-0
A. Wells
Sioux Falls Jefferson
2023 Floyd Farrand Boys Invitational
Placing Round
126
12/30
W
F 8-7 4:39
I. Metz
Sisseton
2023 Floyd Farrand Boys Invitational
Semis and WR with Semis
126
12/30
W
F 8-1 1:42
R. Williams
Sioux Falls Washington
2023 Floyd Farrand Boys Invitational
Quarters and WB with Quarters
126
12/30
W
F 4-1 0:55
C. Kline
Sioux Falls Roosevelt
2023 Floyd Farrand Boys Invitational
16 Round 1 & 32 Round 2
126
12/15
W
F 11-2 2:13
J. Milliron
Brookings
Brookings @ Watertown
Round 1
126
12/09
W
DEC 4-3
R. Zens
Aberdeen Central
Rapid City Invitational
Placement Matches (32 Man)
126
12/09
W
DEC 4-2 SV
B. DeForest
Bismarck
Rapid City Invitational
Semis & 5th WB (32 Man)
126
12/09
W
MD 10-1
K. Vessells
West Central
Rapid City Invitational
Quarters & 3rd WB (32 Man)
126
12/08
W
F 15-2 3:48
V. Copenhaver
Williston
Rapid City Invitational
Round 2 Champ & WB (32 Man)
126
12/08
W
F 4-1 1:03
J. Pineda
Lakewood
Rapid City Invitational
Round 1 (32 Man)
126
12/01
W
F 2-0 1:00
T. Lyle
Beresford/Alcester-Hudson
Watertown/Yankton/BAH Triangular
Round 1
126
11/30
W
F 2-0 0:38
C. Janssen
Yankton
Watertown/Yankton/BAH Triangular
Round 1
126
11/22
W
F 11-1 2:24
K. Swenson
Watertown
Watertown @ Watertown
Round 1
120
2022-2023
DATE
W/L
REPLAY
RESULT
OPPONENT
OPP. TEAM
EVENT
RND.
WT.
07/21
L
Replay
VSU 9-0 2:34
G. Rial
Colorado
2023 US Marine Corps 16U & Junior Nationals
Cons 32 #2
120 lbs
07/21
W
Replay
VSU1 14-3 4:18
A. Dallinger
Indiana
2023 US Marine Corps 16U & Junior Nationals
Cons 32 #1
120 lbs
07/21
W
Replay
VSU 8-0 0:18
J. Campbell
Michigan
2023 US Marine Corps 16U & Junior Nationals
Cons 64 #2
120 lbs
07/21
L
Replay
VFA 5:53 14-9
C. Jackson
Oregon
2023 US Marine Corps 16U & Junior Nationals
Rnd of 64
120 lbs
07/18
L
Replay
VSU1 14-3 3:59
D. Harrison
Missouri
2023 US Marine Corps 16U & Junior Nationals
Cons 32 #1
120 lbs
07/17
W
Replay
VSU 10-0 2:06
C. Hulett
Missouri
2023 US Marine Corps 16U & Junior Nationals
Cons 64 #2
120 lbs
07/17
L
Replay
VSU 13-0 2:03
D. Provost
Wyoming
2023 US Marine Corps 16U & Junior Nationals
Rnd of 64
120 lbs
07/17
W
Replay
VPO1 8-6
L. Flayter
Wisconsin
2023 US Marine Corps 16U & Junior Nationals
Rnd of 128
120 lbs
06/21
W
Replay
MD 16-7
J. Sanchez
Michigan Blue
2023 AAU Scholastic Duals
Round 1 (6 Team)
120
06/21
W
Replay
F 4-1 1:15
P. Pikor
Ohio Titan Gold
2023 AAU Scholastic Duals
Round 3 (6 Team)
120
06/21
W
Replay
F 4-2 3:02
L. Bickel
Indiana Prospects
2023 AAU Scholastic Duals
Round 1 (16 Team)
120
06/21
W
Replay
DEC 8-5
H. Prosen
Camden Greasers
2023 AAU Scholastic Duals
Round 2 (6 Team)
120
06/21
L
Replay
F 10-5 2:43
M. Brady
Spec Ops
2023 AAU Scholastic Duals
Round 3 (16 Team)
120
06/21
L
Replay
DEC 8-2
L. Reitter
PA Alliance
2023 AAU Scholastic Duals
Round 5 (6 Team)
120
06/21
W
Replay
F 4-0 3:17
K. Salazar
Michiana Vice-Blue
2023 AAU Scholastic Duals
Round 4 (6 Team)
120
06/21
W
Replay
F 5-0 1:17
T. Miller
Nebraska Broskis
2023 AAU Scholastic Duals
Round 2 (16 Team)
120
05/06
W
TF 10-0 1:12
A. Wells
Berge Elite Wrestling Academy
2023 SDUSAW Triple Crown - Freestyle
Finals (2 Man)
119-124
05/06
W
TF 12-0 2:20
G. Wilde
Sunshine Mat Cleaners
2023 SDUSAW Triple Crown - Freestyle
Finals (2 Man)
124-131
05/06
W
TF 10-0 0:23
T. Miller
Webster Area
2023 SDUSAW Triple Crown - Freestyle
Finals (2 Man)
118-124
05/06
W
TF 8-0 0:24
T. Miller
Webster Area
2023 SDUSAW Triple Crown - Greco
Finals (2 Man)
118-124
05/06
W
TF 14-6 2:56
G. Wilde
Sunshine Mat Cleaners
2023 SDUSAW Triple Crown - Greco
Finals (2 Man)
124-131
05/06
W
TF 12-4 2:16
R. Zens
Wolves Wrestling Club
2023 SDUSAW Triple Crown - Greco
Finals (2 Man)
124-126
02/25
W
TF 24-9 5:07
T. Zebroski
Sturgis Brown
SDHSAA State Dual Championships
Placement Matches (8 Team)
120
02/25
W
F 16-2 4:15
R. Anderson
---
SDHSAA State Dual Championships
Semis & 1st WB (8 Team)
120
02/25
W
F 26-10 4:51
L. Anderson
West Central
SDHSAA State Dual Championships
Quarterfinals (8 Team)
120
02/25
W
MD 11-3
C. Zent
Rapid City Stevens
SDHSAA Boys State Championships
Championship
A-120
02/24
W
TF 20-5 4:58
T. Zebroski
Sturgis Brown
SDHSAA Boys State Championships
Semis
A-120
02/10
W
TF 18-3 5:22
L. Walker
Brandon Valley
Watertown/BV/Mitchell Triangular
Round 1
120
02/09
W
TF 28-13 3:39
V. Johnson
---
Watertown/BV/Mitchell Triangular
Round 1
120
01/28
W
MD 10-2
I. Metz
Boys Sisseton
2023 Boys Lee Wolf Invitational
Placement Matches 1st, 3rd, 5th (16 Man)
Boys 120
01/28
W
TF 18-3 5:18
R. Waldo
Boys Aberdeen Central
2023 Boys Lee Wolf Invitational
Semis & 3rd WB (16 Man)
Boys 120
01/28
W
F 4-1 0:50
R. Reis
Boys Chamberlain
2023 Boys Lee Wolf Invitational
Quarters & 1st WB (16 Man)
Boys 120
01/28
W
F 2-0 0:18
D. Nelson
Boys Bismarck Century
2023 Boys Lee Wolf Invitational
Round 1 (16 Man)
Boys 120
01/14
W
MD 12-4
T. Zebroski
Sturgis
Jerry Opbroek - 2023
Placings
120
01/14
W
TF 19-4 2:42
L. Schoenhard
Pierre
Jerry Opbroek - 2023
Semis/WB
120
01/14
W
F 6-2 1:27
H. Meyer
Madison
Jerry Opbroek - 2023
Qtrs/WB
120
01/13
W
TF 16-1 4:16
L. Schoenhard
Pierre T.F. Riggs
Pierre T.F. Riggs @ Watertown
Round 1
120
01/07
W
DEC 2-0
B. DeForest
Bismarck High School
2023 Bismarck Rotary - Varsity
Placement Matches (32 Man)
120
01/06
W
F 11-2 5:47
T. Hoggarth
Carrington
2023 Bismarck Rotary - Varsity
Semis & 4th WB
120
01/06
W
F 5-0 1:33
R. Schmidt
Rapid City Central
2023 Bismarck Rotary - Varsity
Quarters (32 Man)
120
01/06
W
F 15-3 3:15
T. Thoreson
West Fargo
2023 Bismarck Rotary - Varsity
Round 2 Champ & WB (32 Man)
120
01/06
W
F 6-2 0:58
J. Varriano
Fargo North
2023 Bismarck Rotary - Varsity
Round 1 (32 Man)
120
10/29
L
Replay
F 2-0 3:09
C. Aron
TX
Boys National HS Recruiting Showcase
Round 4.1 Consol w/QF
120
10/29
W
Replay
DEC 7-4
M. Mukhamedaliyev
IL
Boys National HS Recruiting Showcase
Round 3
120
10/28
L
Replay
DEC 4-0
K. Wehner
NJ
Boys National HS Recruiting Showcase
Round 2
120
2021-2022
DATE
W/L
REPLAY
RESULT
OPPONENT
OPP. TEAM
EVENT
RND.
WT.
06/17
W
Replay
DEC 5-2
T. Washburn
Funky Monkey
2022 AAU Scholastic Duals
Round 5 (8 Team)
113
06/17
W
Replay
DEC 5-3
T. Halling
Diamond Fish Pink
2022 AAU Scholastic Duals
Round 1 (8 Team)
113
06/17
W
Replay
MD 11-0
M. Taylor
Ohio Titan Gold
2022 AAU Scholastic Duals
Round 2 (8 Team)
113
06/17
W
Replay
F 2-0 0:52
R. Bahnson
Iowa Gold
2022 AAU Scholastic Duals
Round 3 (8 Team)
113
06/17
W
Replay
DEC 5-0
R. Mosher
Michigan Blue AS
2022 AAU Scholastic Duals
Round 6 (8 Team)
113
06/17
L
Replay
MD 11-0
N. Desmond
MAWA Blue
2022 AAU Scholastic Duals
Round 4 (8 Team)
113
06/17
W
Replay
DEC 6-2
A. Wintz
Nebraska Big Kahunas
2022 AAU Scholastic Duals
Round 7 (8 Team)
113
02/26
W
MD 18-5
E. Eckholm
Rapid City Stevens
SDHSAA State Dual Championships
Semis & 1st WB (8 Team)
113
02/26
W
F 2-0 1:38
L. Schoenhard
Pierre T.F. Riggs
SDHSAA State Dual Championships
Placement Matches (8 Team)
113
02/26
W
F 9-1 2:35
J. Tschetter
Tea Area
SDHSAA State Dual Championships
Quarterfinals (8 Team)
113
02/26
W
DEC 3-2
H. Schroeder
Vermillion
SDHSAA State Championships
Championship
A-113
02/25
W
F 9-3 3:21
T. Zebroski
Sturgis
SDHSAA State Championships
Semis
A-113
02/24
W
F 13-0 2:54
E. Johnson
Harrisburg
SDHSAA State Championships
Quarterfinals and 1st WB
A-113
02/24
W
TF 16-0 2:28
C. Alhizer
Mitchell
SDHSAA State Championships
Round 1 (16 Man)
A-113
01/29
W
DEC 2-0
M. Brozik
Boys Winner
2022 Lee Wolf Invitational
Placement Matches 1st, 3rd, 5th (16 Man)
Boys 113
01/29
W
TF 17-2 4:37
J. Enzminger
Boys Bismarck Legacy
2022 Lee Wolf Invitational
Semis & 3rd WB (16 Man)
Boys 113
01/29
W
TF 16-1 2:31
L. Schlepuetz
Boys Jamestown
2022 Lee Wolf Invitational
Quarters & 1st WB (16 Man)
Boys 113
01/29
W
FOR 0-0
F. Forfeit
Boys Sioux Falls Roosevelt
2022 Lee Wolf Invitational
Round 1 (16 Man)
Boys 113
12/31
W
DEC 8-3
H. Schroeder
Vermillion
2021 Floyd Farrand Invitational
Placing
113
12/30
W
F 2-0 1:21
H. McGuire
Brandon Valley
2021 Floyd Farrand Invitational
Round 7
113
12/30
W
TF 16-1 3:59
E. Johnson
Harrisburg
2021 Floyd Farrand Invitational
Round 4
113
12/30
W
TF 16-0 2:45
D. Ranschau
Sioux Falls Jefferson
2021 Floyd Farrand Invitational
Round 2
113
12/11
W
MD 14-2
B. DeForest
Bismarck High
Rapid City Invitational
Placement Matches
113
12/11
W
TF 15-0 2:42
G. Glaser
Dickinson
Rapid City Invitational
Round 8
113
12/10
W
F 10-0 1:44
T. Huff
Aberdeen Central
Rapid City Invitational
Quarterfinals
113
12/10
W
F 5-0 1:55
P. Decker
Iroqois/Doland
Rapid City Invitational
Round 4
113
12/10
W
F 2-0 0:56
A. Morris
Williston
Rapid City Invitational
Round 1 (32 Man)
113
2020-2021
DATE
W/L
REPLAY
RESULT
OPPONENT
OPP. TEAM
EVENT
RND.
WT.
04/17
W
TF 8-0 0:44
T. Oehme
Silver State
2021 Midwest Ironman Duals Greco
Round 1 (6 Team)
106
04/17
W
TF 15-7 4:52
B. Morvari
Pinnacle Blue
2021 Midwest Ironman Duals Greco
Round 5 (6 Team)
106
04/17
W
TF 8-0 0:34
T. Parsons
SAW
2021 Midwest Ironman Duals Greco
Round 3 (6 Team)
106
04/17
W
TF 10-2 1:16
A. Collins
Straight Off The Couch
2021 Midwest Ironman Duals Greco
Round 2 (6 Team)
106
04/17
W
DEC 6-0
J. Nelson
Pinnacle Red
2021 Midwest Ironman Duals Greco
Semis (4 Team)
106
04/17
W
TF 8-0 0:33
B. Byers
Standfast
2021 Midwest Ironman Duals Greco
Placement (4 Team)
106
04/16
W
TF 12-0 1:35
J. Nelson
Pinnacle Red
2021 Midwest Ironman Duals Freestyle
Round 2 (4 Team)
106
04/16
W
TF 14-3 3:47
J. Alden
Rushmore
2021 Midwest Ironman Duals Freestyle
Finals (2 Team)
106
04/16
W
TF 10-0 1:10
I. Werner
Interior Grappling Academy
2021 Midwest Ironman Duals Freestyle
Round 3 (4 Team)
106
04/16
W
TF 11-0 2:22
T. Parsons
SAW
2021 Midwest Ironman Duals Freestyle
Round 2 (4 Team)
106
04/16
W
TF 13-2 1:27
C. Dummer
Crass Trained
2021 Midwest Ironman Duals Freestyle
Round 1 (4 Team)
106
04/15
W
DEC 5-2
I. CORTEZ
DC Elite
2021 Midwest Ironman Duals Folkstyle
Semis (4 Team)
106
04/15
W
TF 18-3 4:24
C. Watson
Nebraska Titans
2021 Midwest Ironman Duals Folkstyle
Round 1 (6 Team)
106
04/15
L
DEC 7-6
J. Nelson
Pinnacle Red
2021 Midwest Ironman Duals Folkstyle
Round 5 (6 Team)
106
04/15
W
F 8-1 2:21
A. Collins
Straight Off The Couch
2021 Midwest Ironman Duals Folkstyle
Round 2 (6 Team)
106
02/28
W
MD 13-2
H. Schroeder
Vermillion
SDHSAA State Championships
Championship
A-106
02/26
W
F 2-0 1:08
C. Hodges
Madison
SDHSAA State Championships
Quarters
A-106
Related Content
2024-2025 Early NCAA Lineup Looks
May 17, 2024
Greatest Pins
May 2, 2024
2004 Women's Freestyle Athens Olympic Games
May 14, 2024
David Taylor Oklahoma State Press Conference
May 10, 2024
RMN Events
Nov 18, 2020